dermapen

Her kadının hayali olan lekesiz bir cilt için Dermapen ile leke tedavisi yaptırarak pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. 

Dermapen leke tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Ucunda çok sayıda iğne bulunan bir cihaz kullanılarak cilt yüzeyinde küçük delikler açılır. Milimetrik iğneler kullanıldığı için delikler oldukça miniktir ve gözle görülmez. 

Mikro iğneleme olarak adlandırılan bu işlem sırasında cilde dışarıdan bir madde verilmez. Asıl amaç cilt dokularını harekete geçirmektir. Ciltte tahribata neden olunarak, cildin kendi kendisini yenileme mekanizması harekete geçirilir. Cilde verilen epidermal hasar ile derinin kendisini yenilemesi amaçlanır. 

Pek çok kadının ergenlikten kalan sivilce izleri, akne ve geniş gözenekler gibi sorunları vardır. Maalesef ki bu sorunların pek çoğu ciltte kalıcıdır. Sonraki dönemlerde güne ya da hamilelik lekeleri eklenir. İlerleyen yaşla birlikte gelen kırışıklıklar da kaçınılmazdır. Bu kadar sorunun arasında bir kadının kendisini güzel hissetmesi zor olabilir. İşte dermapen yöntemi bu sorunların pek çoğundan kurtulmak için güvenle uygulanmaktadır. Cilt ile ilgili hemen her sorun için sizlere kalıcı çözüm vaat eder. 

Dermapen yöntemi cilt ve saç tedavisi için şu şekillerde kullanılabilir:

  • Cildin yenilenmesi ve gençleşmesi
  • Kırışıklıkların önlenmesi ya da İnce kırışıklıkların azaltılması
  • Gözeneklerin sıkılaştırılması, cildin sıkılaştırılması
  • Sivilce izleri ve diğer izlerin giderilmesi
  • Cilt lekeleri tedavi edilmesi
  • Çatlakların tedavi edilmesi
  • Saç dökülmesinin azaltılması

Dermapen Nasıl Uygulanır?

Mikro iğneleme yöntemi olan dermapen işlemine başlanmadan önce hastaya lokal aneztezi yapılır. Anestezi için hastanın yüzüne uyuşturucu krem sürülür. Böylece işlem sırasında hiçbir ağrı sızı hissedilmez. Kısa süren ve başarılı sonuç veren bir işlemdir. 

Dermapen yöntemi sadece yüze uygulanabilen bir yöntem değildir. Saç dökülmesi için uygulandığı zaman saç derisine uygulanmaktadır. Çatlaklar ya da selülitler için uygulandığında ise karın ve bacak gibi bölgelere uygulanabilmektedir. Yani vücudun sorunlu olan pek çok yerinde uygulanması mümkündür. 

Uygulama yapılırken 0,5-2,5 mm uzunluğunda iğneler kullanılır. Bu sayede derinin üst yüzeyinde 1 cm2 alanda 250 ile 500 arasında iğneleme yapılır. Açılan kanallar sayesinde cildin yenileme özelliği harekete geçirilir. Çünkü cilt iğnelenen yerleri yara olmuş gibi algılar. Yaralar nasıl ki hızla ve hiç iz kalmadan iyileşiyorsa bu iğnelerin dokunduğu her yer de aynı hızla iyileşecektir. Dermapen yöntemi ile aynı zamanda ciltteki kan dolaşımı artar. Bu sayede de cildin yenilenme süreci başlar. Cilt tazeleneceği için ciltteki önceden var olan hasarlar azalacaktır. 

Dermapen ile leke tedavisi de bu şekilde yapılır ve lekeli cilt yerine yenisinin gelmesi sağlanır. Ancak tamamen iyileşme için birkaç seans gerekebilir. İşlem sırasında gerek görülürse açılan kanallardan cilt altına vitamin ya da enzim gibi maddeler verilebilir. Örneğin cilde kollajen vermek için dermapen yöntemi kullanılmaktadır. Ancak cilde hiçbir şey verilmeden de yöntem uygulanmaktadır. Her hastanın durumuna göre yeniden değerlendirme yapılır. 

Uygulama yapıldıktan hemen sonra ciltte hafif pembe bir renk ortaya çıkar. Hatta yer yer ufak kanamalar olabilir. Lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra hasta hafif yanma hissedebilir. Dermapen işleminin etkileri 6 saat içinde azalır. 1-2 gün sonra ise tamamen kaybolur. Bu işlemin yaptırılması günlük hayat ya da sosyal hayata engel değildir. Hastanın hastanede kalmasına ya da yatmasına gerek yoktur. 

Dermapen sonrası cilt bakımı için en önemli konu güneşe maruz kalmamaktır. Bu nedenle sıcak yaz ayları gelmeden yaptırılması aha idealdir. İşlemden sonraki 2 gün boyunca hastalar güneşten ve sıcaktan kendisini korumalıdır. Örneğin aşırı spor yapmamalı, sıcak duş almamalıdırlar. hatta sauna, hamam, solaryum gibi işlemleri bir süre ertelemeleri gerekir. 

Etkisi Nedir?

Dermapen ile leke tedavisi yaptırıldıktan sonra hemen ciltte iyileşme beklenmemelidir. Anlık değil zamana yayılan bir iyileşme görülür. Nasıl ki yaralar birkaç günde iyileşiyor ancak tamamen kapanması haftalar sürüyorsa bu işlem de öyledir. Ciltte iyileşme süreci hemen başlasa da dışarıdan fark edilir hale gelmesi birkaç gün sürer. 

Lekeleriniz için dermapen yöntemini tercih ettiyseniz doktorunuzun öngördüğü süre boyunca seanslara devam etmelisiniz. Cilt lekeleriniz oldukça hafifse bir seans bile sizin için yeterli olabilir. Ancak sivilce lekeleri ya da geniş gözenekler gibi durumlarda seanslar uzayacaktır. 10 seansa kadar uygulanabilen bir işlemdir. Hastanın cildinin durumuna göre kaç seans olacağı ve seans aralıkları belirlenecektir. Genellikle iki seans arasında 1-4 hafta ara verilir. Kapsamlı bir dermapen tedavisi 1 yıla kalmadan bitmiş olur. 

İşlemin bitmesinden sonraki 6 hafta sonunda artık hastalar gözle görülür sonuçlar alacaktır. dermapenin etkisi ne zaman görülür diyenler için en erken tarih işlemden sonraki 6 haftadan sonradır. Ancak ciltteki yenilenme 3 ayda tamamlanacaktır. 

Dermapen ile leke tedavisi yaptıran hastaların en çok merak ettiği konu işlemin kalıcı sonuç verip vermediğidir. Hasta tüm seanslara gelir ve tedavisini başarı ile tamamlarsa elde ettiği sonuç kalıcıdır. Ancak yarım bırakılan tedavide istenen sonucu almak mümkün değildir. 

Dermapen uygulaması uzun yıllardır yapılan son derece güvenli uygulamalardandır. 18-65 yaş arası herkes yaptırabilir.  Daha çok kadın hastalar ilgi gösterse de erkeklerin yaptırmasında da hiçbir sakınca yoktur. Her cilt tipi için uygulanabilen sağlıklı bir yöntemdir. 

Dermapen Uygulaması Esnasında Ağrı – Acı Oluşturur mu?

İşlemden önce cildin hijyeni sağlanarak lokal anestezi etkilerle ön plana çıkan kremler yedirilir. İşleme öyle başlanır. Bu nedenle uygulama sırasınca ağrı – acı yaşanmaz.

Dermapen Uygulamasından Sonra Ağrı – Acı Gibi Etkiler Yaşanır mı?

İlk 6 saat başta olmak üzere ilk 24 saat boyunca şiddetli düzeyde olmayan yanma, cildin pembeleşmesi – kızarması, yanma gibi etkiler yaşanmakta olup cildin gösterdiği doğal reaksiyonlardır. 6 saatin ardından hızla geçmeye başlar ve 24 saat tamamlandıktan sonra bu etkilerin hiç biri görülmez.

Dermapen Seansları En Az – En Fazla Kaç Seanstır?

İşleme göre değişir. En az 2 seanstır. Daha derin uygulamalarda 10 seansa kadar yükseltilir. Seans aralıkları işlemin türüne göre en az 1 en fazla 4 haftadır.

Dermapen Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk 48 saat boyunca güneşe çıkılmamalıdır. Yine bu süre içerisinde duş alınması – sauna – hamam – deniz – havuz gibi çoklu su alanlarına girilmemesi gereklidir. İlk 48 saat mümkünse güneşe çıkılmamalıdır. Çıkılacaksa güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Dermapen Hangi Cilt Tiplerinde Kullanılabilir?

Cilt tipi fark etmez. Hangi mevsimde uygulanacağı da fark etmez. Yaz dahil 4 mevsim kolayca tercih edilebilir. Hangi yaş aralığında olursanız olun Dermapen Uygulamaları yaptırabilirsiniz.

Kaynakça:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.12827

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4509584/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir