Terleme Saç Ekimine Zarar Verir Mi?

Terleme Saç Ekimine Zarar Verir Mi? 1

Bu yaz saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız, muhtemelen ameliyattan sonra saçınıza ve saç derinize nasıl bakacağınız konusunda endişelisiniz. Birçok kişi saç ekiminden sonra terlemenin sorunlara yol açabileceğini düşünür. Bu mantık çoğu insanda o kadar paniğe neden olur ki normal hayat nakledilen saçların çıkmama korkusuyla sınırlanır. Eğer böyle bir korku içindeyseniz size bir müjdemiz var: Ter, transfer edilen saçlara zarar vermez.

“Terleme saç ekimine zarar verir mi?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Terleme saçlara zarar verir mi?” ve “Saç ekimi sonrası spor yapılır mı?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Terleme Saçlara Zarar Verir mi?

Saç ekimi yaptırdıysanız ve terleme sorunlarından endişeleniyorsanız dinlenebilirsiniz. Çünkü ter ekilen saçları çıkaramaz veya büyümesini durduramaz. Aslında kafa derisindeki aşırı nem, mikrobiyal büyüme için iyi koşullar yaratır. Saçınızı koruyun. Saçların alındığı donör bölgede küçük kesiler vardır ve bu bölge birkaç gün içinde iyileşir, bu kısa iyileşme döneminde yapmanız gereken tek şey bölgeyi ılık su ile yıkamaktır. Bu işlemi kullanmak için bir sürahi veya kase kullanabilirsiniz. Donör bölge iyileştikten sonra bölgeyi ve saçın geri kalanını düzenli olarak yıkamaktan zarar gelmez.

Sert Ovalama İşlemi Yaptığımda Yeni Ekilen Saçlar Zarar Görür Mü?

Tedavi edilen saç derisinin iyileştiği ilk 7ila 10 gün içinde saç yıkanırken transfer edilen damarların alınmaması önemlidir. Çünkü bu bölgedeki kan yağları ciltle birlikte iyileşme sürecinden geçer. Bu nedenle saçlar yıkanır. mümkün olduğunca yavaş yıkamanız önemlidir. Temizleme işlemi sırasında saç deriniz kanarsa bitkinin kökünü çıkarmışsınız demektir ve eğer yapıyorsanız işlemi yaptığınız merkezle iletişime geçmelisiniz.

Saç derisinin tedavi edilen bölgelerinde kabuk oluşumunu önlemek için günlük yıkama uygulayabilirsiniz. İnce dokulu bir sünger günlük yıkamanızda size yardımcı olacaktır ve bu süngerle iyice masaj yapabilirsiniz. Bununla birlikte, birkaç nedenden dolayı ateşi hissedebilirsiniz. Bakalım bu durumda ne yapacaksın Tedavi edilen bölgede kızarıklıklar görülüyorsa sabunlu suya batırılmış pamuklu çubukla nazikçe masaj yapılabilir. Ancak çok fazla ovmamaya özen gösterilmelidir. Bu nedenle pamuğu kabuk üzerinde yuvarlayacak kadar yavaştır. Bunu yaparak bölgedeki hassas kan damarlarına zarar vermeden korteksi temizleyebilirsiniz. İşlemden 10 gün sonra saçlarınızı düzenli olarak yıkamaya başlayabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Terleme

Vurgulanması gereken iki ana özellik vardır, saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken ve 10 ila 15 gün boyunca yoğun kontrol altında tutulması gereken alanlardan biri,Ter yoluyla vücuda atılmaya başlayan laktik asit, saç köklerinde kuruluk, zayıflık ve kırılganlığa neden olarak postoperatif iyileşme sürecini bozar ve operasyonun etkinliğini azaltır.

Saç köklerinin terlemesi kaşıntıya neden olur ve bu kaşıntı sonrasında kişi saç köklerine temas ederek kaşıntıyı hafifletmeye çalışır. Saç ekimi ameliyatının etkinliği hiç şüphesiz sadece operasyon sırasında cerrahi tekniğin nasıl kullanıldığına değil, operasyon öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken faktörlere de bağlıdır. Epilasyon sonrası terleme sorununa bu açıdan yaklaşmak ve durumu ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken diğer faktörlerle ilişkilendirerek açıklamak daha iyidir. Bu açıdan bakıldığında, Ameliyat sonrası ter ile cinsel ve spor faktörleri arasında güçlü bir ilişki olduğu söylenebilir.

Saç ekimi sonrası en az 10 ila 15 gün cinsel ilişki yasağı, saç köklerine temas ve ter ile temasta oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi açısından kritik bir durumdur. Yorucu fiziksel aktivite olarak tanımlanabilecek spor aktivitelerinin ameliyat sonrası yapılamayacağı da göz önünde bulundurulmalıdır. Oyunlardan tamamen kaçınmak için keskin bir ifade kullanmak elbette mümkün değildir. Hızlı bir yürüyüş ve benzeri size iyi gelecektir. Uzun bir çaba gerektirmeyen sporlar, ameliyat sonrası iyileşme sürecine katkı sağlayabilir.

Saç Ekimi Sonrası Terleme ve Spor

Saç ekimi ameliyatı sonrası doktorunuzun önerdiği kurallara uymak, ekilen saç köklerinin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlar. Saç ekimi sonrası terleme de saç köklerinizin sağlıklı büyümesini engelleyen bir durumdur. Tabii ki, bu sadece belirli bir süre için geçerlidir. Örneğin doktorlar ameliyattan 1 ila 2 ay sonra egzersiz yapmayı önermezler.

Çünkü sporda kişinin tansiyonu ve dolayısıyla nabzı yükselir. Bu artış elbette zorlanan ve akabinde kanayan saç köklerinin transferi için yollar açar. Bu kanama, saç köklerinin birleşmesini ve büyümesini engelleyerek saç köklerine de zarar verebilir. Bu durum FUE saç ekimi operasyonları için geçerlidir. Günümüzde nadiren kullanılsa da FUT ile yapılan operasyonlarda daha dikkatli olunmalıdır.

Epilasyon sonrası bir süre terleme tavsiye edilmese de, belirli koşullar altında egzersiz yapılmasına izin verilir. Hafif yürüyüş veya esneme hareketleri basit egzersizler grubuna girer. Tabii ki doktorunuza danışmanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Elbette internette okuduğunuz hasta deneyimleri bazen faydalı olabilir ancak her deneyim farklı olabilir. Bu nedenle saç ekimi sonrası terleme konusunda sizi tanıdığı için mutlaka doktorunuza danışın.

Saç Ekimi Sonrası Terleme ve Cinsel Yaşam

Saç ekimi sonrası 2 haftaya ayarlanması gereken cinsel perhiz, dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli sorundur. Çünkü saç ekimi sonrası ter kaybı saç köklerinin sağlıklı büyümesini sağlar. Ameliyattan sonraki ilk 15 gün içinde cinselliğe ara vermek vücudun aşırı terlemesini ve dolayısıyla saç köklerinin zarar görmesini engelleyebilir.

Saç Ekimi Sonrasında Sigara Kullanımı

Saç ekimi ve sigaranın ekimden kısa bir süre sonra sigara içilmesini sonlandırması gerekmektedir. FUE saç ekimi ve diğer işlemlerden sonra sigara içilmemesi hastanın sağlığı için olduğu kadar ekim yapılan bölgenin sağlığı ve saç uzaması için de önemlidir. Sigaranın saç dökülmesinin nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Sigaradaki zehirli maddeler sadece greftlere zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda kalıtsal özelliklerden dolayı saç dökülmesi riskini de arttırır. Ayrıca saç ekimi ameliyatından 1 hafta önce sigaranın bırakılması ameliyattan sonra 2 hafta sigara içilmemelidir. Aynı zamanda saç ekiminden önce ve sonra birkaç ay sigara içmemek daha etkili saç ekimi sonuçları sağlar.

Kaynakça:

https://vjclinics.com/can-sweating-affect-the-hair-transplant-results

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.