Kadınlarda Saç Ekimi Başarı Oranı Ne Kadar?

Kadınlarda Saç Ekimi Başarı Oranı Ne Kadar_

Günümüzde yalnızca erkeklerin değil kadınların da kellik problemi yaşaması sebebiyle saç ekimi talebi oldukça fazladır. Bu nedenle kadınlarda saç ekimi konusunda en çok problem yaşadığı nokta işlemin belirgin olup olmaması ve insanlar tarafından fark edilip edilmeyeceğidir. Tüm bu endişelere rağmen gelişen teknoloji ve kullanılan tıbbi cihazlar ile uzman bir doktor sayesinde artık saç ekimi çok yakından dikkatli bir şekilde bakılmadığı müddetçe belli olmamaktadır.

“Kadınlarda saç ekimi başarı oranı ne kadar?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Kadınların saç ekimi yaptırmalarının nedenleri nelerdir?” ve “Kadınlarda FUE saç ekimi yöntemi kullanılır mı?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Kadınların Saç Ekim Yöntemlerine Yöneliminin Sebepleri

Saç dökülmesi yaşayan bayanların bu konuda eksik olan vitamin değerlerini düzene sokmak, kullandığı şampuanı değiştirmek veya bazı bakım yöntemleri ile bu sorunlarından kurtulmaları mümkün olabilmektedir. Ancak her bayan bu konuda bu kadar şanslı olmamakta ve saç dökülmesinin önüne geçememektedir ve ileriki zamanlarda kendisi için daha da büyük bir sorun haline gelmektedir.

Saç dökülmesi konusunda belirli bölgelerin dökülmesi ve bu nedenle kötü bir görüntünün ortaya çıkması kadınlarda psikolojik ve estetik rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Bu nedenle genellikle bayanlar saç ekim yöntemleri konusunda araştırmaya başlamaktır.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri

Kadınlarda saç dökülmesi sorunu birçok etkene bağlı olarak değişebilmektedir. Bu konuda kadınların yaşadığı sorunlar ile ilgili en çok karşılaşılan sebepler genetik faktörler, sık sık yapılan diyet ve yanlış beslenmeler olabilmektedir. Bunun yanı sıra doğuma bağlı olarak B12 vitaminin eksilmesi, demir eksikliği yaşanması saç hücrelerine gerekli oksijenin taşınmasına engel olabilmektedir.

Saç Dökülmesi Teşhisi

Hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesi benzer gibi görünse de birçok farklı yön itibariyle saç dökülmesi farklı sebeplere bağlı olarak değişmektedir. Erkeklerde yaşanan saç kayıpları genel anlamda tepe noktası ve alın bölgesidir. Ancak kadınlarda ise kafanın geneline yayılan saç dökülmeleri mevcuttur.

Bu nedenle erkeklerde saç dökülmesi çok belli olurken kadınlarda daha zor görülmekte ve bir uzman tarafından incelenmesini gerekmektedir. Kadınların saçlarının dökülmesinin nedenleri birçok faktöre bağlı olduğu için başarı yüzdesi de erkeklere nazaran daha düşük olabilmektedir. Kadınlarda saç ekiminin başarılı olabilmesi için iyi bir planlama ve uzman bir doktora ihtiyaç vardır.

Kadınlarda Saç Ekimi Başarı Oranı

Günümüzde saç ekim işlemleri FUE ya da DHI yöntemleriyle yapılmaktadır. Kadınlarda saç ekimi konusunda iyi bir planlama yapılmalı ve bu planlama kişiye özel olarak gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle kadın ve erkeklerde saç dökülmesi farklı olduğu için saç ekimi de kişiye özel ve kadın erkek olarak ayrım yapılarak planlama oldukça önemlidir.

Kadınlarda saç ekimi operasyonundan başarı oranı saç ekimi yapacak olan uzmanın ya da doktorun uygulayacağı işleme bağlı olarak kaybedilen saçları yeniden kazanabilmek açısından %99’a kadar çıktığı görülmektedir.

Saç Ekimi Tedavisi

Taş dökülmesi şikâyetiyle saç ekim merkezine başvuran kadınlara öncelikle saç dökülmesinin nedeni konusunda bir teşhis yapılması gerekmektedir. Saç dökülmesinin nedeninin tespit edilmesi üzerine kişiye özel olarak bir planlama hazırlamalı ve hayata geçirilmelidir.

Yapılacak olan planlamaya göre bazı avantaj ve dezavantajlar konusunda hastalara bilgi vermek de oldukça önemli bir konudur. Kadınlarda saç ekimi konusunda kullanılan yöntemler FUE yöntemi diğer adıyla tıraşsız saç ekimi olarak bilinmektedir. Bir diğeri ise DHI tekniği yani tıraşsız ya da uzun saç ekimi olarak bilinmektedir. Bu konuda hasta ve doktorun birlikte vereceği karar doğrultusunda saç ekimi uygulaması yapılmakta ve işlem tamamlanmaktadır.

Kadınlarda Saç Ekiminde FUE Yöntemi

Kadınlarda saç ekimi yönteminin birkaç teknik ile yapıldığı bilinmektedir. Hatta bu kapsamda donör bölgeden alınan saç köklerinin toplanması ve eklenmesi şeklinde kullanılan yönteme FUE yöntemi adı verilmektedir. Bu yöntem kullanılırken ilk aşamada hastanın donör bölgesi tespit edilmekte olup genellikle uzmanlar işlem için ense bölümünü tercih etmektedir.

Donör bölgenin belirlenmesi sonrasında buradaki saç kökleri birer birer toplanır ve saç dökülmesi yaşanan bölgeye kanallar açılarak bu kanalların içerisine alınan saç kökleri eklenir. Saç kökleri daha güçlü ve kalın olan ense bölgesi genellikle tercih edilmekte ve ense bölgesinden alınan saç kökleri ekim sonrasında kapalı olacağı için herhangi bir kötü görüntü yaşanmayacaktır.

Kadınlarda DHI Saç Ekim Yöntemi

Saç ekimi yaptırmak konusunda kararlı olan bir erkek veya kadın hasta öncelikle tüm teknikler ve ayrıntılar konusunda bilgilendirilmeli ve doktor ile ortak bir şekilde istenilen yöntem tercih edilmektedir. Kadınlarda saç ekimi yöntemlerinden birisi de DHI yöntemi olarak bilinmektedir. DHI saç ekim yöntemi saç ekimi ve uzun saç ekimi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Tıraşsız saç ekimi yönteminde normal saç ekimine nazaran saç ekimi yapılacak bölge traş edilmemekte ve yalnızca saç kökleri alınan alan traş edilmektedir. Bu nedenle tercih edilen ense bölgesindeki saç kökleri alınan bölgelerin yanında bulunan uzun saçlar bölgeyi kamufle etmektedir.

Uzun saç ekimi olarak kullanılan diğer bir yöntem ise donör bölge dahil hiçbir bölgenin tıraş edilmemesi olarak bilinmektedir. Dezenfeksiyon işlemi ile saçlar uzun bir şekilde kökleri ile birlikte alınmakta ve saç ekimi yapılacak bölge tıraş edilmeden yerleştirilmektedir.

Kaynakça:

https://jag.journalagent.com/turkderm/pdfs/TURKDERM_48_SUP_OZEL_70_73.pdf

https://www.liebertpub.com/abs/doi/10.1001/jamafacial.2018.1052

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.