Ekilen saçlar ne zaman uzamaya başlar
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

SAÇ EKİMİ SONRASI SAÇLARIN BÜYÜME SÜRECİ

Ekilen saçlar ne zaman uzar? Saç ekimi sonrası ay ay saçların uzaması nasıl olur? Ekilen saçlar neden dökülüyor? Dökülen saçlar ne zaman çıkar? Ekilen saçların uzama süreci nedir? Saç ekimi sonrası saçlarım ne zaman büyüyecek?

 

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci, 12 ay gibi geniş bir süreyi içine almaktadır. Bu süreci, yaraların iyileşmesi, köklerin beslenmeye başlaması ve şok dökülme süreci olarak açıklayabiliriz.

Yeni doğan süreci diyebileceğimiz yeni saçların uzamaya başlaması ve ardından bu saç kıllarının kendi doğal büyüme döngülerine alışması olarak devam eder. Son olarak ise saç kıllarının kalınlaşıp güçlenmesi olarak özetlenebilir.

 

Nakledilen saç köklerini yeni yerlerini benimsemesi için baskı almaması, zedelenmemesi ve beslenme, dinlenme gibi diğer etkenlerle desteklenmesi gerekmektedir.

 

 

İlk on gün süren yoğun iyileşme ve ilaç tedavisiyle desteklenen sürecin sorunsuz geçmesinin ardından, yıkamalarla birlikte kafa yapısına göre, bazı kişilerde daha az, bazılarında da daha yoğun görülebilen “kabuklanma” da yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlar.

Kabuklanmaların daha hızlı şekilde geçmesini sağlayan yıkama sürecine devam edilirken, kafa derisinin ve ekilen saçların hassasiyeti unutulmamalı, yıkamalar doktorunuzun önerdiği şekilde yapılmalıdır.

İyileşme sürecinin başlamasıyla birlikte kafa derisinde kaşıntıların arttığı gözlemlenir. Bu süreçte saç ekimi yapılan alanı kesinlikle kaşımamak gerekmektedir. Saçların 1 – 2 mm uzadığı görülse de, kısa bir süre sonra bu saç kılları dökülecektir.

Saç köklerinin alındığı ense bölgesinde de iyileşme süreci başlar ve ilk 7 gün içerisinde saç derisinde pul pul dökülmeler olabilmektedir.

Saçların Şok (Geçici) Dökülmesi

Şok dökülme saç ekimi yaptıran kişilerin tedirgin oldukları bir konudur. Bu dönemde ekilen saçların aniden dökülmesi ve bu bölgedeki kızarıklıklar, delikli kafa derisi, seyrek saç teli görüntüsü hastaları hayli rahatsız etmektedir.

Saç ekimi operasyonunun 3’üncü haftasında, hastaların yüzde 80’inde şok dökülme yaşandığı gözlemlenmektedir. Bu dökülme çoğu hastayı korkutsa da normal sayılmaktadır ve geçici bir süreçtir. Ne kadar süreceği ile ilgili kesin bir tarih verilemese bile dökülmelerin 45 gün kadar sürebildiği bilinmektedir.

Şok dökülmenin yoğunluğunun ve süresinin kişiden kişiye göre değiştiği unutulmamalıdır. Bazı hastalarda 1-2 haftada tamamen dökülen ve yenilenme sürecine giren saç telleri bazı hastalarda 1-2 ay boyunca dökülmeye devam etmektedir.

 

Şok Dökülme Neden Olur?

Saç ekimi sonrasında saçların geçici olarak dökülmesi olarak tanımlayabileceğimiz bu sürecin temel sebebi saç kökünün büyüme döngüsü ve ekim sürecinde yaşadığı kısa süreli şok olarak belirtmek mümkündür.

Her saç telininBüyüme, Duraklama ve Dökülme” olmak üzere 3 evresi bulunmaktadır. Saç kökleri, dökülme evresinden hemen sonra yeni bir saç kılı için yeni bir büyüme aşamasına başlamaktadır.

Şok dökülmenin en önemli etmenlerinden biri de bu döngünün başa alınıyor olmasıdır. Dökülme sürecinin hemen arkasından saç kökleri diğer evrelerine geçer ve doğal döngü yeniden başlar.

Şok Dökülmeyi Etkileyen Faktörler:

 

  • Kişinin saç yapısı,

  • Saç köklerinin bulunduğu büyüme döngüsü,

  • İnce deri yapılı olmak,

  • Köklerin dışarıda bekleme süresi,

  • Ekim sırasında kökün canlı kısmından tutulup tutulmadığı,

  • Köklerin bekletildiği ortamın ısısı,

  • Ekim sonrası sürecin doğru yönetilmesi,

  • Ekim sonrası beslenme ve stres,

  • Sık greft ekimi geçici dökülmeyi artırabilir.

Ekilen Saçlar Ne Zaman Uzamaya Başlayacak?

Saç kıllarının döküldükten sonra yeniden büyümeye başlaması maksimum 2 ay içerisinde başlar. İlk başlarda zayıf, kıvrık ve ince olan saç kökleri zaman geçtikçe kendi formuna kavuşur ve güçlenir. Bu süreçte artık büyüme evresine giren saçlar her ay yaklaşık olarak 1 cm uzamaktadır.

Ekilen saçların büyüme ve uzama evresinde ekim yapılan bölgede yağlanma ve sivilcelenme görülmesi normaldir ve belirli bir süre sonra geçmektedir.

5’inci ve 6’ncı aydan sonra hala bazı saç köklerinin ince tüy gibi kaldığı durumlar ya da deri altından çıkmadığı durumlar olmaktadır. Saç kökleri hala doğal haline ulaşmamış, ekim sonrası iyileşme süreci tamamlanmamıştır. Çıkan saç kıllarında uzama ve değişim devam etmektedir.

10’uncu aydan itibaren saç kökleri uzamış, kalınlaşmış ve ekilmiş saç havasından sıyrılarak kendi formunu kazanmaya başlamıştır. Artık saç yapısının kendi öz yoğun görüntüsü oluşmaya başlar.

Saç ekimi operasyonunun ardından geçen 1 yıl sonrasında sonuç net bir şekilde anlaşılmaya başlanır.

Saçın rengi ve dokusu doğal halini alır. Uzama süreci de kendi saçlarınızın uzama süreciyle paralel gitmeye başlamıştır. Bu süreçte ve sonrasında saç köklerini güçlendirmek için bakım ve beslenme takviyelerinin yapılması tavsiye edilir.

Ekilen yeni saç köklerinin en az dökülme yaşanan ense bölgesinden alınması, yeni ekilen bu saçların kalıcı bir dökülme yaşama ihtimalini en aza de aza indirgemektedir.

Kaynak:

Dr. Yetkin Bayer’i Facebook, Instagram, Twitter sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir