Sakaldan Saç Ekimi

Saç ekiminde öncelik sırası ense bölgesinde yer alan sağlıklı ve canlı köklere sahip olan kıllardır. Ancak bu bölgede yeterli greft (saç kökü) mevcut değilse veya yoksa o zaman diğer yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerin en başında da kişinin kendi vücudunda bulunan kıllardır. İkinci öncelik sırası sakaldır. Canlı – sağlıklı kıl kökleri yeterli durumda ise buradan alınacak greftlerle saç ekimi gerçekleştirilebilmektedir. Saç dökülmesi yaşayan bir erkeğin ensesinden alınabilecek ortalama greft oranı 7000 – 8000 adettir. Ancak bu oran yeterli saç ekimi için yetersiz gelirse ilk başvurulacak bölge sakal bölgesidir. Saç ekiminde yeterli saç yoksa; sakaldan alınan greftler ve ense bölgesinden alınan greftler bir araya getirilerek sakal kılından saç ekimi yapılır.

Sakallardan sağlıklı kıl kökleri alınarak kafa derisinde saç ekimi genellikle FUE tekniği kullanılarak yapılmaktadır. FUE tekniğinde sakallardan kıl kökü alırken zorlanmalar olabilmektedir. Bu nedenle ek alet – ekipman kullanılabilir ya da robotik saç ekimi ile sonuç alınabilir. Saç ekimi için en ideal donör bölge boğaz bölgesinde çıkan kıllardır. Boğaz alanlarından başlayarak sağlıklı kıl kökleri toplanmaya başlanır. Bunun bir diğer avantajı da boğaz bölgesindeki kıl köklerinin alınmasıyla bir tür epilasyon işlemi gerçekleşmiş olur. Böylece daha estetik bir sakal görüntüsü oluşabilir.

Sakaldan Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde yeterli saç yoksa sakal kılından saç ekimi yapılabilmektedir. Öncelikle belirtmeliyiz ki sakal kılından saç ekimi işleminde bizlere gelen ilk soru sakaldan saç ekimi doğal durur mu veya sakaldan saç ekimi iz kalır mı’dır. Cerrahi bir işlem olmadığı için herhangi bir iz kalmamaktadır. Bu konuda endişe etmeyiniz. Sakaldan saç ekimi video formatında yayınlanmıştır. İşlem hakkında detaylı görsel veri için bu tür videoları izleyebilirsiniz. Aşağıda sakaldan saç ekimi nasıl yapılır aşama aşama anlatılmıştır;

Aşama 1:

Saç ekimi ihtiyacı hangi bölge ya da bölgelere gerçekleştirilecek, hangi bölge – bölgelere ne kadar greft gerekir saptanarak hesaplaması yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken husus sakaldan alınan kökler saçın ön kısımlarına yapılamamaktadır. Sakal kökleri sıklıkla kafa derisinin arka veya verteks bölgelerine ekilmektedir.

Aşama 2:

Sakal kılının, kıl köklerinin yapısal özellikleri kontrol edilir. Uygun bölgelerden hangi yöntem, yöntemler, aletlerle ve ne kadar alınacağı netleştirilir. Sakaldan kök alımı genellikle boğaz alanlarından çıkartılır. Sakal boyu uzunsa kısaltılarak kök alma işlemi yapılır.

Aşama 3:

Sakal köklerinin alınacağı bölgeye lokal anesteziler uygulanarak bireyin sakal kökünün alınması sırasında ağrı hissetmesi engellenir. Sakal kökü almadan önce anestezi uygulanır ve beş dakika bekletilir.

Aşama 4:

Toplanan sakal köklerinin ekim aşamasına geçilir. Öncelikle ekim gerçekleştirilecek bölgeye lokal anestezi uygulanır ve beş dakika beklenerek etkisinin çıkması beklenir. Saç ekimi gerçekleştirilecek bölgeye kanal açma işlemi başlatılır. Toplanan sakal kökleri bu kanallara yerleştirilir. Her 2000 sakal grefti için yaklaşık 3 saat yeterli olacaktır.

Aşama 5:

Sakal kökü toplama ve ekim işlemleri sona erdikten sonra, sakal kıllarının alındığı bölgelerde küçük çaplı kanamalar oluşursa sarılır. Çoğunlukla kanama olmaz ve sarım işlemine de gerek olmaz. Ekimi gerçekleştirilen kafa derisi alanlarına sargı benzeri herhangi bir uygulamaya gerek yoktur.

Kaynakça:

https://www.researchgate.net/publication/318042645_Beard_hair_transplant_to_the_hairline

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3745096/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir