Son zamanlarda akne, güneş lekesi gibi cilt üzerinde leke bırakan problemleri gidermek için yeni yöntemler geliştiriliyor. Cildin gençleşmesini sağlamak ve lekeleri gidermek için uygulanan Karbon Peeling, verdiği olumlu sonuçlar sebebiyle sıklıkla uygulanmaktadır. Peki Karbon peeling nedir?

Karbon peeling, cilt yüzeyini soyarak yenilenmiş daha genç bir görünüm sağlar. Ayrıca cilt üzerindeki lekeleri de tedavi eder. Aslında her cilt temizleyicisinin birinci amacı cilt yüzeyindeki ölü deriyi soyarak yenilenmiş, lekesiz, tertemiz bir görünüm sunmaktır. Ancak bu o kadar da kolay değildir. İşte karbon peeling bunları sağladığı için popülerliği giderek artmaktadır. 

Karbon peeling, karbon bileşikleriyle lazerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Güvenli bir peeling uygulama işlemi olan karbon peeling, ölü deri temizleme işlemi olarak tanımlanmaktadır. Sadece sivilce lekelerini tedavi etmekle kalmaz. Ayrıca yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri, siyah nokta izleri, kırışıklıkları ve genişlemiş gözenekleri iyileştirir. Karbon peeling işlemi düzenli bir şekilde uygulandığında cilt lekelerini büyük ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir. 

Karbon peeling, ciltteki lekelerin giderilmesini sağlamanın yanında, cilde daha genç ve parlak bir görünüm kazandırır. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından her yaşta tercih edilen bu işlemin bu alanda bilgi ve deneyime sahip kişiler tarafından bilinçli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu hususa dikkat edilmediği noktada ciltte tahrişler gözlemlenebilmektedir.

Yaz veya kış mevsimi fark etmeksizin uygulanabilen karbon peeling, yılın her döneminde yapılabilir. Dolayısıyla diğer cilt işlemlerine oranla daha kullanışlıdır. Bu gibi işlemlerden sonra güneş kremi kullanmak büyük önem taşımaktadır. Güneş kremi kullanarak hem güneşin cilt üzerinde bir hassasiyete sebep olması engellenecek hem de yeni lekeler oluşmayacaktır. 

Karbon Peeling Kimlere Uygulanabilir?

Karbon peeling, cilt görünümünde leke, kırışıklık gibi problemlerden yakınan kişilere uygulanmaktadır. Dolayısıyla bu işlemin uygulanmasında yaş veya cinsiyet gibi ayrım yapılmamaktadır. Leke ve kırışıklık gibi problemler yaşamayıp sadece cildindeki ölü derilerden arınarak daha parlak bir görünüme kavuşmak isteyen kişilere de uygulanabilmektedir. Gözle görülür bir etki olabilmesi için karbon peelingin düzenli aralıklarla tekrar edilmesi gerekmektedir. 

Özellikle acı eşiği düşük kişiler bu tarz işlemleri yaptırmaktan çekinmektedir. Karbon peeling işlemi iğne gibi ürünlerle uygulanmadığı için ciltte herhangi bir ağrı veya acıya sebebiyet vermez. Lazerle uygulanan bu işlem cilde sadece hafif bir ısı verir. 

Karbon peeling sonrasında cilt yüzeyinde herhangi bir deformasyon oluşmadığı için rahatlıkla uygulanabilmektedir. Özellikle bazı işlemlerden sonra oluşan kızarıklıklar sebebiyle normal hayatına devam etmekte zorlananlar olabilmektedir. Karbon peeling de böyle bir durum söz konusu değildir. Uygulama seanslarında cilt üzerinde herhangi bir yara veya kabuklanmaya sebebiyet vermez. Ayrıca kısa sürdüğü için de rahatlıkla normal yaşantıya devam edilebilir. Peki ya karbon peeling kimlere uygulanabilir?

  • Cilt yüzeyinde güneş sebebiyle oluşan lekelere sahip olan 
  • Yaşlanmaya bağlı olarak oluşan lekeleri olan
  • Kırışıklık oluşumunun bir nebzede olsa önüne geçmek isteyen
  • Akne problemi yaşayan, akneye eğimli cilde sahip olan
  • Fazla sebum üreten cilt yapısına sahip olan ve yağlanmanın önüne geçmek isteyen
  • Siyah nokta oluşumunun azaltılmasını ve mevcut siyah, beyaz noktaların temizlenmesini isteyen 
  • Ciltteki geniş gözenek görünümünün giderilmesini isteyen
  • Cilt sarkması problemi yaşayan
  • Karbon peeling uygulaması daha parlak bir cilde kavuşulmasını sağlar, bu nedenle cilt parlaklığının artmasını isteyen 
  • Sivilce lekeleri olan kişilere uygulanmaktadır.

Karbon peeling genel olarak yukarıdaki problemlere sahip kişilere uygulanır. Ancak ömür boyu devam eden bir etkiye sahip değildir. Zaman içerisinde cilt yaşlandıkça ve bazı sorunlara maruz kalınırsa işlemin tekrar yapılmasına gereksinim duyulabilir. 

Karbon Peeling Nasıl Uygulanır?

Karbon peelingin uygulanması diğer cilt işlemleri gibi uzmanlık gerektirir. Eğer bu alanda uzman bir kişi tarafından uygun tekniklerle uygulanmazsa cilt üzerinde tahribatlar görülmektedir. Dolayısıyla nasıl uygulanacağı kadar kim tarafından ne sıklıkla uygulanacağı da bir o kadar önemlidir. Mükemmel sonuçlar veren karbon peeling nasıl uygulanır?

Karbon peeling, bilindiği üzere lazer ile uygulanmaktadır.Peeling işlemine başlanmadan önce cilt yüzeyi öncelikle derinlemesine temizlenir. Bu uygulama sırasında lazer karbon solüsyonu kullanılır. Bu solüsyonun kullanılması oldukça önemlidir. Çünkü karbon solüsyonu lazerin renk konusunda daha etkin olmasını sağlamaktadır. Karbon solüsyonu, cilt yüzeyine uygulanır. Bu şekilde cilt temizlenmiş ve işleme hazırlanmış olur. Ancak hemen işleme başlanmaz, 15-20 dakika kadar solüsyonun cilt gözenekleri tarafından emilmesi beklenir. Bu uygulama sayesinde lazer, cilt üzerindeki problemlere daha etkin bir şekilde müdahale edebilmektedir. Çünkü karbon solüsyon ciltteki renk artışını sağlar ve daha etkili bir peeling işlemi uygulanmış olur. Ciltteki solüsyon emildikten sonra uygulanan lazer, gözeneklerdeki kolajeni arttırır, gözeneklerde küçülmeler meydana gelir ve ciltteki ölü derileri soyar. Lazer işlemi ciltteki problemlerin genişliğine göre ortalama 10 dakika boyunca uygulanır. Yani karbon peeling, yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Karbon peeling yapmayı düşünenlerin en çok merak ettiği soru da ne kadar süre uygulanacağıdır. Bu işlem 1-3 hafta aralıklarla aksatılmadan uygulanmalıdır. Aksi takdirde beklenilen etkiyi göstermeyecektir. 1-3 haftada bir uygulanan bu işlem yaklaşık 5 seanstan sonra ciltte gözle görülür bir şekilde değişim yaratır. Ancak bazı şiddetli cilt problemlerine sahip kişilerde özellikle cildinin geniş bölümlerine yayılmış problemi olan kişilerde seans süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle işlemin ne kadar süre uygulanacağı uzman kişi tarafından cildin durumuna göre belirlenmektedir. 

Karbon Peeling Seansı Ne Kadar Sürer? Kaç Seans Yapılır?

Her seans maksimum 20 dakikadır. En az 1 en fazla 3 haftaya bir seans düzenlenir. En az 5 seans yapılır. Seans adedi uygulama tedavisine göre değişir. Örneğin leke tedavisine yönelik Karbon Peeling uygulamalarında 10 seans yapılmaktadır.

Karbon Peeling Etkisi Ne Zaman Gözlemlenir?

İlk etkiyi gözlemlemek için seansın hemen ardından izleyebilirsiniz. Leke tedavisi ya da cilt gençleştirme – cilt sıkılaştırma odaklı yapılan Karbon Peeling uygulamalarının gözle görülür etkilerini yoğun olarak gözlemleyebilmek için en az 3 en fazla 6 ay beklemelisiniz.

Karbon Peeling Etkileri Ne Kadar Sürer?

12 – 18 ay arasında etki mekanizması vardır. Süre bitince ya da bitmeden tekrar seans yapılabilir.

Karbon Peeling Yan Etkileri Nelerdir?

Herhangi bir yan etkiye rastlanmaz. Ancak seans sonrası kaşıntı ve ödem oluşması gözlemlenebilmekte olup en fazla birkaç saat içerisinde sona ermektedir.

Karbon Peeling Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk 24 saat duş, deniz, havuz vb yapmayınız. Mümkünse ilk 24 saat güneşe çıkmayınız. Uygulama sonrasında güneş koruyucu ürünler kullanmadan güneşe çıkmayınız.

Kaynakça:

https://www.aysetolga.com/karbon-peeling-nedir

http://gippslandlaser.com.au/carbon-peel/#:~:text=A%20carbon%20peel%20is%20a,on%20the%20face%20or%20body.&text=A%20layer%20of%20liquid%20carbon,penetrates%20deep%20into%20the%20pores.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir