Tamamen Kel Birine Saç Ekimi Yapılabilir Mi _

Saç ekimi saç dökülme problemi ve kellik yaşayan kişilerin ense bölgelerinden alınan saç köklerinin problemli alana nakledilmesi işlemidir. Yoğun saç kaybına uğramış kişilerin, kalıcı olarak saçlarına geri kavuşmalarının tek çözümü saç ekimidir. Saç ekimi kişinin saçlı bölgesinden alınan saç folliküllerinin saçsız bölgeye aktarılma işlemidir. Saç ekimi operasyonu, özellikle doğal ve sağlıklı saç sonuçları verdiği için tercih edilen kalıcı bir yöntemdir. Bu uygulamada genetik olarak dökülmemeye kodlanmış donör bölgeden alınan greftler (kıl kökleri)  saç, kaş, sakal ve bıyık bölgesine yapılan ekimlerde de kullanılır.

Saç ekiminde saç köklerinin alınacağı donör bölge seçilirken tercih edilen ilk alan kafanı yan ve arka kısımlarıdır. Fakat saçlarını tamamen kaybetmiş birinin saç ekimi işleminde döner bölge seçimi değişiklik göstermektedir ve taşıması gereken belli şartlar vardır. Tamamen saç kaybına uğramış kişiler için en uygun donör bölge göğüs bölgesidir. Bu bölgede kılların yoğun bulunduğu alanlar vitaminler ile beslenir ve kök alım işlemine hazırlanır. Kel bölgesinin büyüklüğü ve donör bölgesinin verimsizliği saç ekimindeki başarıyı düşürür. Tamamen kel olan kişilerin donör bölgelerindeki kılların fazla olması gerekmektedir. Bu bölgede çok az kıl var ise saç ekim işlemi yapılamaz.

Kişinin kendi vücudunda donör bölge bulunamaması halinde organik saç ekimi yapılamamaktadır ancak farklı alternatif yolları da bulunmaktadır.

Biyolojik olarak cilde uyumlu ve laboratuvar ortamında üretilmiş, biofibre olarak adlandırılan saç telleri kısa sürede kafa derisine ekilerek saçsızlık sorununu ortadan kaldırılabilmektedir. Bu saç telleri saça benzer görünüme sahip sentetik liflerdir. İnorganik maddeden yapıldığı için öncelikle alerji testi yapılmalıdır. Saç telleri uzama ve kısalma göstermez. Boyutları 10-50 cm arasında değişmektedir. Biofibre (Biofiber) saç ekim yönteminde de saçlar deri içerisine özel bir iğne ile tek tek ekilmektedir. Kafa derisine yerleştirildikten sonra ufak bir düğüm atılarak kıl kökü sabitlenir. Biofibre (Biofiber) saç ekim yönteminin olumsuz yönleri ise aşağıdaki gibidir.

  • Ekim işlemi uzun sürmektedir ve kıl kökünün sabitlenme şekli farklı olduğu için ekim çok sık yapılamaz.
  • İnorganik ürün olması nedeniyle saç ekilen doku bazen bu lifleri kabul etmeyebilir ve dökülme yaşanabilir, deride enfeksiyon oluşturabilir.
  • Enfeksiyon oluşması durumunda orijinal saç var ise onlara da zarar görebilir.
  • Ekilen saç sentetik olması nedeniyle yüksek sıcak faktörlerinden (fön, sıcak fön, saç şekillendirici, sıcak su vs.) etkilenmektedir ve deformasyona uğramaktadır.
  • Uzama ve kısama olmadığı için imaj değişikliği çok sınırlıdır.

(Biofiber) saç ekim yönteminin başarı oranı araştırılmıştır. Bu yöntemi uygulayan 196 kişide %86 oranında başarı sağlanmıştır ve sorun gözlemlenmemiştir. Uygulama yapılan kişilerin %11’lik kısmında hafif enfeksiyona rastlanılmış, %1.53’ünde ekim hatası nedeniyle çıkarılmış ve % 1.02’sinde ise reaksiyon gerçekleştiği için biofiberler çıkarılmıştır. Belirtilen nedenlerden dolayı (Biofiber) saç ekim yöntemi genel olarak tercih edilen bir saç ekim yöntemi değildir.

Kaynakça:

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/sep/07/new-hair-loss-research-balding-medical-treatments

https://www.theatlantic.com/health/archive/2019/07/hair-for-all/594826/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir