Sigaranın Saç Ekim Operasyonlarına Etkisi

SİGARANIN SAÇ EKİM OPERASYONLARINA ETKİSİ

SİGARANIN SAÇ EKİMİ OPERASYONLARINA ETKİSİ

Sigara saç ekim operasyonlarını etkiler mi? Saç ekiminden sonra sigara içebilir miyim? Saç ekimi sonrası ne zaman sigara içebilirim? Sigara saç ekim operasyonunu başarısını etkiler mi? Sigara ve saç ekimi. Sigara içenlerde saç ekimi yapılabilir mi? Sigaranın cerrahi operasyonlara etkisi nedir?

 

Dünya üzerinde yaklaşık 1 milyar kişi sigara bağımlısı, bu sayı Türkiye’de yaklaşık 17 milyon civarında. Dünya üzerinde birçok erişkin yaşamını sigara bağımlısı olarak geçiriyor. Birçok ciddi ölümcül hastalığa sebep olan, kanserin başlıca sebebi sigaranın zararları artık sigara içenler başta olmak üzere herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Sigara saç ektirme operasyonları da dahil olmak üzere tüm cerrahi operasyonlarda olumsuz etkiye sebep olabilmektedir. Sigara bağımlığı akciğer kanserinden koroner arter hastalığına kadar birçok hastalığın başlıca sebebidir.

Sigara, sağlıklı insan bünyesinde bıraktığı hasarların yanı sıra; cerrahi müdahale sırasında ve sonrasında da ciddi olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Sigara içenlerin saç ekim operasyonu öncesinde sigara kullanımına, sigarayı bırakamıyorlarsa bile belirli bir süre ara vermeleri önem arz etmektedir.

Yapılan araştırmalar, sigaranın zararları konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olan kişilerin bile ameliyat ve cerrahi operasyonlarda bu zararlı etkilerin çok daha önemli boyutlara sebep olduğunu bilmediğini göstermiştir. İnsanların yüzde 92’si sigaranın zararlarını bildikleri halde, cerrahi müdahale sırasında ortaya çıkardığı riskler hakkında yeterli bilgi sahibi değildir.

“Sigaranın saç ekim operasyonlarına etkisi nedir?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Cerrahi operasyonlarda sigaranın zararları nelerdir?” ve “Operasyon öncesi sigara bırakmanın etkileri nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Cerrahi Operasyonlarda Sigaranın Zararları

Önemli cerrahi operasyonların büyük bir çoğunluğu genel anestezi altında yapılmaktadır. Sigara içen kişileri kalp ameliyatı gibi önemli ameliyatlar öncesi mutlaka sigarayı bırakmaları istenmektedir. Bunun temel sebebi genel anestezi sırasında kişinin kendi kendine yaptığı solunumun durdurularak, nefes alma fonksiyonunu makine aracılığıyla devam ettirilmesidir.

Sigaranın akciğerde oluşturmuş olduğu hasar, kişinin genel anestezi sonrasında uyandırılma sürecinde ciddi riskler yaratabilmektedir.

Saç ekimi operasyonları lokal anestezi altında yapıldığı için bu risk grubunun dışında kalsa da, sigara kullanımı farklı olumsuz etkilerini sürdürmektedir.

Operasyon öncesinde sigara kullanımı komplikasyon oluşma riskini 6 kata kadar arttırdığı belirlenmiştir. Sigara dumanını kandaki lökosit ve trombosit sayısında artışa neden olmaktadır. Sigara içimi kan hücrelerindeki oksijen seviyesini hızla düşürmektedir.

Cerrahi operasyonlar öncesinde sigara bırakma ortanı %43’lerde kalmakta ve operasyonların başarı oranı etkilemektedir. Operasyon sonrası sigara içen hastaların %54’ü iki gün içerisinde, iyileşme süreci gerçekleşmeden sigara içebilmektedir. Bu durum iyileşme ve tedavi sürecini ciddi anlamda sekteye uğratmaktadır.

Sigara içilmesiyle, partikül ve gaz halinde 4000 civarında kimyasal madde kişinin vücuduna girmekte ve hücresel boyutta deformasyon oluşturmaktadır.

Sigaranın Hücresel Boyutta Etkileri

Sigara içerisinde 6000 civarında kimyasal madde yer almakta ve sigaranın ciğerlere çekilmesiyle vücuttaki DNA yapısında değişiklikler meydana getirmektedir. İçilen tek bir sigara bile hücre yapısında ve işleyişinde değişiklik meydana getirir.

Sigara içerisinde yoğun miktarda bulunan 55 tane kanser yapıcı madde bulunmakta ve her sigara içildiğinde risk artmaktadır.

Sigara aracılığıyla hücrelere kadar işleyen bu madeler DNA yapısına yapışarak, DNA’ya bağlanmakta ve DNA-ADDUCTS denilen “ARTIK DNA” kavramını ortaya çıkartmaktadır. Partiküller halinde vücuda giren kimyasal maddeler, sigaranın doğrudan etki ettiği akciğer, solunum yolu gibi alanlarda zaman içerisinde biriken artık maddeler oluşturmakta ve kanser oluşumunu tetiklemektedir.

Operasyon Öncesi Sigara Bırakmanın Etkileri

Sigaranın bırakıldığı ilk saniyeden itibaren yavaş yavaş kandaki karbondioksit seviyesi düşmekte ve yerini organların beslenmesinde büyük etkisi olan okjisene bırakmaktadır. Kan basıncı seviyesi uzun bir süre normalin üzerinde seyretse de saatler geçtikçe, sigarayı bırakmayı takriben kan basıncı seviyesi de normale dönmektedir.

