Seyrek saç ekimi nedir_

Seyrek saç ekimi, saçın tamamen dökülmediği ancak seyreldiği durumlarda uygulanan saç ekim yöntemlerinden bir tanesidir. Saçların yoğun olduğu donör (ense) bölgesinden saç köklerinin alınıp saç kaybı olan bölgelere transfer edilme işlemidir. Saç ekim tedavisi saç dökülmesi ya da seyrekliği yaşayan hastalar için en kalıcı saç tedavisidir. Seyrek saç ekimi, saçları seyrekleşmiş, incelmiş her kişiye uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. Kişinin belli şartları taşıması gerekir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Saç Dökülmesinin Tamamen Durması

Seyrek saça saç ekimlerinde, saç dökülmesinin tamamen durduğundan emin olunması gerekir. Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen dökülmelerde saç, aşamalı olarak tamamen saçsız olana kadar dökülür. Bu tip dökülmeler yaşla birlikte artan ancak ilerleme derecesi değişen bir dökülme çeşididir. Bu nedenle seyrekleşme fark edilir, edilmez ise hemen saç ekimine başvurulmaz. Saç dökülmesi tamamen durmadan yapılan saç ekimi, dökülmesi devam eden kişilerde daha sonra estetik olmayan görüntülere neden olabileceğinden, dökülmenin durduğundan emin olmak gerekir.

  • Kadın Tipi Saç Dökülmesinin Olmaması

Kadın tipi saç dökülmesinde, saçın tümüne yayılmış bir dökülme şeklinde ortaya çıkan saç ekimidir. Daha çok kadınlarda görülen bir dökülme çeşidi olsa da erkekler arasında da oldukça sık görülür. Kadın tipi saç dökülmesinde saç her yerden eşit bir şekilde döküldüğünden donör bölge verimsiz. Dolayısıyla; saçlarda genel incelme ve seyrekleşme şeklinde kendini gösteren bu dökülme çeşidinde saç ekimi yapılamamaktadır. Seyrek saçlara ekim yaptırmayı düşünenler bu detaya dikkat etmelidir.

 

Seyrek Saç Ekimine Uygun Kişiler:

  1. Doğuştan saçları seyrek olanlar,

(Doğuştan gelen ve seyrek saça sahip kişilere istemeleri durumda direkt saç sıklaştırması yapılabilir.)

  1. Hastalık sonrası tedavi edilemeyen dökülmeler,
  2. Saçları herhangi bir sebepten lokal dökülenler (Erkek tipi saç dökülmesi),
  3. Saç yapısı ince olanlar, seyrek saç ekimleri için uygun kişilerdir.

Erkeklerde Seyrek Saç Ekimi

Erkeklerde saç dökülmeleri genellikle kafanın üst kısmında görülür. Erkeklerde kafanın arka ve yan kısımları dökülmeye dayanıklı olduğu için donör bölge olarak kullanılır. Bu bölgelerdeki saç kökleri erkeklik hormonundan etkilenmediği için saç ekimi daha başarılı olur.

Kadınlarda Seyrek Saç Ekimi

Kadınlarda genellikle saç dökülmeleri erkeklerde olduğu gibi olmamaktadır. Erkeklerde saç dökülmeleri kafanın arka ve yan kısımları dökülmeye karşı korunaklı olduğu için donör bölge olarak kullanılabilmektedir. Kadınlarda saç dökülmeleri tüm kafa derisine yayılır. Bu nedenle donör bölge bulmak mümkün olmamaktadır. Böyle durumlarda seyrekliği gidermek için vücudun diğer bölgelerinden saç kökü transfer edilebilir.  Saç ekimi operasyonlarında en gelişmiş ve en son teknik  FUE tekniğidir. FUE tekniğinin başka bir versiyonu olan DHI yöntemi kadınlar arasında en çok kabul gören yöntemdir. DHI yöntemi tıraşsız olması ve sıklaştırma hedefli olması nedeniyle saç ekimlerinde ön plana çıkmaktadır.

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir