Saç Ekimi Sonrası Kepeklenme Önlenebilir Mi?

Saç Ekimi Sonrası Kepeklenme Önlenebilir Mi? 1

Saç ekimi sonrası, farklı zaman aralıklarında farklı sorunların ortaya çıkabilme durumu vardır. Saç ekimi yaptıranların iyileşme periyodunda, kafa derisinde kuruma, soyulma ve kepeklenme gibi sorunlarla karşılaşma durumu söz konusudur. Bu genel olarak beklenen bir durum olmakla birlikte, kepek, saç derisinde bir anormalliğin işareti olarak da tanımlanır. Hatta bazı durumlarda kaynağı olan hastalığın, saç dökülmesine neden olabileceği dahi söylenebilir. Bu nedenle saç ekiminden sonra kepeklenme, belli bir düzey için normal sayılsa da, aslında dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ciddi düzeyli kepeklenme durumuna müdahale edilmesi son derece önemlidir ve giderilmesi için doktora başvurmak gerekebilir.

Saç ekiminden sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlar hakkında hekiminizden bilgi alabilirsiniz. Elbette bu işlem sonrasında bazı yangı durumları söz konusu olabileceği gibi deri dökülmeleri de söz konusu olabilir. Kepeklenme de bu durumlardan bir tanesidir.

“Saç ekimi sonrası kepeklenme olur mu?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Kepek nedir?” ve “Saç ekimi sonrası kepeklenme önlenebilir mi?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Kepek nedir?

Kepek, gri veya beyaz renkte oluşabilir. Aslında saç derisinde birikmiş olan ölü deri hücreleri olarak tanımlanan kepek, bu ölü hücrelerin bir araya gelmesi sonucu gözle görülür hale gelir. Ölü deri hücreleri kafa derisinde pul pul yapılar oluşturur ve bu yapıların büyümesi kepek oluşmasına neden olur. Kepek oluşumu bir cilt rahatsızlığı olarak da tanımlanabilir ve belirtilerin görülmesi durumunda doktor kontrolünde belli bir takım testlerin uygulanması uygun görülür. Kepek saçları yağlı olan, uzun süredir yıkanmamış olan ya da saçları uzun olması sebebiyle saç derisinin iyi temizlenemediği kişilerde daha sık görülür Kepek oluşumunda kullanılan şampuan da önemlidir. Saç derisinde kepek oluşumu görülen kişiler bu bölgede belirli cilt rahatsızlıkları yaşamamak için uzman doktorlara başvurmalı ve doktorların vereceği ilaçları kullanmalıdır. 

Saç ekimi sonrası kepek oluşumu, kişilerin saç derilerinde bulunan ölü hücrelerin artması sebebiyle artabilmektedir. Genel olarak saç derisinde bulunan ölü hücrelerin bir araya gelmesi sonucu gözle görülür hale gelen kepek oluşumu saç ekimi yaptıran kişilerin de karşılaştığı durumlardan birisidir. Saç ekimi sırasında saç derisine uygulanan yanlış ilaçlar da kepek yapabileceği gibi saç ekimi sırasında ölü olan saç köklerinin aktif olması ve hücre döngüsünün yerine gelmesi sonucu saç derisinde daha fazla kepek oluşumu görülebilmektedir. Canlı saç derisindeki yenilenme hızı daha fazla olacağı için daha fazla ölü saç hücresi bulunur ve bu ölü saç hücreleri bir araya gelerek kepek oluştururlar. Saç ekimi sonrası kepek oluşumu görülen kişiler, uzman doktorlara başvurmalı ve kepek oluşumunu engellemek amacıyla verilen ilaçları kullanmalıdırlar. Kepek oluşumunu engellemek için kullandıkları şampuanı da değiştiren kişiler doktorlar tarafından belirlenen ve kepek oluşumunu engellemek amacıyla üretilmiş olan şampuanları kullanırlar.

Saç Ekimi Sonrası Kepeklenme önlenebilir mi?

Saç ekimi sonrası kepeklenmenin önlenmesinde market çözümleri uygulamak oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Mevcut koşullarda herhangi bir kepek söz konusu değil iken, yeni saç köklerinin yerleşmeye ve uzamaya başlamasından sonra kepeklenme yaşanması ekim işleminin doğası ile ilgilidir ve bakım süreci, yine saç ekiminin uzmanları tarafından belirlenen koşullarda yapılmalıdır.

Saç ekimi yapan doktor saç ve saç derisi bakımı ile ilgili olarak size bazı talimatlar verecektir. Kullanacağınız şampuan, losyon, krem ve merhemler; hekimin verdiklerinin dışına çıkmamalıdır. Kepeklenme olan bölge kazınmamalı ve kepekler kafaya müdahale edilerek dökülmeye çalışılmamalıdır. Bu durumda saç ve saç derisine zarar verebilmeniz mümkün olacaktır ki, saç ekiminin sonuçlarını etkileyebilirsiniz.

Belli düzeyde beklenen kepeklenme durumunun önlenmesi önerilmez. Bunun için bir yöntem de yoktur. Saç derisi, yeni saç kökleri yerleşirken yenilenecek ve doğal olarak deri atılacaktır. Bu nedenle bu derilerin dökülmesi aslında negatif bir durum da değildir.

Tabii estetik olarak bir iyileşme kaydetmek için hekiminizden konu hakkında destek alabilmeniz de mümkündür. Saç ekiminin sonuçları hakkında detaylı bilgi size yine hekiminiz tararından verilebilecektir. 

Saç ekimi sonrasında kepek şampuanı kullanılır mı?

Doktorunuz reçete ve tavsiye edilen ürünler dışındaki ürünleri kullanmanızı serbest bırakana kadar, market ürünleri kullanmanız doğru değildir. Saç derisinin iyileşme sürecinde dikkatli olunması ve bu ürünlerin kullanılmaması zaten saç ekimi yapıldıktan sonra size verilecek talimatlar içerisinde yer alır.

Saç ekimi sonrası kepeklenme, eğer kafa derisinde başka bir sorun yok ise iyileşme süreci içerisinde periyodik olarak azalır ve yok olur. 

Saç ekiminin yan etkileri ve artcıl komplikasyonları olarak da tanımlanabilecek bu durumu büyük bir problem gibi değerlendirmeme ve iyileşme sürecinde bu duruma bir müddet tahammül göstermek gerekir.

Hekiminizin tavsiye ve talimatlarına uymanız halinde, saç ekiminden sonra komplikasyonlar daha az seviyede ortaya çıkacaktır. Kepeklenme gibi sorunlar dahil olmak üzere sorunların genelinin üstesinden gelme durumunuz daha kolay olacaktır.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaymakça:

https://vjclinics.com/will-dandruff-affect-your-hair-growth-after-a-hair-transplant

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.