Saç Ekimi Sonrası Normal Yıkama Ne Zaman Yapılabilir?

Tedavi bitiminde kafa derisine ekilen saçların tutunması için zaman gerekmektedir. Bu dönemde saç derisi çok hassastır. Yanlış davranışlara bağlı olarak kökler yerinden oynayabilir. Saç derisine tutunamayan kökler dökülür ve ekim işlemi kısmen başarısız olur. Saç ekiminden sonraki 3-4 gün içerisinde ilk yıkama işlemi yapılır. Bu işlem saç köklerine zarar vermemek için doktorun önerdiği şekilde yapılmalıdır. Yıkamanın hızlı yapılması saç köklerine zarar verebilir, bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Saç yıkama işleminin yapılma amacı saç derisinde oluşan kabukları temizleyerek saçın nefes almasını sağlamaktır. Yaklaşık 1 ay boyunca saçlar bu şekilde yıkanır. Bu nedenle yıkama işleminin nasıl yapılacağını iyi öğrenmek önem taşımaktadır. İlk yıkamayı takip eden süreçte yapılan özel yıkama süresi bittikten sonra normal yıkama yapılabilir. Normal yıkamanın ne zaman yapılacağını doktorunuz size bildirecektir.

Saç Ekimi Sonrası Her Gün Yıkama Gerekir mi?

Saç ekimi ameliyatı sonrasında saç derisindeki kabuklanmaları gidermek ve saç köklerinin nefes almasını sağlamak için saçınızı yıkamanız gerekir. Bu, enfeksiyon riskini azaltırken iyileşme süresini kısaltacaktır. Ayrıca saç derisinin saç ekim bölgelerinde kurumuş kan ve kabuklanmaları da temizleyecektir. Saç ekimi sonrası yıkarken ekilen greftlere herhangi bir zarar vermeden saçınızı nazikçe şampuanlamalısınız. Su akışı çok güçlü olmamalıdır. Saçınızı yıkadıktan sonra kafa derinizde kanama varsa bu, ekilen greftlerin bir kısmını kafa derinizden çıkardığınız anlamına gelir. Bu noktada paniğe kapılmayın ve bir sonraki yıkamada daha dikkatli ve nazik olun. Kanama görürseniz daha fazla bilgi için saç ekim merkezinizi aramanızı tavsiye ederiz. İşlem yapan doktorunuz size bu konuda hem bilgi verecek hem de tedavinizi düzenleyecektir. Bu sebeple yıkama yaparken veya günlük hayatınızda operasyondan sonraki süreci dikkatlice incelemelisiniz ve çok kanama olduğunda doktorunuza bildirilmelisiniz. Çünkü yoğun kanamalar bazı durumlarda tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle saç ekimi sonrası saç yıkamayı düşünürken aklımızda tutmamız gereken en önemli şeyler şöyledir: İlk kafa yıkaması operasyondan 48 saat sonra yapılmalı, mümkünse kliniğin uzman ekibi tarafından yapılmalıdır. Saç bakımı evde yapılabilir, ancak ekimden sonra daima klinik tarafından sağlanan ürünler ve şampuan kullanılarak yapılmalıdır. Doktorlar, saç ekiminden sonraki ilk 10 gün boyunca başınızı ılık su ve özel şampuan kullanarak yıkamanız önerilir. Asla sıcak su kullanılmamalıdır. Aslında, başınızı yıkamak için sıcak su kullanmak normalde de tavsiye edilmez çünkü cilde ve saça zarar verir.

 

Kaynakça:

https://depts.washington.edu/skinsurg/documents/HairTransplantPostOp.pdf

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir