20 Yaş Diş Çekimi Nasıl Yapılır_

20 yaş dişleri çıkarlarken genellikle kişinin ateşlenmesine ve ağrı, acı gibi hislerle karşı karşıya kalmasına sebep olurlar. Doktor kontrolünde dişlerin çıkması sağlandıktan sonra 20’lik dişler istenilirse kullanılabilir. Ancak kişi dişlerden kaynaklı acı, ağrı hislerini yaşamaya devam ediyorsa bu dişleri çektirebilir. 

Eğer kişinin 20’lik dişleri gömülü ise ve kişiye ağrı, acı yaşatıyorsa uygun görülen anestezi türü ile birlikte küçük bir operasyon yapılır ve diş çene kemiğinden ayrılarak çekilir. Böylece kişinin yaşıyor olduğu sıkıntılar da ortadan kaldırılır. 

Ayrıca bazı bireylerde hafif gömülü olan 20 yaş dişleri kişinin sürekli olarak ağız içerisine yiyeceklerin takılmasına, burada kokuşmasına ve enfeksiyon kapılmasına neden olabilmektedir. Bu durumlarda ağız içi dokularda ciddi enfeksiyon, ağzı açmakta zorlanma ve yan dişlerin de çürümesi gibi problemler görülebilir.

Bu tür durumlarda sık sık enfeksiyon geçirilmesi ciddi bir durumdur. Tedavi olunmadığı ve 20 yaş dişleri alınmadığı takdirde bireyin çok ciddi enfeksiyonlar ve bunlardan kaynaklı başka hastalıkların bile ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Bu nedenle 20 yaş dişlerinizin kök kısımlarında şişlik, ağrı ya da çürüme gibi durumlar fark ederseniz mutlaka vakit kaybetmeden bir hekime muayene olmalısınız.

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

20 yaş diş çekimi sonrası bakım çok önemlidir. Eğer çekilen dişler gömülü ise ve dikiş atılmış ise dikiş bakımı biraz zor olabilmektedir. Ancak gerekli olduğu durumlarda hastanın işbirliği ile kısa sürede iyileşme sağlanabilir.

Tek yapılması gereken hekimin önerilerine dikkat etmek ve bunun dışında herhangi bir uygulamadan uzak durmaktır.

Şişlik Durumu

Morluk, şişlik, ağrı gibi durumlarda 10 – 10 setler ile soğuk kompres uygulanarak şişlik durumu kontrol altına alınabilir.

Dişte çekim öncesinde enfeksiyon durumu tespit edilmiş ise soğuk kompres uygulamasında buz kullanılması önerilmemektedir. Bunun yerine nemli bir mendil ile kompres yapılması daha uygun görülmektedir.

Kanama Durumu

 • Yirmilik diş çekiminde ilk 24 saat sızıntı şeklinde kanama olması normal bir durumdur. Ancak kanama çok şiddetli ise hiç vakit kaybetmeden diş hekimi ile iletişime geçilmelidir.
 • Kanama durumlarında eczaneden gazlı bez alınarak bölgeye bası uygulanabilir. Ancak çıkık iplik, yara yerinde iplik kalması, yara yerinde pamuk kalması, steril olmayan peçete kullanımı gibi durumlara dikkat edilmelidir. Bu tür uygulamalar enfeksiyona neden olabilir.
 • Özellikle yara yerinde herhangi bir yiyecek, pamuk iplik gibi nesnelerin olmamasına dikkat edilmelidir. Bu tür cisimlerin yara yerinde olması bakterilerin üremesi için en uygun ortamı yaratmaktadır.
 • Bası uygulandığı halde durdurulamayan kanama olması durumlarında mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve diş hekimi de durumdan haberdar edilmelidir.

Beslenme ve Ağız Bakımı

 • Ağız bakımı diş çekimi sonrasında daha da önem kazanır. Bunun nedeni ağız içi enfeksiyon oluşması ve yarayı geciktirici etkenlerin ağız bakımının sağlanmadığı durumlarda daha kötüleşmesidir.
 • Ağız tuzlu su ile çalkalanabilir. Dişler temizlenmelidir. Ancak gereken hassasiyet gösterilmeli ve yavaş yavaş işlem yapılmalıdır.
 • Aksi halde yara yerine fırça darbesi alınabilir; bu da kanama açılmasına ya da enfeksiyon kapmaya yol açabilir.
 • Tuzlu su ile ağız çalkalama sırasında ağız çok fazla vakumlanmamalıdır. Yavaş hareket edilmelidir.
 • Operasyon sonrasında ilk 2 saat herhangi bir şeyin yenmemesi ve içilmemesi gereklidir.
 • Bu dönemde dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri de kesinlikle sigara içilmemesi gerektiğidir. Sigara içildiğinde yaranın iyileşme durumu ileri değil geriye gidebilmektedir.
 • Bu da yaranın ağızda daha uzun süre kalmasına, kişiyi çok zorlamasına ve çevre dokulara da yayılmasına neden olabilir. 
 • Bu dönemde alkol de alınmamalıdır. Alkol yüzdeki şişliği arttırır. Kan sulandırıcı özelliğe sahip olduğundan kanama miktarını arttırabilir. Yara yerinin de şişmesine neden olabilir. Bu nedenle sigara gibi 20 yaş diş çekimi sonrası dönemde alkolden de uzak durulmalıdır.
 • İşlem sonrası dönemde egzersiz yapılmamalıdır. Bu dönemde 1 – 2 gün dinlenmek daha doğru olacaktır. Ağız içi dokuların toparlanabilmesi için dinlenmek önemlidir. Ağır işte çalışan ya da çok fazla iş yerinde efor sarf eden bireyler hekimlerinden istirahat raporu talep edebilir. Hekim de uygun gördüğü takdirde çoğunlukla istirahat önerisi verir.
 • Bu dönemde çok fazla tükürmek de doğru değildir. Ağız kan dolduğunda yavaşça tükürülebilir ve su ile kan seyreltilerek dışarı atılabilir. Ancak güçlü bir şekilde tükürmek yaraya basınç etkisi yaratacağından kanama miktarını arttırabilir.
 • Kanama durduktan sonra bol bol su ve çorba içilmelidir. Kanama nedeni ile vücutta sıvı kaybı olabilir. Bunu yerine koymak için günlük 1.5 litre civarında su içmek oldukça önemlidir.
 • Bu dönemde kemik suyuna çorba, tavuk suyuna çorba ya da kelle paça gibi bol proteinli çorbalar iyileşmeye iyi gelebileceğinden önerilmektedir.
 • Operasyon sonrası dönemde çok fazla katı gıda tüketilmemelidir. İyileşme sonrası yara kapandıktan sonraki ilk birkaç gün de çok sert gıdalar tüketilmemelidir. Ağız zorlandığı zaman yeniden yara açılabilir ya da ağrı, acı duyulabilir.

Kaynakça:

https://www.dentaluna.com/20-yas-disleri-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

http://centralhospital.com/TibbiBolumler/agiz-cene-ve-dis-sagligi/yontem/20-yas-disleri-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *