Gömük Diş Tedavisi

Gömük diş tedavisi ağız ve diş sağlığı bakımından ciddi tehdit unsuru olabileceğinden tedavi edilmeleri hem genel beden sağlığı hem de diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Gömük dişlerin tedavisi geciktirilmemelidir.

Gömük diş tedavisinin sağladığı avantajlar:

  • Diğer dişlerin zaman içerisinde çürüğün yayılması sonucunda kaybedilme olasılığını ortadan kaldırır.
  • Ağız içerisinde tümör ya da kist oluşumlarını engeller.
  • Ağız içerisinde yer alan diğer dokuların enfeksiyon kapması ihtimali ortadan kaldırılmış olur.
  • Sağlıklı ve estetik bir görünüm elde edilmiş olunur.
  • Başka dişlerin de çürümesi engellenmiş olunur.
  • Çürük kaynaklı ağız kokusunun ortadan kaldırılmasına, temiz ve sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmaya yardımcı olur.

Gömük Diş Nasıl Çekilir?

Gömük diş tedavisinde eğer hekim bu dişi çekmeye karar vermiş ise ve kesinlikle kurtarılabilecek bir durumu yok ise o zaman yapılır. Buna muayene sonrasında diş hekimi karar verir. Kurtarılabilecek bir durumda olan tüm dişler mümkün olduğunca çekilmez ancak genellikle gömük olan ve sürekli enfeksiyon yaratan dişler çekilir ve vücuttan uzaklaştırılır.

Gömük dişler normal diş çekiminden farklı şekilde çekilmektedir. Aynı zamanda hastanın ağız muayenesine göre birbirinden farklı şekillerde tedavi süreci geçirmek de söz konusu olabilir.

Her bireyin anatomik yapısı diş ve ağız içi dokular da dahil olmak üzere kendine özgüdür. Bu nedenle bireyin ihtiyaçlarının neler olduğuna karar verebilmek için ilk olarak ön muayene gereklidir.

Bu dönemde hekim ile hasta nasıl bir yol izleneceğine ve seçeneklerin neler olabildiğine kadar verebilir.

Tedavi sürecinde farklı durumların ortaya çıkmasına neden olan unsurlar gömük dişten ziyade çevresinde yer alan dokuların durumunun ne olduğuna bağlı olarak değişen unsurlardır.

Çekim sırasında ya da sonrasında dişin gömük olduğu bölgenin çevresindeki dokulara hasar vermemeye çalışılır. 

Örnek olarak bir bireyin gömük dişi çene sinirine yakın bir yerde olabilir. Oldukça nadir karşılaşılan bu durumda kişinin gömük olan dişini çıkarırken sinire bir hasar vermemek gerekmektedir. Aksi halde yüzde kalıcı motor bozuklukları ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon kapmamış olan gömük dişler işlemi ve iyileşme sürecini biraz daha kısaltabilmektedir. Bu nedenle bu tür bir dişe sahipseniz bunun çürümeden alınmasını sağlamanız iyileşme süreciniz için daha iyi olacaktır.

Gömük Diş Tedavisi Sonrası Dönem

Gömük diş tedavisi sonrası dönemde ağız içi dokularında küçük miktarda kanama olması doğal bir durumdur. Kanamanın 24 saat boyunca normal düzeyde sızıntı şeklinde olması beklenir.

Ancak eğer kanamanız çok aşırı miktarda ise ve hiçbir şekilde hafiflemiyorsa, bir günden fazla süredir kanamanız devam ediyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız ve tedavi olmanız gerekebilir.

Gömük diş tedavisi sonrası dönemde bir miktar ödem de normal bir durumdur. Yanakta gözle görülür bir şişlik olabilir. Bunun için hekiminiz size soğuk kompres yapmanızı söyleyebilir. Eğer enfekte olmuş bir gömük dişiniz vardıysa da muhtemelen soğuk kompres önerilmeyecektir.

Bunun yerine nemli ve soğuk bir bezi yanağınıza hafifçe koymanız ve bunu belirli setler halinde uygulamanız önerilecektir.

Bu setler genellikle 10 dakika kompres uygulaması 10 dakika dinlenme şeklindedir.

Gömük diş ameliyatı sonrası dönemde ağrı hissinin oluşması da son derece doğaldır. Bu dönemde hekiminiz tarafından size güçlü ağrı kesici verilebilir. Bunun yanı sıra eğer tedavi öncesi dönemde bir enfeksiyon durumunuz var idiyse ya da sonrası dönemde enfeksiyon kapmaya yatkın olduğunuz hekiminiz tarafından düşünülürse antibiyotik tedavisi de önerilebilir.

Bu durumda size belirtilen ilaçların dışına çıkmamalısınız ve saatlere de dikkat etmelisiniz. Antibiyotik kullanımında yapılan en büyük hatalardan biri saatlere ve ilacın tamamını bitirmeye dikkat etmemektir.

Hekiminizin önerileri dışına çıkmamalısınız. Ağrı kesici kullanımı için dikkat edilmesi gereken bir durum da normalden fazla ağrı duymanız durumunda günde kaç taneye kadar ilacınızı içebileceğinizi bilmenizdir.

Bu konu hakkında mutlaka hekiminizden bilgi talebinde bulunmalısınız. Ağrı kesicilerde doz aşımına gitmek çok ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olabilir. 

Her türlü size anormal gelen durum hakkında her zaman diş hekiminiz ile iletişim halinde olmalısınız.

Gömük diş tedavisi sonrası dönemde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ağzın operasyon geçirmemiş tarafı ile yemek yemeye dikkat etmektir. Bu dönemde çok da fazla katı gıdalar tüketilmemesi daha iyi olur. 

Yara yerine katı gıda kaçması yaranın iyileşmesini geciktirecektir. Bu da bu dönemi zorlaştırmak anlamına gelebilir.

Bu dönemde kaçınılması gereken noktalardan biri de sigara kullanımını kısıtlamaktır. Sigara kullanımı yaranın iyileşmesini geciktirici etkiye sahiptir. Yara iyileşmesi ne kadar gecikirse bu dönem o kadar uzun ve zahmetli geçer.

Gömük diş tedavisi öncesi birkaç gün de dahil olmak üzere, tedavi sonrası dönemde alkol de tüketilmemelidir. Alkol vücutta dehisrasyon (sıvı kaybı), kanı sulandırma ve ödem arttırıcı etkilere sahiptir. 

Bu etkileri de yanağın daha çok şişmesi, yara yerinin iyileşmesinin gecikmesi ve olası bir kanamanın daha da kötü bir hale gelmesi gibi olumsuz koşullara neden olabilir.

Kaynakça:

https://www.hastane.etu.edu.tr/bulletin/3282-gomulu-disler-ve-merak-edilenler

https://pdfs.semanticscholar.org/b286/ad89fb4f2d6f954cd19f3da89c92961d3442.pdf

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *