sakal ekimi sonrası iz

Şüphesiz ki erkeklerin en önemli aksesuarlarından bir tanesi de sakaldır. Çok sayıda erkek kendini sakallıyken daha karizmatik hissetmekle beraber sakal aynı zamanda erkeğe daha olgun bir görünüm kazandırır.

Bazı kişilerde çeşitli sebeplerden dolayı sakal dökülmesi görülebilir. Genetik sebepler, stres, geçirilen kazalar ve önemli hastalıklar, yanlış ilaç kullanımı gibi sebepler sakallarda dökülmeye yol açabilir. Sakal dökülmesi erkekler için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Önceden bu durumun çözümü bulunmamasına rağmen teknolojinin gelişmesi ile beraber bu durum için çok sayıda çözüm üretilmiştir. Bu çözümlerden bir tanesi de sakal ekimi uygulamasıdır.

Sakal ekimi, son yıllarda çok sayıda erkek tarafından tercih edilen popüler bir yöntemdir. Sakalların azalması durumunda birçok bireyi başvurduğu bu yöntemin profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.Yüz bölgesine uygulanan bir işlem olduğu için yaptırmadan önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Sakal Ekimi Nedir?

Sakal ekimi, saç ekimiyle benzerlik gösteren bir işlemdir. Sakal olmayan veya yara izi bulunan bölgelere uygulanmakla beraber yüzün her bölgesine uygulanabilir.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi, yapılış yöntemi açısından saç ekimine çok benzer. İki kulak arasında bulunan ense bölgesinden kıl kökleri alınır ve sakal çıkması istenen bölgeye aktarılır. Bu işlemin doğru yapılması için profesyonel bir kişi tarafından yapılması gerekir çünkü kılların yönü ve rengini belirlemek itina isteyen bir işlemdir.

Sakal ekimi yaptırırken dikkat etmeniz ve düşünmeniz gereken bir diğer nokta da saç ekimidir. Eğer ileride saç ekimi yaptırmak gibi bir niyetiniz varsa sakal ekimi yaptırmadan önce bunu doktorunuzla konuşmanız gerekiyor. Çünkü; saç ekimi için alınan kıl köklerinin bulunduğu bölgedeki kıl kökleri aynı zamanda sakal ekimi için kullanılmaktadır. Bu yüzden, sakal ekiminde kullanılacak olan kıl kökü sayısının fazla olması saç ekiminde bu bölgeden kıl kökü alınamamasına sebep olabilir. Sakal ekiminde genel olarak bıyık bölgesi için 350-500, çene bölgesinde 600-700, favorilerde 200-250 ve yanak bölgesinde 600-700 civarında kıl kökü kullanılmaktadır. Saç ekimi yaptıracak kişiler bu rakama dikkat etmelidirler.

Sakal Ekimi Sonrası İz Kalır mı?

Sakal ekimi profesyonel kişiler tarafından yapılması gereken işlemlerdir ve işlem yapıldıktan sonra uymanız gereken birkaç kural bulunmaktadır. Öncelikle doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız gerekmektedir. Bu doğrultuda ilk yapmanız gereken şey 10 gün boyunca traş olmamaktır. İşlem yüz gibi hassas bir bölgede gerçekleştiği için traş olmak cildinizde tahribata sebep olabilir. İşlem bitiminden sonra normal hayatınıza dönmenizde bir sakınca yoktur ancak 4-5 gün boyunca yüzünüzde bir işlem yapıldığı belli olacaktır. Bu dönemde yüzünüzde meydana gelen kızarıklıklara müdahale etmemelsiniz, birkaç gün içinde bu kızarıklıklar yok olacaktır. Doktorunuzun önerilerine uyduğunuz ve önerilen cilt bakımınızı aksatmadığınız takdirde yüzünüzde iz kalmayacak ve işlem olumlu sonuç verecektir.

Kaynakça:

https://www.realself.com/question/london-gb-beard-fue-transplant-leave-obvious-scaring

https://www.healthline.com/health/beard-implants#:~:text=Once%20the%20follicles%20have%20been,agreed%20on%20prior%20to%20surgery.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *