Saç Ekimi Sonrası Rüzgâr Saça Zarar Verir Mi?

Saç Ekimi Sonrası Rüzgâr Saça Zarar Verir Mi? 1

Saçlar estetik görünümün tamamlanmasındaki önemli bir yerde bulunmaktadır. Günümüzde saçlarıyla ilgili sorun yaşayan insanların sayısı her geçen gün daha çok artmaktadır. Burada kişinin karşılaştığı sağlık sorununu çözebilmek adına öncesinde pek çok araştırma yapmak gerekir. Bu araştırmanın amacı problemin kaynağının tespitini sağlamak ve ona uygun çözüm önerileri getirmektir. Kişinin sağlık geçmişi önemli bir noktada yer alır. Kişinin genetiği, bir cilt hastalığının olup olmaması, vitamin değerlerindeki eksiklikler, yaşın ilerlemesi, sağlıksız beslenme, kirli yaşam koşulları ve bazı hastalıklar saçlarda ortaya çıkan bu dökülme ya da kellik probleminin temel sebepleri olabilmektedir.

Saç kayıplarını engellemenin en iyi yolu, önceden tedbir almaktır. Sağlıklı besinler tüketmek, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, spor yapmak, temizlik kurallarına riayet etmek, sağlığa önem vermek bu tedbirlerin bazılarıdır. Tüm bu tedbirlere rağmen saç dökülmesi ile karşı karşıya kalındığı durumlar da olabilmektedir. İşte, böyle durumda ilk başvurulması gereken tedavi yöntemlerinden bir tanesi saç ekimidir.

Saç ekimi veya saç nakli işlemi, kişinin ön kısımda dökülmüş olan bölgelere, her iki kulağın arasında bulunan ense kısmındaki bölgelerden ömür boyu dökülmeyecek olan saç kökleri alınarak ön kısımda açılan kanallara yerleştirilmesi işlemidir. Saç ekimi işlemi, saç dökülmesi yaşayan kişilerde en etkili ve en kalıcı tedavi olarak kabul edilmektedir. Saç ekimi yaptıracağınız hastaneye ve saç ekim uzmanına karar verdikten sonra, ekim sonrasında yaşayabileceklerinizi göz önünde bulundurmanız sağlığınız açısından büyük bir önem arz etmektedir.

“Saç ekimi sonrası rüzgâr zararlı mıdır?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası rüzgâr saça zarar verir mi?” ve “Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç ekimi sonrası rüzgâr saça zarar verir mi?

Saç ekimi sonrasında uzun bir süre insanlar yaşamlarında pek çok noktaya dikkat etmelidirler. Bu noktalardan biri de insanların bu süreçte fazlaca maruz kalabilecekleri rüzgardır. Rüzgâr hızına göre insanların saç köklerinde problemler ortaya çıkarabilmektedir. Bu problemler saçların kırılmasını ve geri dönüşü olmayan sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Burada yapılması gereken sizi rüzgardan koruyabilecek tedbirler alabilmektir.

Saç ekiminden hemen sonra aşırı rüzgar, açık durumdaki saçlarınıza küçük de olsa sarar verebilir. Tabii burada etki sadece havanın etkisi değildir. Havanın taşıdığı partiküller, operasyon bölgesine zarar verebilir. Bu sadece saç köklerinin zarar görmesi değil, enfeksiyon gibi riskleri de kapsayabilir.

Bu nedenle, en azından ilk 3 gün aşırı rüzgarlı ve fırtınalı havalara maruz kalmamanın faydalı olacağı söylenebilir.

Saç ekiminden hemen sonra dikkat edilmesi gerekenler

1.Saç ekimi sonrası ilk 3 gün çok önemlidir. Saç ekimi sonrasında ilk 3 gün bölgeye herhangi bir temasta bulunmamanız gerekiyor. Operasyondan sonra ilk 15 gün ise saç ekimi yapılan alanı olası darbe ve çarpmalara karşı korumalısınız. 

2.Saç ekimi sonrası ilk yıkamanın üçüncü günde yapılması gerekiyor. İlk yıkama işlemi için saç ekimi yaptırdığınız hastaneye gidebilir ya da doktorunuzun direktifleri ile yıkama işlemini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. 

3.Operasyon sonrasında sigara, kafein ve alkol kullanımından kaçının.

4.Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza bildirin. 

5.Vitamin, aspirin ve bitki çayı gibi kan sulandırıcı özelliği olan ilaçları ilk hafta kullanmayın. 

6.Saç ekimi sonrasında toz, yağmur, rüzgâr ve güneş ışınlarının ekilen saç köklerine verebileceği zararı önlemeniz gerekmektedir. Bu nedenle operasyon sonrası ilk 2 hafta şapka takın.

7.Operasyondan sonra ilk 15 gün ise saç ekimi yapılan alanı olası darbe ve çarpmalara karşı korumalısınız.

8.Saç ekimi işleminde, donör olarak belirlenen bölgeden ekilecek olan greftler alınır. Saç köklerinin alınmasında mikromotor cihazlar kullanılır. Alınan bu kökler ekim bölgesine teker teker nakledilir. Nakil sırasında, işlem yapılan bölgede açılan gözeneklerde kızarıklıklar ve kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklanmalar son derece normaldir ve 15 gün içerisinde döküleceklerdir. 

9.Saç ekimi sonrasında yıkama için doktorunuz özel bir bakım losyonu verecek. Doktorunuzun verdiği bu losyonu kabuklanmaların üzerine döküp, kabukların yumuşaması için yaklaşık 1 saat kadar bekletin. 

10.Saç ekimi sonrasında en doğal görünümlü ve en sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsanız mutlaka PRP tedavisi yaptırmalısınız. PRP tedavisini, saç ekimi yaptırdıktan sonra 3. aydan itibaren 6-8 seans yaptırabilirsiniz. Bu sayede yeni ekilen saç kökleriniz hızlı, doğal ve gür bir biçimde çıkacaklar. 

Saçlar ne kadar sürede istenilen duruma gelir?

Saç ekimi sonrasında ekilen saçların çıkması, düşünülen kadar hızlı değildir. Yeni saçların çıkması için öncelikle Şok dökülme evresinin yaşanması gerekir. Şok dökülme evresinde verimsiz olan saçlar dökülür. Bu sayede ekilen saç kökleri yerleşir ve büyümeleri için gerekli olan alanı belirlerler. Şok dökülme evresi ikinci hafta ve üçüncü ay arasında gözlemlenir. Üçüncü aydan sonra Şok dökülme evresinin tamamen bitmesi ile ekilen saçlar çıkmaya başlar. Üçüncü ayda ilk çıkan saçlarınız, ince ve seyrek gözükecektir. Saç ekimi sonunda sık, gür ve uzun saçlara sahip olmak için en az altı ay beklemeniz gerekir. Saç ekimi operasyonundan sonra altıncı ayda köklerinizin çoğu çıkmışken, operasyondan yaklaşık bir yıl sonra saçlarınızın tamamına kavuşacaksınız.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://hqhairtransplants.com/hair-transplants/post-op-aftercare

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.