Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır _

Saç ekimi, saç köklerinin kafa derisinin saçsız bölgesine taşınması ameliyatı olarak tanımlanabilir. Bu işlem sayesinde kafa derisinde saçların inceldiği ya da tamamen boş kaldığı bölgelere ekim yapılır. Saç ekimi 1950 yılından bu yana tıp tarihinde başarılı bir şekilde yapılan eski bir uygulamadır. Uzun zamandır yapılan bir işlem olmasına karşılık son yıllarda geliştirilen saç nakli operasyon tekniklerinde ciddi ilerlemeler sağlanmıştır.

“Saç ekimi nasıl yapılır?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi öncesi hazırlık nasıl olmalıdır?” ve “Saç ekimi operasyon süreci nasıldır?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Öncesi Hazırlık

Saç ekimi işleminden önce yapılması gereken bazı planlamalar vardır.

 • Kliniğe Yakın Kalacak Bir Yer Ayarlanmalıdır

Saç ekimi yaptırılması planlanıyorsa, öncelikle hastanın işlemin yapılacağı merkeze yakın bir yerde kendisi için kalacak bir mekan ayarlamasında fayda vardır. İşlem yapıldığı gün hastanın evine gitmek için seyahat etmesi uygun olmayabilir. Ayrıca olabilecek herhangi bir probleme karşı hazırlıklı olmak açısından da işlemin yapılacağı kliniğe yakın bir yerde kalmak avantaj sağlayabilir.

Saç ekimi sonrasında hastayı klinikten alması için bir arkadaşının ya da aileden birisinin zamanını ayarlaması istenmelidir. Saç ekimi sonrası hastanın tek başına taksiye binip kalacağı yere gitmeyi düşünmesi uygun bir plan değildir. Saç ekimini takip eden bir iki gece, özellikle ilk gece klinikten uzakta olunmamalıdır.

Saç Ekimi Öncesinde İş Planı Yapılmalıdır

Saç ekimi yaptırmak isteyen bireyin çalışma planınızda ayarlama yapması gerekir. Uzun bir tatil dönemine ihtiyaç olmasa da, çalışma yaşamına dönebilecek kadar iyileşmek için birkaç gün gerekebilir. Eğer saç nakli yaptıracak kişi anestezi konusunda hassasiyeti olan bir birey ise, saç ekiminden sonra iyileşmek için birkaç günden daha uzun bir süreye de ihtiyaç duyulabilir.

Saç Ekimi Öncesi Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Saç ekiminden önce hastanın uygulaması istenen aşamalar şunlardır:

 • Saç ekimi yaptırılmadan 30 gün öncesinden başlanmak üzere, her gün 10 ila 30 dakikalık bir zaman zarfında kafa derisine masaj yapılmalıdır. Bu işlem kafa derisine kan akışının  düzenlenmesine yardımcı olduğu gibi işlem sonrası iyileşmenin de hızlanmasını sağlar.
 • Saç ekimi yapılmasından en az 2 hafta öncesinde antienflamatuvar ilaçlar ve/veya kan sulandırıcı ilaçların alınmasına son verilmelidir. Böylece işlem sırasında gereksiz kanama olması ve/veya yaraların iyileşme sürecinin uzaması önlenebilir. 
 • İki hafta öncesinden alkol alımını durdurmak da kısa sürede iyileşme açısından etkili olur.
 • Eğer beta bloker, kan inceltici haplar ya da anti depresan ilaçlar alınıyor ise bu durum saç ekimi işlemi yapılmadan en az 2 hafta öncesinden doktora bildirilmeli ve gerekli ayarlamalar yapılmalıdır. 
 • İki hafta öncesinde C vitamini alınması iyileşme sürecine olumlu etkide bulunabilir.  
 • Saç ekimi prosedürüne en fazla 1 hafta kala B vitamini ve E vitamini tabletleri de bırakılmalıdır. Bu vitaminler işlem esnasında kanamayı arttırabilir ya da yaraların iyileşme sürecini zorlaştırabilir. 
 • Sigara kullanıcıları için en ideal tutum, işlemden bir hafta önce sigaranın bırakılmasıdır. Sigara yaraların iyileşme süresini olumsuz etkiler. Bunun sebebi nikotinin kanda oksijen iletimini zorlaştırmasıdır. 
 • Bazı hallerde vücutta olabilecek enfeksiyonların önlenmesi için doktor antibiyotik kullanılmasını da isteyebilir. Bu konuda doktorla işbirliği yapılmalıdır.  
 • Saç ekimi yapılacağı gün işlemeden önce saçlar şampuan ve saç kremi ile yıkanmalıdır. Şampuan ve saç kremi dışında herhangi bir başka ürün kullanılması istenmez.
 • Ameliyat öncesi en son yemek yeme zamanı doktor tarafından belirtilir. Genellikle saç ekiminden önceki gece yarısından sonra, hastanın herhangi bir şey yemesi istenmez.
 • Mümkün olduğunca rahat ve gevşek kıyafetler giyilmelidir. Böyle işlem sonrası baş bölgesinden herhangi bir giysi çıkarılırken, kafa derisinde meydana gelen kesik noktalarına zarar verilmemiş olur.

Saç Ekimi Operasyon Süreci

Saç ekimi operasyonu aşaması, son derece itinalı çalışılması gereken bir zaman dilimidir. Saç ekimi nasıl yapılır ? sorusuna genel olarak verilebilecek cevap şudur:

Bahse konu işlem genellikle doktor muayenehanesinde yapılır. Öncelikle konunun uzmanı operatör  hastanın kafa derisini temizler ve baş bölgesine işlem yapılacak alanın uyuşturulması için ilaç enjeksiyonu yapar. Saç ekimi ya da saç nakli için iki ana yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler şunlardır:

 • Foliküler Birim Şerit Cerrahisi, ( FUSS)

Bu işlem sırasında uzman operatör, başın arka tarafından 15 cm. ila 26 cm. lik bir cilt şeridini çıkarır. Daha sonra açmış olduğu kafa derisini kapatır. Bu bölge işlem gören sahanın çevresinde bulunan saçlar tarafından gizlenir. Bundan sonraki aşamada uzman operatörün birlikte çalıştığı ekip, çıkarılmış olan kafa derisi şeridini her bir bölümde bir ya da birkaç saç olacak şekilde 500 ila 2000 küçük grefte ayırır.

Elde edilen greft sayısını ve greft tipini etkileyen faktörler şunlardır:

  • Hastanın saç tipi, 
  • Saç kalitesi, 
  • Saç rengi, 
  • Nakil yapılan sahanın genişliğidir .   
 • Foliküler Birim Ekstraksiyonu’dur (FUE)

FUE uygulamasında ise, işlem yapılacak kafa derisinin arka bölümü tıraş edilir. Daha sonra doktor saç köklerini oradan tek tek çıkartır. Bu aşamadan sonra bu alan işlem yaptıran kişinin var olan saçlarının kaplayacağı küçük saha ile gizlenir ve iyileşmeye bırakılır.

Bu basamaktan sonra her iki prosedürde de uygulanan işlemler aynıdır. Bahse konu uygulama basamakları şunlardır:

 • Greftlerin hazırlanmasını takip eden aşamada, cerrah saçın yerleştirileceği yüzeyi temizleyerek uyuşturur.
 •  İşlem yapılan cilt üzerinde neşter ya da iğne ile delikler ve yarıklar oluşturulur. 
 • Greftlerin her biri hassas bir çalışma ile deliklere yerleştirilir. Cerrah bu aşamada ekibinde bulunan diğer çalışanlarından da yardım alarak işlemi tamamlar.

Sonrası Süreç

Saç ekimi yapıldıktan sonra, dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Ameliyat sonrası en az ertesi sabaha kadar minimal aktivitede bulunarak dinlenilmesi planlanmalıdır. 
 • Saç ekimi yapıldıktan sonra herhangi bir şişlik olmaması için işlem sonrası 1 ila 3 gece boyunca uyuma pozisyonu sırasında başı  45 derecelik bir açıda bırakmak gerekir.
 •  Ameliyat sonrası aspirin içeren ürünler ve/veya alkol alınmamalıdır.
 • Ameliyattan sonra kafa derisine basınçlı suyun püskürtülmemesi şartı ile nazik bir yıkama işlemi yapılabilir. 
 • Direk ekim yapılan bölgeye 4-5 gün boyunca su değmesi istenmez. 
 • Saç spreyi ya da köpük kullanımı için en az bir hafta beklenmesi önerilir.
 • Pek çok insan işlem sonrası 1 -2 gün ağrı kesiciye ihtiyaç duyabilir. Bu amaçla doktorun önerdiği ilaçlar alınabilir. 
 • İşlem bittikten sonra günlük salin solüsyonu ( tuzlu su çözeltisi ) içeren bir sprey şişesi ile yara üzerindeki gazlı bezlerin günde 2-3 kez ıslatılması istenebilir.
 • Ameliyat olunduğu gün ya da bu günden sonraki birkaç gün boyunca herhangi bir kanama olmaması için steril bir gazlı bez ile yaranın üzerine kompres yapılması uygun olabilir. Bu işlemin çok  nazik bir biçimde yapılması ve saç köklerine hiçbir şekilde hasar verilmemesi dikkat edilmesi gereken noktalardır.
 • Saç ekimi sonrası enfeksiyon gelişme riski fazla değildir. Fakat yine de işlem sonrası ilk 14 gün  havadaki kire maruz kalınmamalıdır.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/qa/how-is-a-hair-transplant-done#:~:text=You%20usually%20have%20the%20procedure,follicular%20unit%20extraction%20(FUE).

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/hair-transplant/procedure

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.