Sigaranın “1 Gün” Önce Bırakılması: Kandaki oksijen seviyesinin artmasına sebep olur. Vücuda alınan nikotinin azalmaya başlaması kalp ritminin normala dönmesine sebep olur. Kan basıncı ve damarların büzülme seviyeleri normalleşerek yavaş yavaş vücut ideal düzeyde kan dolaşımına başlar.

Sigaranın “10 Gün” Önce Bırakılması: Operasyondan 10 gün önce sigaranın bırakılması siliar fonksiyonların düzelmesini sağlar. Hava yolları fonksiyonları iyileşmeye başlamış ve balgam miktarında azalma görülmektedir. Bu süreçte bağışıklık sistemi eski formuna kavuşamamış olsa da kendini düzenlemeye başlamıştır.

Operasyon öncesinde iyi çalışan bağışıklık sistemi komplikasyon ve enfeksiyon riskini azaltan en önemli etkendir. Bu durum aynı zamanda yara iyileşme sürecini de hızlandırır.

 

Sigaranın “1 Ay” Önce Bırakılması: Sigara içmeye hiçbir şart ve koşulda onay vermeyen doktorlar, özellikle büyük cerrahi operasyonlarda sigaranın en az 1 ay önce mutlaka bırakılması gerektiğinin altını çizmektedir. Sigarayı bıraktıktan 30 gün sonra dolaşım sistemi normale dönmektedir. Solunum sistemi düzenlenmeye başlamış, tıkanmalar yok olmuştur.

Kan basıncı başka bir sorun ya da hastalığa bağlı sıkıntı olmadığı sürece normal seviyesinde seyretmektedir. Akciğer fonksiyonları %2-3 oranında artmıştır.

Operasyon Sonrasında Sigaranın Etkileri

İyileşme sürecinin sekteye uğramaması açısından operasyon sonrasında da kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Saç ekimi operasyonlarında doktorlar tarafından ön görülen zorunlu süreç 10 gündür.

Operasyon sonrasında sigara içimi kandaki oksijen seviyesini düşüreceği, kan dolaşımını sekteye uğratacağı ve bağışıklık sisteminin doğru çalışmasını engelleyeceği için iyileşme süresini önemli derece de etkilemektedir.

Saç ekimi operasyonlarından sonra sigara içimi etkileri operasyon başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Donör bölgeden alınarak yeni yerlerine yerleştirilen hassas saç kökleri, beslenebilmek ve yeni alanlarına alışabilmek için hızlı ve sağlıklı kan akışına ihtiyaç duyarlar.

 

Saç ekimi operasyonları sonrasında sigara içmek yeni ekilen saç köklerinin çıkmasını engelleyebilmekte ya da geciktirebilmektedir.

 

Kan damarlarının daralmasına sebep olan sigara dumanı ve içeriğindeki zehirli kimyasal maddeler, kan dolaşımını yavaşlatmakta ve yeni ekilen saç köklerine yeterince sağlıklı kanın ulaşmasını azaltmaktadır.

Ekim sonrası hassaslaşan saç kökleri, büyüyebilmek için normalden daha fazla kana ihtiyaç duyarlar. Yeterince beslenemeyen saçlar güçsüz düşer ve dökülebilir.

Saç ekimi sonrasında en az 10 gün boyunca sigara içilmemesi tavsiye edilmektedir. Saçların hızla yeni yerlerini benimsemesi, güçlenmesi doğal formuna kavuşabilmesi ve hızlı bir şekilde uzaması açısında bu tavsiyeye uyulması önemlidir. Saç ekimi sonrasında içilen her bir sigara saç köklerinizin ihtiyaç duyduğu besin ve oksijeni yok ettiğini unutmayınız.

Saç ekiminden sonra nargile içilir mi ?

Sigara ve tütün ürünleri Saç Ekimi sırasında kanama riskini artıran bir faktördür. Vücutta nikotin eksikliği işlem sırasında kanamayı artırır, işlem sırasında aşırı kanamalar ise süresini uzatır. Sigara konusunda sık sık çeşitli uyarılar yapılıyor ve bu konuda sorular soruluyor olsa da, nargile konusunda da soru yoğunluğu her geçen gün artmaktadır. Prosedür öncesinde sigara ya da benzeri tütün ürünlerini tüketmek hali hazırda zaten sakıncalıdır. Aynı şekilde prosedür sonrası da benzer konular doktorlar tarafından çok fazla tavsiye edilmez. Burada dikkat edilmesi gereken en temel konu ise şudur; tütün ürünlerinin tamamı ile alakalı bir uyarı ve etki durumu söz konusu olabilir, bu durum sadece nargileye özel olarak gelişmez.

Sigara ve diğer tütün ürünleri, nikotin ve karbon monoksit nedeniyle iyileşme süresini hızlandırır ve enfeksiyon riskini artırır, işlem sonrası yeni saç büyümesini önler, ayrıca zayıf saç büyümesine neden olur.

 

Tüm bunların dışında işlem sonrası sonuçlar iyi olsa bile saçları korumak ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için için sigarayı bırakmalısınız.

 

Kaynak:

Dr. Yetkin Bayer’i Facebook, Instagram, Twitter sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.