Kimler Lazer Epilasyon Yaptıramaz?

Kimler Lazer Epilasyon Yaptıramaz? 1

Lazer epilasyon yaptırmak, genel olarak pek çok kimse için mümkündür ve kimler lazer epilasyon yaptıramaz? Sorusuna cevaben verilecek uzun bir liste esasen yoktur. Gelişen teknolojinin sağladığı avantajlar ile hemen herkese bu yöntem uygulanabilmektedir. Ancak cilt rengi ve kıl rengi gibi unsurlar nedeniyle, bazılarımız bu hizmetten yeterli verimi alamıyoruz. Elbette lazere maruz kalması sakıncalı kişilerin de bu hizmeti alabilmesi mümkün değil. Örneğin, cilt hassasiyeti bulunanlar, cilt kanseri hastaları ve cilt lezyonları olanlar için bu yöntem uygun olmayabilir. Ancak genel olarak sistemin güvenli olduğu belirtilir.

“Kimler lazer epilasyon yaptıramaz?” sorusu estetik yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Erkekler lazer epilasyon yaptırabilir mi?” ve “Hangi hastalıklara sahip kişiler için lazer epilasyon risklidir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Lazer epilasyon kadınlar ve erkeklere sonsuza dek istenmeyen tüylerinden kurtulma şansı verdiğinden dolayı günümüzde en çok tercih edilen epilasyon türüdür. Lazer epilasyon sonrası eskiden tüylerin dökülmediğine hatta arttığına dair birçok şikâyet gelmekteydi. Ancak günümüz teknolojisi ile gelişen epilasyon cihazları ile bu şikâyetler %90 azalmış ve sonsuza dek istenmeyen tüylerinizden kurtulma imkânı sunulmuştur.

Lazer epilasyon belli boyutlarda olan ve genellikle 1 milimetre boyunda olan ışın dalgalarının kıl köklerine ve kıl köklerinde bulunan renk pigmentlerine gönderilmesi şeklinde yapılır. Lazer epilasyon uygulaması ile kıl kökleri ve renk pigmentlerinin tahribi amaçlanır. Lazer epilasyon genellikle 6 ila 8 seans arasında sürmektedir. Ancak bu durum kişiden kişiye, kıl kalınlığı, kıl yoğunluğu, kıl rengi gibi durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Merkez seçimine dikkat

Lazer epilasyon yaptırmadan öncesinde mutlaka epilasyon yaptıracağınız merkez ile yüz yüze görüşme sağlamanız önerilmektedir. Çünkü epilasyon merkezleri sizlere yapacakları cilt ve kıl analizi ile hangi epilasyon aleti kullanacaklarına ve ortalama kaç seans süreceğine dair bilgiler edineceklerdir. Lazer epilasyon bir sağlık işlemi olduğu için mümkün olduğunca ucuz olmasına aldanmayarak merdiven altı merkezlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Lazer epilasyon öncesinde kıllarınızın köklerinden almamanız epilasyondan 1 gün önce kıllarınızı jilet ile almanız önerilir. Yine lazer epilasyon öncesinde bronzlaşma yapıldı ise cilt renginin kendini bulması beklenir. Lazer epilasyon sonrasında ise mutlaka cilt nemlendiricisi kullanmanız, güneşe direkt maruz kalmamanız, epilasyondan en az 1 gün sonra ılık duş ve en az 1 hafta sonra kese ve peeling önerilir.

Kemoterapi ve diğer hastalıklara dikkat edilmelidir

Lazer epilasyon kadın- erkek fark etmeksizin hemen herkese uygulanabilmektedir. Ancak buradaki önemli meselelerden biri kıl rengidir. Beyaz renk kıl köklerinde renk pigmenti bulunmadığı için lazer epilasyon uygulaması yapılamamaktadır. Bu yüzden kadınlarda da erkeklerde de yaş bir ölçüt olmaktadır. Aynı zamanda kemoterapi alanlar ve hamile olanların da lazer epilasyon yaptırması önerilmemektedir.

Kemoterapi alan kişiler için tamamen yasak olsa da hamileler doktorlarına danışarak yaptırabilirler. Hamilelik esnasında yaptırılan lazer epilasyon süte ya da kana karışmaz bebeğe zarar vermez ancak hamilelik boyunca cildin daha hassas ve acıya duyarlı olmasından dolayı doktorların önerileri arasında lazer epilasyon yer almaz.

Kaynakça:

https://www.thejakartapost.com/life/2016/07/28/who-shouldnt-do-laser-hair-removal.html

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.