Fue Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

FUE SAÇ EKİMİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Fue Saç ekimi sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterse de saç ekiminin yapıldığı gün itibariyle başlayıp, 1-2 hafta içerisin iyileşme belirtileri gözlemlenen, kabuklanma, kaşıntı, kızarıklık ve şok dökülme aşamalarından geçerek, 1 yılın sonunda tamamen tamamlanan saç ekim sonrası zaman dilimidir.

Fue; 2002 yılından beri kullanılan saç ekim yöntemi, operasyon sırasında hastaların kafa derilerinde herhangi bir kesi işlemi uygulanmadığı için, iyileşme süreci daha hızlı ve etkili tamamlanır. Bölge saç ekiminden hemen 3 gün sonra normal süreç seyrine göre kabuk bağlayacaktır, 10 gün içinde kabuklar dökülecek ve geriye kırmızı bir görüntü kalacaktır. Saçların yeniden çıkıp, şok dökülme sürecini atlatmasıyla, yeni gür ve sağlıklı saçlar normal hız ile uzamaya başlar.

6 ay itibariyle gözle görünür değişim meydana gelecektir ve uzama gerçekleşen saçlarda, nihai sonuç 1 yıl içerisinde büsbütün tamamlanır. İyileşme sürecinin değişkenliği, saç ekim doktoru tarafından verilen operasyon sonrası talimatlara ne kadar uyulduğu ile de alakalıdır. İyileşme sürecinde saç ekim sonrası, beslenme, gündelik aktiviteler, alkol-sigara kullanımı, cinsel ilişki gibi birçok konu belli bir süre kontrol altına alınmalı ve süreç iyi yönetilmelidir.

Fue Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde ilk üç günde belirtiler gözlemlenmeye başlar. Belirtiler iyileşme sürecini takip etmeye yarayacak yoldur. Kontrol edilmeli ve yönetilmelidir. Belirtilere göre işlemler yapılması fue saç ekim işleminden başarılı sonuç elde edilmesini sağlayacaktır.

“Fue saç ekimi sonrası iyileşme süreci nasıl olur?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Fue saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde belirtiler nelerdir?” ve “Fue saç ekimi sonrası iyileşme süreci ne zaman tamamlanır?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Fue Saç Ekimi Sonrası İyileşme Sürecinde Belirtiler Nelerdir?

Fue saç ekimi sonrası iyileşme süreci boyunca, kişinin takip etmesi gereken belli aşamalar mevcuttur. Köklerin alınıp, saçsız alana nakledilmesiyle gerçekleşen saç ekimi operasyonlarında, kafa derisinde yapılan müdahalelere bağlı olarak ve kişi hassasiyetine göre çeşitli reaksiyonlar gözlemlenebilir. Ekimden sonra gözlemlenen bu reaksiyonlar, değişkendir. Saç ekimi için kafa derisinde birçok minik delik açıldığı için, bu reaksiyonların iyileşmenin bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Bu tür belirtiler istisnasız saç ekimi yaptıran herkeste görülür; kiminde daha erken, kiminde daha geç, kiminde daha kısa, kiminde ise daha uzun sürebilen değişkenlerdir.

Saç kökleri toplanırken ve köklerin ekileceği kanallar açılırken, küçük de olsa kafa derisinde delikler açılır. Operasyon sırasında kök çıkarma işleminden kanayan bu delikler, operasyondan sonra doku tarafından, vücut yarayı iyileştirmek için yaranın bulunduğu yerlerde pıhtı oluşturmaya başlar. Vücudun yarayı onarması için kabuklanma işlemini yapması gerekir. Kabuklanma saç ekim sonrası iyileşme sürecinin normal bir parçasıdır.

Saç ekimi sonrası kabuklanma olacağı gibi kabuklanmadan kaynaklanan kaşıntı da hastaları iyileşme sürecinde rahatsız edebilecek belirtiler arasında. Doku kendini iyileştirirken bölgeden daha fazla kan akışı geçecektir. Kabuklar dökülmeye başladığında ise deriden kurtulabilmek amaçlı bir kaşıntı hissi ile kendini kafa derisinden bir an önce kurtaracaktır. Nemsiz kalan derilerde bu sorun daha çok gözlemlenir. Eğer kaşıntı çok uzun sürüyorsa ve söz konusu kaşıntının iyileşmeden farklı bir neden kaynaklandığı düşünülüyorsa, ekim doktoru mutlaka bilgilendirilmelidir.

Kabukların saçlı deriden temizlenip, kurtulmasıyla ortaya çıkan kızarıklık da saç ekimi sonrası iyileşme belirtisidir. Ekim bölgesinin yıkanıp, kabuklardan arındırılmasından sonra, ekim bölgesinde hafif kızarık bir deri görünümü meydana gelecektir. Zamanla kızarıklık kendini hafif bir pembeliğe bırakır. Kızarıklık iyileşmenin ciddi bir adımıdır saç kökleri bu aşamadan sonra uzamaya başlar.

Saç köklerinin kabuklanmasından kaynaklanarak ekim sonrasında uzayan saçlar kabuklarla beraber şok bir şekilde hızlıca dökülecektir. Yeni ekilen yuvalara karşı savunma olarak da adlandırılsa da güçsüz saçlardan kurtulup yerine yeni saçların gelmesini sağlayan iyileşmenin temelidir.

Şok dökülme geçici bir durumdur, şok dökülme sürecinin atlatılmasından sonra saçlar daha sağlıklı ve daha gür olarak yeniden çıkacaktır. Oluşan tüm belirtiler fue saç ekiminin başarılı olduğuna ve iyileşme sürecinin tamamlandığını gösterir.

Fue saç ekimi sonrası iyileşme süreci ne zaman tamamlanır?

Çoğu insan saç ekimi ameliyatından birkaç gün sonra işine dönebilir. Kabuklar çıktıktan ve rahatsızlık geçtikten sonra işe dönmekte ve normal hayata geri dönüş yapmakta bir sorun olmayacaktır. Birkaç gün şapka takmanız tavsiye edilmez, bu nedenle çok soğuksa ya da fazla güneşliyse evde kalmanız gerekebilir. Çoğu kişi ameliyattan 2 ila 5 gün sonra işe / normal yaşantısına dönebilmektedir.

Operasyon sonrası ilk 2 hafta ekilen saçlara çok dikkat etmek gerekir. En fazla 9 gün içerisinde saç greftleri saçlı deriye yapışır veya sabitlenir. Bu süreçte saç sonunda gevşer ve dökülür ancak kökler güçlenir ve kafa derisine sabitlenir. 2 ile 8 hafta arasında ekilen saçlar dökülür. Buna şok kaybı denir. Ancak birkaç ay içinde yeni büyüme fark etmeye başlanır. Çoğu hasta ameliyattan 6 ila 9 ay sonra iyi sonuçlar görür. Bazıları için 12 ay sürebilir, ancak göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler vardır: Ekilen saçların yüzde 10 ila 80’i tahminen üç ila dört ay içinde tamamen uzar. Ekilen saçlar normal saçla aynı şekilde davranacaktır.

Kaynakça:
https://www.researchgate.net/publication/334637813_Wound_Healing_and_Revascularization_of_the_Hair_Transplant_Grafts_The_role_of_the_growth_factors

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327229

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.