Saç Ekimi Kansere Sebep Olur mu?

Saç Ekimi Kansere Sebep Olur mu_

Saç ekimi yaptırıp yaptırmamayı düşünürken aklınızda büyük olasılıkla binlerce soru gelecektir. “Saç ekimi kansere sebep olur mu?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimiyle ilişkili yan etkiler nelerdir?” ve “Saç ekimi sonrasında yara izi ve kanama olur mu?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi ve Kanser

Bunun cevabı aslında oldukça basit. Hayır, saç ekimi cilt kanserine veya başka bir kanser türüne neden olamaz. Kansere genellikle genetik, sigara içmek, kötü beslenmek veya asbest gibi bilinen kanserojenlerin yutulması veya solunması gibi çok sayıda faktör neden olur. Saç ekimi, saç köklerinin kafa derisinin bir bölgesinden, genellikle başın arkasından alınmasını ve bunları kafa derisinin başka bir kısmına, genellikle üst ve ön tarafa nakletmeyi içerir. Bu nedenle, sadece kendi cilt hücreleriniz ve saçınız tekrar nakledilir. Bu nedenle kansere neden olamaz. Ama eğer bir saç nakli nedir hakkında diğer endişe ve kaygıları olabili. İşte saç ekiminin bazı yan etkilerinin bir özeti.

Saç Ekimiyle İlişkili Yan Etkiler Nelerdir?

Bu kapsamlı bir liste değil, ancak saç ekiminden sonra yaşayabileceğiniz bazı şeylerin ve bunlar hakkında neler yapabileceğinizin bir listesidir. Bunların tümü donör alanda, alıcı alanda veya her ikisinde birden gerçekleşebilir. Ancak her şey düzeltilebilir ve endişeleniyorsanız tıbbi yardım almanız gerekecektir.

Yara izi

Foliküler Ünite Transferi veya FUT, Foliküler Ünite Ekstraksiyonu veya FUE yöntemi üzerinden saç ekimi yöntemine sahipseniz yara izi daha sık görülür. FUT yöntemi aynı zamanda ‘şerit hasat’ yöntemi olarak da bilinir ve nedenini anlamak kolaydır – cerrahın 1 ila 1,5 cm genişliğinde olabilecek bir deri şeridini ve kafa derinizin arkasının uzunluğunu kulaktan kulağa. Daha sonra bu deri şeridinden bir mikroskop altında foliküller çıkarılır ve saç derisinin kelleşen bölgesine geri nakledilir. FUE yöntemi, daha sonra saçsız alana nakledilen bireysel foliküler üniteleri çıkarmak için küçük bir delme aleti kullanmayı içerir.FUT’un neden FUE’den daha fazla iz bıraktığını anlamak kolaydır. FUT yara izleri başın arkasındaki daha uzun tüylerle kapatılabilir, ancak günümüzde çoğu cerrah, minimal yara izi ile sonuçlanan FUE uygulamaktadır.

Enfeksiyon

Cildi delen herhangi bir tıbbi prosedüre sahip olmak her zaman bir enfeksiyon riski taşır. Ancak güvenilir ve temiz bir saç kliniği tercih etmeniz bu noktada oldukça önemlidir. Doğru bakım sonrası saç ekiminizden sonra size verilen tavsiyelere uymanız da önemlidir. Saç ekiminden sonraki günlerde ve haftalarda herhangi bir sıcaklık,, ağrı veya güçlü bir koku fark ederseniz, tıbbi yardım almanız çok önemlidir. Bir enfeksiyonunuz varsa, ihtiyacınız olan tek şey antibiyotik olabilir. Eğer ihmal ederseniz kalıcı yara izi ve başarısız bir saç ekimi riskiyle karşı karşıya kalma ihtimali var.

Aşırı kanama

Saç ekiminden sonra, özellikle FUT yöntemine sahipseniz bir miktar kanamalar normaldir. Bununla birlikte, birkaç günden fazla süren veya yastıklar, şapkalar veya pansumanlardan emilen kanamalar kontrol edilmesi gereken bir şeydir. Ekstra kompresyon bandajlarına veya birkaç küçük dikişe ihtiyacınız olabilir, ancak tedavi edilmezse başarısız bir saç ekimine sebep olabilirsiniz.

Şişme

Bir saç ekimi işlemi sırasında neler olduğunu düşünürseniz, şişliğin yaygın olması şaşırtıcı değildir. Ancak minimum düzeyde olmalıdır. Ç çok nadiren, şişlik yüze doğru inebilir ve hatta gözlerde şişlik veya siyahlığa neden olabilir.

Morarma

Yine saç ekiminden sonra bir miktar morarma beklenmelidir. Bazen bu, gözlerin kararmasına da neden olabilir ve cerrahınız daha fazla tıbbi tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını size söyleyebilir.

Uyuşma

Saç ekimi sonrası uyuşma alanları birkaç ay sürebilir ve tamamen normaldir. Bununla birlikte, dört ila altı aydan uzun sürerse, cerrahınızla görüşün.

Kaşıntı

Kaşıntı, vücudun her türlü olaydan sonra geçirdiği normal iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Çocukken hep bisikletinizden düşerken dizlerinizin üzerindeki yaraları hatırlıyor musunuz? İyileştikçe deli gibi kaşınıyorlardı, değil mi? Saç ekiminde iyileşme, her küçük kabuklanma oluştuğundan ve altındaki alan iyileşmeye başladığından aynıdır. Ancak, çocukken size söylendiği gibi, kaşıma dürtüsüne direnin! Bu, en iyi ihtimalle gereksiz yara izi kalmasına veya ekilen alandaki hassas saç köklerinin bozulmasına ve en kötü ihtimalle yeni saçların gelişip büyümemesine neden olabilir. Kaşıntınız azalmazsa, yardımcı olması için kafa derinize sürmeniz için bir yağ reçete edilebilir.

Alerjik reaksiyon

İşleminiz sırasında kafa derinizi uyuşturmak için kullanılan lokal anestezik bazen alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu gerçekleşirse, oldukça hızlı aksiyon almanız gerekiyor. Hemen bir uzmana görünün!Nefes almakta güçlük çekeceksiniz ve göğsünüzde sıkılaşma yaşayacaksınız, bu korkutucu olabilir ama çok şükür ki bu çok nadirdir.

İltihap

Bazen saç kökleri folikülit adı verilen bir şey geliştirebilir. Buna bakteri veya mantar enfeksiyonu neden olur ve kırmızı, iltihaplı, kaşıntılı ve ağrılı cilt lekeleri ve etkilenen her folikülün etrafında beyaz başlı kırmızı yumrular veya noktalar ile sonuçlanır. Folikülitin nedenine bağlı olarak, cerrahınız veya doktorunuz, onu temizlemek için antibiyotik veya antifungal tabletler veya kremler yazabilir. Folikülitin kendi kendine düzelmesi olası değildir.

Kabuklanma

Saç derinizin üzerinde bir kabuk oluşmuş gibi hissedebilir, ancak şampuanlama ve losyon ve yağ uygulama önerilerine uyun ve bu kabuklanma hissiyatı zamanla kaybolmaya başlayacaktır. Güzel yeni saçlarla hazırlanıyorsunuz! Bizce şikayet etmek yerine durumun tadını çıkarmaya bakın!

Görüldüğü üzere kesinlikle kansere nefen olmaz fakat tedavi edilebilecek basit yan etkilere neden olabilir.

Kaynakça:

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/hair-transplant/safety

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4271303/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.