Telsiz Ortodontik Tedavi

Telsiz ortodontik tedavi uygulaması sayesinde kullanılan şeffaf plaklar ile tel takılmadan çapraşık dişlerinizin tedavisi yapılabilmektedir.

Dijital olarak nitelendirilen bu uygulama esnasında kullanılan teknoloji – ile hastanın diş yapısına uygun şekilde yapılmış şeffaf plaklar ya da diğer adı ile aligner malzeme kullanılarak dişlerin tel kullanmadan ortodontik anlamda tedavi edilmesidir. 

Tel kullanılmadan ortodontik tedavide en avantajlı nokta; ortodontik tedavi alındığı dışarıdan belli olmamaktadır. Kullanılan malzeme şeffaf yapıda olduğundan dolayı görünüm olarak tellerin verdiği rahatsızlık hissini vermezler.

İşlem için ilk olarak diş hekimi tarafından hastanın gerekli ağız ve diş ölçüleri alınır ve not edilir. Ardından bu ölçü sayılarına dikkat edilerek CAD – CAM adı verilen bir 3 – D teknolojisi ile ölçüler bilgisayara aktarılır. 

Aktarılan bu bilgiler özel programlar ile hastanın tamı tamına dişlerini saracak şekilde şeffaf plak haline getirilir.

Telsiz ortodontik tedavinin hastaya sağladığı pek çok avantaj vardır. Hem bakımı daha kolaydır hem de diğer uygulamalara göre hemen hemen hiçbir kısıtlaması bulunmamaktadır. 

Kişiler yemek yemeden önce plağı çıkararak hiçbir kısıtlamaya gerek duyulmadan özgürce diledikleri besini tüketebilirler. Ardından gerekli hijyen bakımını sağladıktan sonra yeniden plağı yerleştirebilirler.

Telsiz Ortodontik Tedavi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Bu işlem sayesinde uzun uzadıya tellerin temizlenmesi, bazı içeceklerden itina ile kaçınılması gibi zorlu uygulamalara gerek duyulmaz. Bu da hastanın hem estetik bakımdan hem de kullanım bakımından daha rahat olacağı bir tedavi seçeneğini sunar.

Peki, telsiz ortodontik tedavi fiyatları nasıl belirlenir?

İşlem bireylerin ağız yapısı ve dişlerinin ne denli zorlu çapraşıklığa sahip olduğuna göre tedavi süresi ve uygulama malzemesi bakımından bireyden bireye farklılık arz etmektedir.

Bu nedenle de standart bir uygulama fiyatından bahsedilemez. Aynı zamanda işlemin ne kadar zaman alacağı da kesin bir şekilde herkes için geçerli şekilde belirtilemez. Bu durumlar tamamen hastanın kendi anatomik yapısı ile ilgili bir durumdur. 

Bu nedenle fiyat hakkında net bir bilgi edinebilmek adına bir diş hekimi muayenesinden geçmeniz ve gerekli tetkiklerin size uygulanmış olması gereklidir. Ardından hekiminiz fiyat hakkında size tahmini bir şey söyleyebilir. Seans süreci ise daha ilerleyen zamanlarda anlaşılır hale gelecektir.

Telsiz Ortodontik Tedavi Kimlere Yapılır?

Telsiz ortodontik tedavisi uygulaması sayesinde pek çok hasta diş teli kullanımına gerek duyulmadan ve implant gibi yapay uygulamalara gerek duymadan kolaylıkla dişlerinin görünümünü değiştirebilmektedir.

Yüzümüzde en belirgin ve göze en çarpan nokta dişlerdir. Dişlerin estetik bir yapıda olmasının bu nedenle özgüven ve özsaygı gibi kişisel gelişim ile ilgili kişilik unsurları ile yakın bir ilişkisi bulunmaktadır. 

Telsiz ortodonti tedavisi kimlere yapılır sorusunun yanıtı, dişlerinde şekilsel anlamda problem olan bir bireyin hekim muayenesi sonrasında bu tedaviye uygun olup olmadığının değerlendirilmesi gerektiğini bilmelisiniz.

Tedavinin uygulanabilmesi için alt sınır yaşı bulunmaktadır. Çocukların en az 11 – 12 yaşlarında olması gerekmektedir.

Telsiz Ortodontik Tedavisinde Diş Bakımı

Hastaların telsiz ortodontik tedavisi sürecinde diş bakımına dikkat etmeleri gerekli. Aslında bu diş bakımından kast edilen yapılması gereken günlük diş bakımından çok da farklı bir uygulama niteliği taşımamaktadır.

Şeffaf plakların bakımı başka ortodontik tedavi uygulamalarına göre çok daha rahat. Bunun için hastanın hem kullandıkları plağı hem de kendi dişlerini temizlemesi gerekli.

Gün içerisinde yemek yemeden önce plakların dişten çıkarılması gerek. Bu hem kirlenmemesi hem de şeklinin korunabilmesi için oldukça önemli. 

Arından yemek yenildikten sonra ilk olarak dişler fırçalanmalı ve dişlerin üzerinde, diş etlerinde, dişlerin aralarında, dil ya da herhangi başka bir ağız dokusunda yemek artığının olmadığına dikkat etmek gerekmektedir.

Şeffaf plağı geri yerine takmadan önce dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağzın gargara yapılarak çalkalanması sağlanmalıdır. 

Ağız bakımı tamamlandıktan sonra plağın temizliğine geçilmelidir. Bunun için sıcak su altına tutulmamış eski bir diş fırçası kullanılarak diş macunu ile plak hafifçe ovaller çizilerek temizlenmelidir. 

Ardından plaklar yeniden takılmalıdır.

Plak dişlerde ne kadar düzenli, temiz ve uzun süre tutulursa tedaviye o kadar olumlu katkısı bulunur.

Telsiz Ortodontik Tedavide Kullanılan Şeffaf Plağın İçeriği

Özellikle de ebeveynler çocuk hastaların tedavisi öncesinde telsiz ortodontik tedavide kullanılan şeffaf plağın içerisinde ne olduğunu merak ederler. 

Plağın yapısında yer alan maddenin adı metilen difenil disokyanat, poliüretan ve 1,6 hekzanedioldür.

Bu maddeler bebeklerin biberonunda kullanılan silikon ucun içerisinde de yer alan oldukça güvenilir maddelerdir.

Hamilelik ya da emzirme döneminde kullanıldığında bile bebek için herhangi bir soruna neden olmamaktadır.

Kaynakça:

https://www.hakandonmez.com/ortodontik-seffaf-plak-tedavisi-telsiz-tedavi/

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir