Saç ekiminde oluşan kabuklar ne zaman dökülür?

Saç ekimi sonrası kabuk dökme işlemi 9 ya da 10 günde tamamlanır. Kabuk dökme işleminden sonra kişi günlük hayatına geri dönebilir. Kızarıklık ve pembelikler de kabuk dönme işlemi gibi en geç bir hafta da iyileşme gösterir. Operasyondan sonrası operasyon sırasından çok daha önemlidir. İşlem sonrasında dört- beş hafta saçlı derinizi güçlü güneş ışınları temas etmemeli ve sürekli travma oluşturacak olaylardan kaçınmak gerekmektedir. Özellikle işlem yapılan bölgelerde saç spreyi ve jöle en az on beş gün asla kullanılmamalıdır. Bunların aksinde davranmak kabuklanma ve kızarıklık için süreç uzatmaktan başka bir işe yaramayacak sizin için.

Operasyondan itibaren ilk on gün içerisinde alkol, sigara, nikotin, kahve vb. tüketilmemesi de gereken tedbirler arasında. İki ay kadar ağır sporlar ve vücut hareketleri yapılmamalı ve deniz, hamam, saunadan uzak durmak da gerekmektedir. Ekim sonrası ilk günlerde ağır işler, stres, cinsel ilişki, spor ve alkol yasaktır. Kafa bölgenizin temas ettiği yerlerim hijyeni, yastık kılıfınız ve düzenli bandaj değişikliği de kabuklanmanın erken iyileşmesi konusunda size fayda sağlayacak etkenlerden.

Saç ekiminde doğal görünüm en önemlisi. Saç ekimi işleminde kullanılan teknik kadar saç tasarımı da dikkat edilmesi gereken ve sonraki süreci etkileyen bir faktördür. Kişinin yüzüne, saçın çıkış yönüne ve yaşına en uygun saç tasarımının analiz edilmesi ve buna uygun yapılması gerekir. Ön saç çizgisinden tepe noktasına kadar yavaş yavaş çoğalan, ön saç çizgisinin doğal saçtaki gibi tasarlanması, ekilen saçın çim adam gibi birden bire uzamaması ve kişinin yaşına göre saçlarının da kafasında uygun yoğunlukta olmasına dikkat edilmelidir. Sonradan düzeltilmesi çok zor bir işlem olduğu için saç ekim işleminin çok doğru ve önemli bir şekilde yapılması zorunludur. Çünkü ekilen saçlar sonradan kişiyi kel görünümden çok daha fazla sıkıntıya sokup, aynaya her baktığında üzüp yorabilir. Bu durumda kimsenin hoşuna gitmeyeceğinden ve işlem sonrası tetkiklere uyulmalı, gerekli bakımlar korumalar yapılmalıdır.

Kabuklanma ve kızarıklık problemlerinin de süreç olarak uzaması, iz bırakması sorunu yaşanacağından çok dikkatli davranılmalıdır.

Kişinin deri hassasiyeti yoksa çok uzamayan süreç sonrası aynı problem tekrarlanmaz. Kabuklanma ve kızarıklık sorunu ortadan kalktığında, saçlarınız uzayıp güncel halini korumaya başladığında böyle bir problem nüks etmez. Kendini tekrarlayan bir sorun değildir. O yüzden ekim sonrası dönemde özverili davranıp, iz kalmasına sebep olacak durumlardan kaçınılıp, kabuklanma ve kızarıklık sorununu ortadan kaldırmak en doğru karar. Çünkü total olarak bir- iki hafta sabretmeniz gereken gayet makul bir süreç. Sonrasında keyfini daha uzun soluklu almak adına bilinçli olmanız gereken bir on gün. Kulağa kısa geliyor. Artık saçlarınızı güzel günlerde kullanabilirsiniz.

Kaynakça:

https://depts.washington.edu/skinsurg/documents/HairTransplantPostOp.pdf

https://www.realself.com/questions/hair-transplant-surgery/scab

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir