Saç Ekimi Sonrası Şampuan Kullanımı 1

Saç ekimi gibi bir cerrahi operasyondan sonra saç yıkanması ve şampuan kullanımı gibi konularda doktorla görüşülerek onun önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir. Bu yazıda saç ekimi sonrası şampuan kullanımı hakkında bilgileri paylaşıyoruz.

Saç ekimi sonrası saç yıkama aşamasında da dikkatli olunmalıdır. Yapılan işlem sonrası kendinize yaptığınız bakım iyileşme süresini direk olarak etkiler.

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Yıkanılabilir?

Saç ekiminden sonra banyo yapmadan önce 48 saat beklenmelidir. Bu banyo esnasında vücudunuzu sabunlayabilirsiniz, fakat saçınızı kuru tutmalısınız. Operasyon sonrası ilk 48 saat saçın ıslanması için çok erken kabul edilir.

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Saç Yıkanabilir?

Genel kural olarak saç ekimi yapıldıktan sonra 3 gün geçti ise saçınızı yıkayabilirsiniz. Saç yıkama esnasında saçınıza çok nazik dikkatli ve yumuşak davranmalısınız. Saç ekiminden sonraki ilk 5 günlük zaman zarfında saçınıza çok nazik davranmalısınız. Yumuşak bir saç yıkama işlemi yeni implante edilmiş saç foliküllerine zarar vermez. Bu aşamada çok dikkatli olunmalıdır. Kafa derisinin fazla ovalanması saç greftinin yerinden çıkmasına yol açabilir.

Saç Ekimi Sonrası Saç Nasıl Yıkanmalıdır?

Saç ekimi yapıldıktan sonra saçınızı yıkama zamanını geldiğinde yani ilk 3 gün geçtikten sonra saçınızı direk olarak basınçlı duş başlığının altına tutmamalısınız. Bu aşamada suyu olabildiğince geniş alana dağıtan yağmur duş başlığı tercih edilmelidir. Saç ekimi sonrası saç yıkama sırasında daha da iyisi bir bardağı ya da tası suyla doldurarak, başınızın üzerinden dökmektir.

Bu konuda yapılabilecek en iyi uygulama elinize az miktarda şampuan sıktıktan sonra, yine elinizde iyice köpürtmek ve yumuşak hareketlerle başınıza sürmektir. Daha sonra da bardak ya da uygun bir kap ile suyu başınızdan nazikçe dökmektir.

Saç Ekiminden Sonra Kaşıntı Olursa Ne Yapılmalıdır?

Saç ekimi yapıldıktan sonra kaşıntı yaygın görülen bir şikayettir. Foliküllerin çıkarıldığı yer olan donör bölge, saç ekimi işlemi tamamlandıktan hemen sonraki zaman diliminde küçük kırmızı noktalarla kaplanır. Bu bölgede olabilecek kaşıntı şikayetinin önüne geçmek için, kaşınan bölgeye saç kremi uygulanabilir. Bu işlem kaşıntıyı azaltır.

Saç Ekiminden Sonra Kepek Ya Da Kabuk Oluşumu

Saç ekimi yaptırılmasının üzerinden 7 gün geçtiği halde, oluşan kabuklardan dökülmeden kalanlar var ise bu bölgeye de saç kremi uygulanabilir. Böylece oluşan kabukların yumuşayarak dökülmesi sağlanır.

Ayrıca saç ekimi sonra kepek oluşumu var ise, (sıklıkla olmaktadır) bu kepeklerin düşmesi için de işlemin üzerinden 7 gün geçmesini bekleyin ve dairesel hareketlerle saç derinize masaj yapın. Bu yumuşak masaj kepeğin dökülmesini kolaylaştırır.

Yukarıda verilen bilgiler saç ekimi sonrası şampuan kullanımı hakkında genel bilgilerdir. Unutulmamalıdır ki, her hasta ve her olay özeldir. Bu nedenle saç yıkama, saç şampuanlama gibi konularda doktorunuzun önerilerine uymalısınız

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir