Sakal Ekimi Sonrası Kızarıklık

Sakal ekimi sonrası hastanede yatmanıza gerek yoktur. Sakal ekimi yaptırdığınız gün evinize gidebiliyorsunuz.

Sakal Ekimi Sonrası Kızarıklık Normal Mi?

Sakal ekimi operasyonundan sonra yüz bölgesinde kızarıklık oluşması son derece normaldir. Sakal ekimi sonrası kızarıklık ne zaman geçer sorusu hemen hemen her sakal ekimi yaptıran kişinin merak ettiği bir sorudur. Bu kızarıklık ve hassasiyet birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Aynı kızarıklık sakal nakli yapılan donör bölgede de görülebilir. Buradaki kızarıklık ve hassasiyet de tıpkı nakil yapılan bölgedeki gibi bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Sakal ekimi yapılan bölge, sakal ekiminden 2-3 gün sonra uzmanlar tarafından yıkanır. Bu işlemden sonrada yüzde kırmızı kabarcıklar oluşabilir. Bu da tamamen normal olup yıkamayı takip eden birinci ya da ikinci hafta bittiğinde kaybolur.

Sakal Ekimi Sonrası Sakal Dökülmesi Olur Mu?

Sakal ekimini takip eden 2 ya da 3 haftalık süre sonunda sakallarda dökülme olması normaldir Hatta bu iyi bir işaret olarak dahi kabul edilebilir. Çünkü dökülen sakalın yerine çıkacak olan yeni sakallar kesinlikle kalıcı olacaktır.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır ve Kaç Saat Sürer?

Sakal ekimi, greftlerin vücudun bir bölgesinden alınarak sakal bölgesine ekilmesi ile yapılır.

Sakal ekiminde kullanılan yöntemler şunlardır:

  • FUE tekniği
  • DHI tekniği
  • Robotik DHI tekniğidir.

Sakal ekimi sırasında lokal anestezi yapılır. Hasta lokal anestezinin etkisi altında iken her bir greft sakal bölgesine tek tek nakledilir. Bu işlem sırasında yüksek bir yoğunluk garantisi elde etmek için 1000 ila 3000 greft kullanılır.

Sakal ekiminde hastanın kendi vücudundan greftler alınarak kullanıldığı için son derce güvenlidir. Sakal ekimi sonrası doğal sonuçlar elde edilmektedir.

Bütün bunların yanı sıra sakal ekiminde dikiş atılmaz. Çünkü işlem sırasında kesik yoktur. Bu yüzden de sakal ekimi sonrası herhangi bir yara izi kalmaz.

Sakal Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sakal ekiminde sonra eve gidildiğinde özellikle ilk gece çok önemlidir. İlk gece başınızı yukarıda tutarak uymalısınız. Bunun için başınızı yastıklarla destekleyin. Başınızı eğmeden dik tutarak uyumak olası bir kanama riskini önler ve rahat bir uyku uyuyarak dinlenmeniz sağlanır.

Sakal ekiminden sonra hastanede ilk kez yüzünüz yıkandıktan sonra doktor artık yüzünüzü yıkayabileceğinizi söylediğinde dikkat etmeniz gereken en önemli konu yıkama suyunun sıcaklığıdır. Bu amaçla ılık su kullanılması idealdir. Yıkama sırasında yüzünüzü dikkatli ve yavaşça yıkayın. Mümkün olduğu kadar yüzünüze az temas ederek yıkama işlemini gerçekleştirin.

Sakal Ekimi Sonrası Ede Edilen Sonuç Kalıcı Mı?

Sakal ekimi ile elde edilen sonuç tıpkı saç ekiminde olduğu gibi doğaldır. Eğer sakal ekimi yaptıran kişinin ekstra bir sağlık sorunu ya da biyolojik farklılıkları yoksa sakal ekimi sonrası elde edilen sonuç kalıcı olacaktır.

Kaynakça:

https://www.realself.com/question/beard-transplant-post-redness-recovery

https://www.healthline.com/health/beard-implants

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *