Diş Dolgusu Nedir_

Dolgu, çürümeyle hasar gören bir dişi normal işlevine ve şekline döndürmenin bir yoludur. 

Bir diş hekimi size bir dolgu tedavisi yaptığında, önce çürümüş diş malzemesini kaldırır, etkilenen bölgeyi temizler ve daha sonra temizlenen boşluğu bir dolgu malzemesiyle doldurur.

Bakterilerin girebileceği yerleri kapatarak, bir dolgu da daha fazla çürümeyi önlemeye yardımcı olur. 

Dolgular için kullanılan malzemeler arasında altın, porselen, bir kompozit reçine (diş renkli dolgular) ve bir amalgam (cıva, gümüş, bakır, kalay ve bazen çinko alaşımı) bulunur.

Sizin için doğru olan, onarımın kapsamı, belirli malzemelere alerjiniz olup olmadığı, ağzınızda dolgunun gerekli olduğu ve maliyete göre belirlenecektir. 

Farklı malzemeler için dikkat edilmesi gerekenler:

Laboratuvarda sipariş vermek için altın dolgular yapılır ve daha sonra yerine konur. Altın dolgular sakız dokuları tarafından iyi tolere edilir ve 20 yıldan fazla kullanılabilir. 

Bu nedenlerle, birçok doktor altını en iyi dolgu malzemesi olarak görmektedir. Bununla birlikte, genellikle en pahalı seçimdir ve birden fazla ziyaret gerektirir.

Amalgam (gümüş) dolgular aşınmaya karşı dayanıklıdır ve nispeten ucuzdur. 

Bununla birlikte, koyu renklerinden dolayı, porselen veya kompozitrestorasyonlardan daha belirgindirler ve genellikle ön dişler gibi çok görünür alanlarda kullanılmazlar.

Kompozit (plastik) reçineler dişlerinizle aynı renkte eşleştirilir ve bu nedenle doğal bir görünüm istendiğinde kullanılır. 

Malzemeler karıştırılır ve doğrudan boşluğa yerleştirilir, burada sertleşir. 

Kompozitler büyük dolgular için ideal malzeme olmayabilir, çünkü zamanla yıpranabilir veya aşınabilirler. 

Kahve, çay veya tütünden de lekelenebilirler ve diğer dolum türleri genellikle üç ila 10 yıl arasında sürerler.

Porselen dolgular, inley veya onley olarak adlandırılır ve bir laboratuarda sipariş vermek için üretilir ve daha sonra dişe bağlanır. 

Dişin rengiyle eşleştirilebilir ve lekelenmeye karşı koyabilirler. Bir porselen restorasyon genellikle dişin çoğunu kaplar. Maliyetleri altına benzer.

Çürüme veya kırık hasar görmüşse dişin büyük bir kısmı, bir taç veya başlık önerilebilir. 

Sinire ulaşan çürüme iki şekilde tedavi edilebilir: kök kanal tedavisi (sinir hasarlı sinirin çıkarıldığı) veya pulpa kapatma (siniri canlı tutmaya çalışan) bir prosedür yoluyla.

Diş Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

Doldurulması gereken bir boşluğa sahip olup olmadığınızı yalnızca diş hekiminiz algılayabilir. 

Bir kontrol sırasında diş hekiminiz her dişin yüzeylerini incelemek için küçük bir ayna kullanacaktır.

Anormal görünen her şey özel aletlerle yakından kontrol edilecektir. Diş hekiminiz ayrıca tüm ağzınızı veya bir bölümünü röntgen çekebilir. 

Diş hekiminizin seçtiği tedavi türü, çürümenin neden olduğu hasarın derecesine bağlı olacaktır.

Kalifiye diş hekiminiz, diş dolgusuna ihtiyacınız olup olmadığını söyleyebilen tek kişi olsa da, diş dolgusu gerektirebilecek bir boşluk hakkında sizi uyarabilecek bazı yaygın belirti ve semptomlar vardır. 

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız, muayene için diş hekiminize başvurun:

  • Belirli bir diş sıcak veya soğuk sıcaklıklara veya tatlı ve ekşi yiyeceklere maruz kaldığında diş hassasiyeti yaşarsanız,
  • Dişinizde ağrı hissedersiniz. Bu zonklama veya keskin oluyorsa,
  • Yiyeceklerinizi ısırdığınızda veya çiğnediğinizde diş ağrınız oluyorsa,
  • Dişinizde bir delik veya karanlık bir nokta görebilirsiniz. Dilinizle deliği bile hissediyorsanız,
  • Yemek yerken, yiyecekler her zaman belirli dişlerin üzerine veya arasına sıkışmış gibi görüyorsanız,
  • Dişiniz pürüzlü ise,
  • Mevcut bir diş dolgusunun çatlak veya kırık olduğunu fark ettiniz. Bu durumda, diş hekiminiz dolguyu yenisiyle değiştirmek veya farklı bir prosedür önerebilir.

Diş dolgusunu kaybettiyseniz bu, yedek diş dolgusu gerektirebilir.

Dişiniz yontulmuş veya kırılmış ise de diş dolgusu önerilmektedir. Bu durumlarda direkt olarak diş doktorunuza başvurmalı ve tedavi olmalısınız.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu prosedüründeki ilk adım, hasta için en iyi tedavi yoluna karar vermek için dişleri incelemektir. 

Bir diş dolgusu küçük kırıklar ve çürüme için en uygunudur; daha ciddi vakalar için, diş kronu veya implant gibi diğer restoratif diş tedavisi tipleri gerekli olabilir.

Bir diş hekimi dişleri bir diş sondası ile inceleyebilir ve sorunlu alanları araştırmak için çürüğü tespit edebilir. 

Çürümenin yeri ve ciddiyeti ile ilgili daha kesin bilgi belirlemek için bir X-ışını da kullanılabilir.

Bir diş dolgusunun bir boşluğu doldurması ve kapatması için uygun olan ve dişte çürümeden kaynaklanabilecek herhangi bir hasarı durdurmaya yardımcı olan çeşitli malzeme seçenekleri vardır. 

Örneğin, doğrudan kompozit yapıştırma, porselen, cam iyonomeri, gümüş amalgam veya altın kakmalar gibi dolgu için kullanılan malzeme değişebilir. 

Uygun seçim, boşluğun bulunduğu yer ve hastanın tıbbi öyküsü, estetik ihtiyaçlar, finansal kullanılabilirlik ve tercih gibi spesifik faktörlere bağlı olacaktır.

İlk olarak, diş hekimi diş çevresindeki alanı lokal anestezik ile uyuşturacaktır. Daha sonra, çürümüş alanı çıkarmak için bir matkap, hava aşındırma aleti veya lazer kullanılacaktır. 

Enstrüman seçimi, diş hekiminin konfor seviyesine, eğitimine ve belirli ekipman parçasına yatırımın yanı sıra çürümenin konumuna ve kapsamına bağlıdır.

Daha sonra, diş hekiminiz tüm çürümenin kaldırılıp kaldırılmadığını belirlemek için çürüme kaldırma işlemi sırasında alanı araştırır veya test eder. 

Çürüme giderildikten sonra, diş hekiminiz bakteri ve artıkların boşluğunu temizleyerek doldurma alanını hazırlayacaktır. 

Çürüme kökün yakınındaysa, diş hekiminiz önce siniri korumak için cam iyonomer, kompozit reçine veya başka bir malzemeden yapılmış bir astar koyabilir. 

Genellikle, dolgu işlemi tamamlandıktan sonra diş hekiminiz onu bitirip cilalayacaktır.

Diş renkli dolgular için birkaç ek adım gereklidir. Diş hekiminiz çürümeyi çıkardıktan ve alanı temizledikten sonra, diş rengi malzeme katmanlar halinde uygulanır.

Ardından, her katmanı “sertleştiren” veya sertleştiren özel bir ışık uygulanır. 

Çok katmanlı işlem tamamlandığında, diş hekiminiz kompozit malzemeyi istenen sonuca göre şekillendirecek, fazla malzemeyi kesecek ve son restorasyonu cilalayacaktır.

Diş Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dental dolgu prosedürü tamamlandığında, diş hekiminin, çürümenin dolgunun altında veya yakınında oluşmasının nasıl önlenebileceğini tartışmak için hastayla biraz zaman geçirmesi önemlidir. 

Bu yöntemler, diğer dişlerde çürümenin önlenmesinde de yararlı olacaktır.

Hastalara günde iki kez florür diş macunu ile dişlerini fırçalamak, diş ipi kullanmak ve günlük interdental temizleyici kullanmak gibi iyi ağız bakımı uygulamalarını izlemeleri tavsiye edilmelidir. 

Florür ağız durulama ayrıca yüksek çürüme riski olan hastalar için de yararlı olabilir.

Çürük riski yüksek olan bazı hastalar, bölgede plak oluşumunu ve çürümesini önlemek için ağzın arkasındaki azı dişlerinin üzerine yerleştirilen bir dolgu macundan da yararlanabilir.

Dişin ilerlemesini dolgu ile kontrol etmek ve düzenli profesyonel temizlik için bazen takip randevuları gerekebilir.

Oluşabilecek bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler kısa zaman içerisinde tedavi edilebilecek risklerdir. 

Doldurulduktan sonraki ilk birkaç gün boyunca, çiğneme sırasında etkilenen dişte karıncalanma veya ağrı olabilir, özellikle yiyecekler sıcak veya soğuksa

Bazı hastalar dolgu malzemesine karşı alerjik olabilir ve bu nedenle kaşıntı döküntüler gibi olumsuz belirtiler gelişebilir.

Nadiren de olsa bazen, dolgunun yerleştirilmesi diş içindeki sinirlere zarar verebilir.

Enjeksiyon ya da doldurma yerinde küçük de olsa her zaman enfeksiyon riski de vardır.

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir