Tam Diş Protezleri Nedir_

Dişlerde; yaşa, eksik veya yanlış bakım yapılmasından kaynaklı olarak meydana gelen deformasyonlar (çürük, diş eti enfeksiyonları, iltihaplar, kemik erimesi gibi) dişlerin kötü görünmesine ve çeşitli sağlık problemleri yaşanmasına sebep olmaktadır. 

Dişlerin çürük olması ya da diş eti çekilmesi gibi sebeplerden kaynaklı dişlerin arasında boşluklar oluşmasından kaynaklı olarak hem kötü görünüm hem de sağlık sorunları ortaya çıkar. 

Bu durum kişilerin günlük yaşantılarını da olumsuz olarak etkiler. Ağız problemleri yaşayan insanlar görünümden rahatsız oldukları için ağızlarını kapatarak ya da daha az konuşarak dikkat çekmekten kaçınırlar. İlerleyen zamanlarda kişilerin içlerine kapanarak konuşmalara hiç katılmaması, daha az gülmesi gibi durumlar meydana gelebileceğinden ağız problemleri yaşayan insanlar büyük hasar almadan önce tedaviye başvurmalıdırlar.

 Ağız problemlerinin kesin olarak giderilebilmesi için tam diş protezleri önerilmektedir. Tam diş protezlerinde kişilerin ağızlarında meydana gelen deformasyonlar sebebi ile kişinin çene yapısı ele alınarak alt ve üst çeneye uygun olarak diş protezleri hazırlanır. Bu diş protezleri hareketlidirler. Bu protez halk arasında damaklı diş protezi olarak da bilinmektedir. Kişinin çene yapısına uygun olarak hazırlanan protez kişinin damağına tam olarak oturur.

Tam diş protezleri ile kişilerin diş görünümü iyileştirildiği için bireyler gülümsemekten ve sık sık konuşmaktan çekinme sorunlarını atlatmış olurlar. 

Kişiye tam olarak uyan bir protez hazırlanabilmesi için yaklaşık olarak 5 seans gerekmektedir. yani bireyler yaklaşık olarak 2 hafta boyunca protez için ölçümlere ve provalara gitmelidir.

Diş protezi takıldığı zaman birey başlarda biraz sıkıntı yaşayabilir ancak belli bir süre sonra kişi protezlere alışarak kendi dişleri gibi rahatlıkla yemek yiyip bir şeyler içebilir.

Tam Diş Protezleri Nasıl Temizlenir?

Diş protezi yardımı ile kişiler yaşadıkları ağız problemlerinden kurtulabilmektedirler. Bu sebeple son zamanlarda çok sık tercih edilen bir uygulama haline gelmiş bulunmakta.

 Diş protezini sürekli olarak temizlemek gerekmektedir. Yenilen yemeklerden veya içilen içeceklerden kaynaklı olarak ağızda sürekli olarak bakteriler birikmektedir. Bu sebeple tam diş protezi yaptırmak isteyen insanların en çok akıllarına takılan sorulardan birisi ‘’Tam diş protezleri nasıl temizlenir?’’ şeklindedir.

Tam diş protezi temizleme:

Diş protezleri için özel olarak üretilmiş olan fırçalar veya yumuşak bir dokuya sahip olan diş fırçaları kullanılabilir. Sert olan herhangi bir madde ile proteze temizleme amacı ile baskı uygulanmamalıdır. Bu durum protezin dokusunun bozulmasına sebep olabilir. 

Protezi temizlemek için kullanılacak olan fırça ayarlandıktan sonra akar suyun altında sabun kullanarak fırça yumuşak hareketler ile proteze sürtülür ve ardından protez durulanarak temizlenir.

Protez temizliği için bazı markaların çıkarmış olduğu tabletler bulunmaktadır. Bu tabletler ile protezi temizlemek için bir bardağa su doldurulmalı ve ardından protez ağızdan çıkarılarak bardağın içine bırakılmalıdır. Protez bardağa konulduktan sonra tablette ardağa eklenmelidir. Belirli bir süre protez bardağın içerisinde bekletilmelidir.

Diş Protezi Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ağız yolu ile vücuda mikrop girmesi ihtimali çok yüksek olduğundan ağız hijyenine ayrıca dikkat edilmelidir. Diş protezi kullanan bireyler hastalanmamak için ve protezin yıpranmaması için bazı hususlara dikkat etmelilerdir. Bu hususlar:

  • Her gün düzenli olarak en az 2 kere fırçalanmalıdırlar. (Özellikle yemek yedikten ve bir şeyler içtikten sonra.)
  • Protez fırçalanırken sert fırça veya herhangi bir sert cisim kullanılmamalıdır.
  • Protezin temizliği için özel olarak üretilen tabletler, diş macunu veya sabun kullanılabilir.
  • Protezleri beyazlatmak için herhangi bir kimyasal kullanılmamalıdır.
  • Protezler çıkarıldıktan sonra tekrar takmak için kişi ağzının temiz olduğundan emin olmalıdır. Protezi geri takmadan önce ağzı çalkalamak ve mikroplardan arındırmak gerekir. 
  • Düştüklerinde kırılabilecekleri için düşmemesine özen gösterilmelidir.
  • Protezler kesinlikle kurumamalıdırlar. Ağızdan çıkarıldığı zaman su dolu bir bardağın içerisinde korunmalıdır. 
  • Yılda en az 1 kere doktora gidilerek protezler ve ağız sağlığı kontrol ettirilmelidir.
  • Mikroplardan arındırmak için sıcak suyun içerisinde bekletmek veya sıcak su ile temizlemek proteze zarar verecektir. Sıcak su kesinlikle protezin yapısını bozar. 
  • Kilo alıp vermek veya yaş ilerlemesi ile birlikte kişinin ağız yapısı değişeceğinden protez kişinin ağzını acıtabilir veya yemek yerken sorun çıkarabilir. Bu sebeple kişi doktora başvurarak yeni bir protez yaptırmalıdır. 

Tam Diş Protezleri ile Yemek Yemek

Tam diş protezleri ağız sağlığı bozulmuş olan insanlara yapılan bir uygulamadır. Ağız sağlığı bozulmuş olan kişiler yemek yerken veya bir şey içerken ağızlarında, diş etlerinde acı, yanma hisleri ile karşı kaşıya kalmaktadırlar.  

Bu gibi hislerden kurtulmak ve ağız sağlığını sağlamak için diş protezi yaptırmak gerekmektedir. Tam diş protezi yaptırdıktan sonra kişiler yemek yerken herhangi bir sıkıntı yaşamazlar.

Bireyin çene yapısına uygun olarak hazırlanan tam diş protezi kişinin ağzına tam olarak uyacağından yemek yenilirken oynama veya çıkma; bir şey içilirken acı veya ağrı duyma gibi durumlar söz konusu değildir. 

 

Kaynakça:

https://www.akvadent.com/protez-dis/

https://dentgroup.com.tr/tam-dis-protezleri/ 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *