Ben aldırma işlemi konusunda sık sorulan sorulardan bazısı da ben aldırma fiyatları nedir veya ben aldırma işlemi fiyatları neye göre belirlenir, şeklinde sorulardır.

Öncelikle her ben yapısının ve her vücut yapısının kişinin kendisine özgü şekilde geliştiğini bilmelisiniz. Bu nedenle her bireyde aynı şekilde operasyon yapılmamaktadır.

Ayrıca bu işlem için bazı hekimler operasyon dışında teknikler de kullanıyor olabilir. Uygulanan teknik de fiyata farklılık şeklinde diğer unsurlar gibi yansır.

Kişinin ben yapısı, kişiye uygulanacak işlem prosedüründe kendisine göre değişiklik olup olmadığı ve her hekimin çalıştığı hastanenin aynı fiyatlar ile işlem yapmaması da ben aldırma fiyatlarını birbirinden farklı kılan kriterlerdendir.

İşlem her bireyde %100 aynı şekilde uygulanmadığı için işlemin net bir fiyatı yoktur. 

Kişinin işlemin fiyatını öğrenebilmesi için bir estetik cerrahına giderek muayene olması, gerekli tetkiklerini yaptırması ve kendisinde bir hastalık durumu olup olmadığını da belirtmesi gerekmektedir.

En doğru fiyat bilgisi bu şekilde edinilebilir.

Ben Aldırma İşlemi Kansere Yol Açar mı?

Ben aldırma işlemi  kişiyi estetik bakımdan rahatsız eden birçok ben türünde uygulanabilen bir işlemdir. Ben aldırma konusunda birtakım endişeler de olabilir. Bu endişelerin başında ben aldırma işlemi kansere yol açar mı, konusudur. 

Tüm benler kanser riski taşımaz. Kanser riski taşıyan benler birtakım belirtiler gösterir. Bu belirtiler doğrultusunda hekim tarafından gerekli tetkikler sağlandıktan sonra kanser teşhisi konulmaz ise ben yine alınabilir. Ancak kanser teşhisi konulduğunda kişinin onkolojik tedavi alması için gerekli yönlendirmeler yapılır.

Ayrıca herhangi bir belirtisi olmayan, tamamen normal görünümlü benlerde bile, ben alındıktan sonra patolojik inceleme için steril bir kap içerisinde laboratuara gönderilir. Bu esnada yine herhangi bir kanser durumunun olup olmadığına bakılır ve sonuçlar incelenir.

Halk arasında ben aldırma işleminin kansere yol açtığı şeklinde bir inanç vardır. Ancak kanserli benler öncesinde ya belirti verir ya da ben aldırma işleminden bağımsız olarak kişi sonradan kansere yakalanabilir. Bu durumları bene bağlamak yanlış olacaktır. Ayrıca tüm et benlerinde patolojik inceleme yapıldığından yine eğer bir durum varsa bu aşamada tespit edilir. 

Ancak hasta, kanser hastalığına neden yakalanmış olabileceğini hekimine danışarak öğrenmelidir. 

Ben Aldırma İşlemi Sırasında Hangi Anestezi Tekniği Uygulanır?

Ben aldırma işlemi yaptırmak isteyen bir bireyin endişelendiği konulardan biri ben aldırma işlemi sırasında hangi anestezi tekniği uygulanır, endişedir. 

İşlem genel anestezi veya sedasyon anestezisi gibi türleri gerektirecek kadar büyük bir işlem değildir. 

Lokal anestezi tekniği bu işlem için yeterli hissizliği sağladığından, kişide acı veya ağrı oluşmadan uygulama yapılmaktadır.

Ben ile Et Beni Arasındaki Fark Nedir?

Ben; bütün insanlarda bulunan farklı büyüklük ve sayıda olan koyu renkli noktalardır. Ne sebeple oluştukları bilinmemektedir. İnsan yaşamının ilk 20 yılı içerisinde ortaya çıkarlar. Bazıları ciltte aşırı büyük yer kapladıklarından estetik bir görünüme sahip olmayabilirler. 

Et Beni; çoğunlukla cilt renginde olan et benleri ağrı ve acıya sebep olmazlar. Ailesinde et beni olan kişilerde oluşumuna daha sık rastlanır. Kişiyi estetik açıdan rahatsız etmesi sebebi ile pek çok farklı yöntemle bu benler alınabilmektedir.  

Et beni ile normal ben arasında oluşum bakımından ve yükselti bakımından farklılık bulunur. Cilt ile aynı seviyede olan benler melanin kümeleridir. Herhangi bir yükseltisi olmaz.

Ben Aldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Benlerinden rahatsızlık duyan bireylerin sıklıkla akıllarına gelen sorulardan biri de ben aldırma işlemi nasıl yapılır, sorusudur.

Kişide alınan benler, et beni şeklindeki benlerdir. Deri ile aynı  seviyede olan benlere lazer ile müdahale edilir. 

Et beni alınırken ilk olarak hekim tarafından benin etrafındaki dokunun durumu ve benin durumu kontrol edilir. Alınmaya uygun görülmüş ise lokal anestezi yardımı ile benin yakın çevresi de dahil olmak üzere uyuşturulur.

Bu sayede işlem hastada herhangi bir acı veya ağrı durumu gelişmeden yapılmış olunur. 

Daha sonra hekim benin deri altında kalan tüm kökü de dahil olmak üzere beni deriden ayırarak alır. Hiçbir şekilde benden geriye bir doku parçası bırakılmaz.

Daha sonra bu bölgede bir açıklık meydana gelmiş olur. Bu açıklık da kendiliğinden eriyen iplik yardımı ile dikilerek birleştirilir.

Dikiş esnasında özel teknikler kullanan estetik cerrahlar kişide mümkün olan en az şekilde iz kalması için ellerinden geleni yaparlar. 

İşlem sonrasında dikiş yerinde mutlaka iz kalacaktır. Ancak benin büyüklüğüne göre bu görüntü kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kalan iz ben görüntüsüne göre daha tolere edilebilir şekilde olur.

Ben Aldırma İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yüzümüzde, cildimizde etik olmayan ya da cilt kanserinin belirtilerinden biri olan benlerden günümüzde artık küçük bir operasyonla kurtulabiliyoruz. Ancak ben aldırma işlemi öncesinde veya esnasında kişilerin akıllarına ‘’Ben aldırma sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?’’ sorusu takılmaktadır.

Ben aldırma işlemi uygulanmış bir birey işlem sonrasında neler yapması gerektiği konusunda hekiminden bilgi almalıdır. Herhangi bir cilt uygulaması hakkında da hekimine danışarak hareket etmelidir. 

İşlem sonrası ben alındığı yerde cilde başka bir uygulama yapılacaksa ben aldırma işlemi yaptırdığınızı hekiminize belirtmeniz önemlidir.

 • Ben aldırma işlemi sonrasında işlemin uygulandığı bölgeyi güneşten olabildiğince uzak tutmalısınız. 
 • Cerrahi yöntemle aldırdığınız benin etrafındaki kesinin 2-3 gün su ile temas etmemesi gerekmektedir. 
 • İşlemin uygulandığı bölge herhangi bir darbeye maruz kalmamalıdır.
 • İşlem dikiş atılmasını gerektirecek cinstense uygulamadan 2 hafta sonra doktorunuzu tekrar ziyaret ederek dikişlerinizi aldırabilirsiniz.
 • Alınan benin üzerinde hafif bir kabuk oluştuğu görülebilir. Bu kabuk 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir. Kesinlikle kabuğu soymayın ve düşmesini bekleyin.
 • Lazerle aldırılan ben sonrasında işlem gören bölgede yanma hissi oluşabilir. Bu yanma hissi operasyondan birkaç saat sonra geçecektir.
 • Lazer işlemi sonrasında doktorun tavsiye ettiği nemlendiriciler kullanılmalıdır. 
 • İşlem gören bölgenin temiz ve mikroplardan uzak tutulmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Benlerin alındığı bölgelere 1 – 2 ay sonraki dönemlerde lazer epilasyon uygulamasının yapılmasında bir sakınca yoktur.
 • Ben alınma işlemi sonrasında solaryuma girmek isteyen bireylere ise bu işlemin hekimlerin görüşüne göre ben aldırma işlemi uygulansın ya da uygulanmasın önerilmediğini ve zararlı bulunduğunu bilmelisiniz.
 • İşlem sonrasında pansuman yapılmasına gerek duyulmamaktadır. Çünkü genellikle küçük bölgelere işlem yapılmaktadır ve pansuman gerektirecek kadar büyük açıklıklar oluşmamaktadır.
 • İşlem sonrası oluşan izler kişinin yara iyileşme hızına göre 3 ay ile 6 ay arasında bir süreçte tamamen iyileşir. Yaklaşık 1 yıl sonrasında ise çok dikkatli bakıldığında anlaşılabilecek bir hale gelir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir