Göğüs Kıllarından Saç Ekimi

Kafa derisinde yeterli sağlıklı saç folikülü olmayan hastalar için kendi vücudundan alınan saç kökleri kullanılabilmektedir. Kıl kökleri sakaldan alınabileceği gibi göğüs kıllarından da alınabilir. Göğüs kıllarının alınmasında bir avantaj daha vardır. O da göğüs kıllarının kök kısımlarından itibaren alındığı için epilasyon etkisi göstermesidir. Özetle göğüs bölgesinde yoğun kıllanma olan erkekler bu yöntemle hem saç ekimi gerçekleştirmiş olur hem de göğüs kıllarının bir kısmından aynı anda kurtulmuş olur. Bu yöntem bilhassa kafa derisinde yoğun dökülme yaşayan erkekler için tercih edilmektedir. Saç sıklaştırma ya da yoğun olmayan dökülmelerde tercih edilmez. Çünkü kafa derisinde yeterli sağlıklı saç kökü mevcuttur.

Göğüs kıllarından saç ekimi yapılır mı ?

Doktorlar vücut kıllarını kullanarak saç ekimini tavsiye etmezler ve bunu haklı çıkarmak için birçok farklı şekilde tıbbi nedenleri vardır. Aşağıdaki durumlarda vücut kılı kullanılarak hala saç ekimi mümkündür:

  • Donör alandaki saçların çok ince olması ve dolayısıyla donör bölgenin artık donör alan olarak kabul edilmemesi.
  • Sakal, bıyık ve kaş alanında son tamamlamalar için saç ekimi işlemleri
  • Saçlı derideki izleri onarmak için genellikle bir saç ekimi işleminden sonra ortaya çıkar.
  • Saç ekimi alanında vücut kılları kullanılarak izlenen prosedür, saç derisindeki donör bölgelerinde güçsüzlük yaşayan hastalar için vücudun diğer bölgelerinden folikül alınmasıdır.

Bu gibi durumlarda vücut kılları göğüs, sakal, sırt ve bacak gibi diğer vücut bölgelerinden de kullanılabilir ve sonuç olarak vücut kıl yoğunluğu ne kadar fazlaysa vücut kılları kullanılarak saç ekimi işlemine o kadar uygun hale gelir. Yine de normal şekilde göğüs kıllarından saç ekimi yapılması birinci tercih olarak gösterilmeyecektir. Alternatif olarak görülse de gerekli görüldüğü durumlarda yapılabilir.

Göğüs Kıllarından Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Göğüs kıl kökleri kullanılarak saç ekiminin nasıl gerçekleştirildiğini daha iyi anlatabilmek adıma 5 ayrı aşamada yanıtlıyoruz;

Aşama 1: Tespit

İlk aşamamız tespit aşamasıdır. Saç ekimi için gerekli bölgeler tespit edilir. Birden fazla alanda seyreklik varsa her bir alan için ne kadar sağlıklı kıl kökü yani greft gerekeceği konusunda hesaplamalar yapılır. Bu hesaplama baz alınarak hem kafa derisindeki ense alanlarından hem de göğüs kıllarından sağlıklı kıl kökleri ve mikro doku folikülleri alınmaktadır.

Aşama 2: Göğüs Kılı Kontrolü

Alınacak göğüs kıllarının yapısı, fiziksel özellikleri, rengi canlılığı gibi özellikleri kontrol edilir. Ayrıca hangi bölge ya da bölgelerden kıl kökü çekileceği de saptanır. Hesaplamalara göre sağlıklı göğüs kılları çekilir. Ne daha az ne de daha fazla çekim yapılır. Eğer göğüs kılları çok uzun ise gerekli kısalığa ulaşması için kesilir.

Aşama 3: Uyuşturma

Üçüncü adımda, göğüs kıllarının olduğu tüm bölgenin hijyeni sağlanarak lokal anestezi uygulaması yapılır. Böylece hastanın göğüs kılı çekilirken acı hissetmemesi de gerçekleştirilmiş olur. Anestezi uygulamasından sonra çekime başlamadan evvel yeterli uyuşmanın sağlanması için beş dakika beklenmesi yeterli olacaktır. Ardından göğüs kılı kökleri tek tek yerinden çıkartılır. Kıl köklerinin mikro düzeyde canlı doku folikülleri de alınır. Böylece ekimi yapılan bölgelere hızlı tutunma da sağlanmış olur.

Aşama 4: Ekim Yapılacak Bölgeye Geçilir

Bu adımda saç ekimi gerçekleştirilecek, seyreklik ya da kellik görüntülenen bölgelerin hijyeni sağlanarak lokal anestezilerle acı çekmeyecek şekilde beş dakika bekleme sağlanır. Göğüs kıl köklerinin ekimi için kanallar açılır ve alınan kökler tek tek kanallara yerleştirilir. Her 2000 greft için yaklaşık üç saatlik işlem süresi vardır.

Aşama 5: İşlem Sonrası Kontrol

İşlem tamamlanmıştır. Beşinci adım genel muayene ve kontroldür. Bazı hastalarda minimal düzeyde de olsa hafif kanamalar gerçekleşebilir. Bu durumda göğüs bölgesi bir günlük koruma altına alınır ve sarılır. Kafa derisinin sarılmasına gerek yoktur. Göğüs bölgesinden alınan köklerde kanama yaşanma olasılığı oldukça nadirdir. Çoğu zaman sarma işlemine gerek yoktur. Saç ekimi gerçekleştirilen bölge işlemden 24 saat sonra ilk yıkama işlemine tabi tutulur.

Göğüs Kıllarından Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saçtan saç ekimi ile göğüs kılından saç ekimi işlemlerinde genellikle herhangi bir fark yoktur. İyileşme süreçleri ve evreleri oldukça benzerdir. İlk yıkama için genelde 24 saat beklenir. Doktor tarafından ikinci ya da üçüncü gün de ilk yıkama için ideal olabilir. Zamanlama doktor tarafından belirlenir. Tıpkı saçtan saç ekiminde olduğu gibi şok dökülme evreleri de yaşanmaktadır. Üçüncü aya kadar ekilen saç kökleri gelişmeye başlayacaktır. Yaklaşık altı ay içerisinde de yeni saçların çıktığı kolaylıkla gözlemlenebilir. Maksimum bir yıl içerisinde ekilen köklerin neredeyse büyük çoğunluğunun geliştiğini görebilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5447335/

https://www.jcasonline.com/article.asp?issn=0974-2077;year=2020;volume=13;issue=2;spage=163;epage=169;aulast=Garg

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir