Saç Ekimi Sonrası Sprey Kullanılır Mı?

Saç Ekimi Sonrası Sprey Kullanılır Mı? 1

Bir diğer bilinen adı da Saç Nakli olan saç ekimi operasyonu oldukça önemli bir estetik müdahaledir. Saçın yan bölgelerinden ve ensedeki saç bitiminin olduğu bölgeden alınan saç köklerinin, saçın dökülme gösterdiği bölgeye nakli ile gerçekleşir. Uzman doktorlar ve klinikler de gerçekleştirilmesi gereken bu işlemin en iyi şekilde sonuç verebilmesi için, saç nakli yapıldıktan sonra ki süreçte çok önemlidir. Saç ekilen bölge güneş ışınlarından dahi korunmak ve doktorunuzun uyarıları doğrultusunda dikkatli davranılması gerekmektedir. İlk günler güneşin dik ışınlarından korunmak için şapka takılması önerilirken, spor yapılması dahi zararlı görülmektedir.

Saç ekiminden sonra sprey kullanımı konusunda saç ektiren herkesin öğrenmek istediği hususlardan biridir. Aslında bu konuyu ikiye ayırabiliriz. İlki hepimizin de bildiği saçların şekillendirilmesi için kullanılan saç spreyidir. İkincisi ise saç ekim işlemini destekleyici ve kökleri besleyici kullanılan spreylerdir.

“Saç ekimi sonrası sprey kullanılır mı?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası sprey kullanımı nasıl olur?” ve “Saç ekimi sonrası sprey kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Sonrası Saç Spreyi Kullanımı

Saçların şekillendirilmesi için kozmetik olarak kullanılan saç spreylerinin kullanılması önerilmemektedir. Eğer saç spreyi kullanılmak istenirse de doktorunuzun size belirttiği zamandan sonra onun önerileri ile doğru şekilde kullanılmalıdır. Saç spreyleri sağlıklı saçlarda dahi gereğinden fazla kullanıldığından ya da doğru mesafeden sıkılmadığından saç tellerine ve saç derisine zirar vermektedir. Saç ekiminden sonra saç spreyi kullanılması da yeni ekilen saç tellerine ve köklerine zarar vereceğinden dolayı ilk dönemlerde asla önerilmez. Fakat saç spreyi kullanabilmek için yine de saç ekimi merkezlerinden sizin için verilecek en doğru önerileri öğrenebilirsiniz. Saçlara istenilen şekle sokulmasında ve doğru kullanımda parlak ve hacimli göstermesinin yanı sıra saç derisini bir bariyer gibi kapatarak saçın köklerinin nefes almasını da önleyebilmektedir. Saç derisinin nefes almaması da saçların dökülmesine sebep olur. Saç dökülmesinin yanı sıra saç terlerlinin kırılmasına da sebep olacaktır. Bu sebeplerden dolayı saç spreyinin kullanılması saç nakli yaptıranlara tavsiye edilmemektedir.

Saç Ekimi Sonrası Sprey Kullanımı

Burada bahsedeceğimiz sprey, saçı şekillendirmek için kozmetik olan saç spreylerinden değildir. Saç ekiminden sonra sprey kullanılması son derece önemlidir. Saç spreyinin kullanımı en az saç ekim işlemi kadar önem teşkil etmektedir. Saç ekim işleminizden sonra saç derinizde kızarıklıklar ve şişlikler olacaktır. Bu ameliyatın ardından yaklaşık 4 gün kadar sürecektir. Ameliyat sonrası oluşan şişliklerin dördüncü gün kaybolması gerekmektedir. Operasyon sonrası şişen alının da azalması adına kafanıza yastığa dik koyacak şekilde uyulması önerilir. 

Bunlara ek olarak da saç ekim işleminden sonra saç spreyi kullanılması önerilir ve bu özel bir şampuan ve losyon ile desteklenmelidir. Doktorunuzun size önereceği sprey, şampuan ve losyon yaklaşık 10 gün boyunca kullanılmalıdır. Saçlarınızı yıkayıp bu ürünleri de kullanarak kafanızda oluşan şişlik, kızarıklık ve diğer durumlar için iyileşme sürecini sorunsuz şekilde atlatmanız hedeflenir. Saç yıkama işlemi ameliyat sonrası kafada oluşan kabukları tedavi etmeye yardımcı olacaktır. Saç ekilen bölgede saç kökleri henüz tam olarak bağlanamadığı için darbelerden de sert fiziki müdahalelerden de korunması gerek. Ameliyatın ardından 1 hafta geçmesi ile saç kökleriniz daha sağlam bir bağlanma gerçekleştirecektir. 

Saç nakil işleminden sonra ilk birkaç gece ağrılı geçebilir. Böyle bir durumda doktorunuzun size önereceği reçeteli bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Saç ekimi işleminden sonra yanma ve kaşıntı da hissedebilirsiniz. Bu rahatsız edici etkiler için de doktorunuzun size sağlayacağı ilaçları ve ürünler kullanabilirsiniz. Saç ekim işlemi sonrası doktorunuz size saç spreyi kullanımı da önerebilir bu da kaşıntıları iyileşmesine yardımcı olur.

Saç ekiminden sonra ilk yıkama işlemi 2 gün sonra yapılmalıdır. Saç yıkama esnasında ilk durulama sonrası kabuklar büyük oranda dökülme gösterir. İlk saç yıkama işlemi de saç naklini yaptırdığınız, klinikte yapılmalıdır. Çünkü ilk yıkama işlemi son derece dikkatli ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Fakat ilk yıkama işlemenin ardından daha sonra hasta kendisi saçlarını yıkamaya devam edebilir. Bu süreç içerisinde de saç spreyi kullanımı yapılabilir. Yaklaşık 5 – 10 sonra da şampuan kullanmaya başlayabilirsiniz ve saçlarınızı normal şekilde yıkayabilirsiniz. Bazı ekilen saçların 2 – 3 ay sonra düştüğünü de belirtmek gerekir fakat bunda korkulacak bir şey yoktur. Çünkü ekilen yeni saçlar artık kalıcı şekilde büyümeye başlayacak ve daima kafanıza kalacak.

Anlaşıldığı üzere saç ekimi işlemi sonrası bu özel spreylerin kullanılması şarttır. Fakat bu saç spreyinin saçı şekillendirmek için kullanılan kozmetik saç spreylerinden çok farklı bir ürün olduğunun da tekrar altını çizmekte fayda var. Burada size verilecek saç spreyi, yapılan operasyon sonrası saç nakli performansının en iyi şekilde ortaya konmasını desteklemektedir. 

Saç ekim işleminizden sonra doktorunuzun size belirttiği tüm bakımların eksiksiz ve doğru şekilde yapılması gerekir. Bu bakımlar hem en iyi sonucu almak hem de iyileşme sürecini hızlandırmak için önem taşımaktadır. Hekiminizin talimatlarını uygulamanız bu bakımdan çok önemlidir. 

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://www.hairlossdoctors.com/blog/2019/04/02/is-it-safe-to-use-197593

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.