Sakal Ekimi Sonrası İlk Tıraş Ne Zaman Yapılmalıdır?

sakal ekimi sonrası ilk traş

Erkeklerin en önemli aksesuarları saç, sakal ve bıyık olarak bilinir. Birçok erkek özellikle sakallarının bakımına özen gösterir. Kendini sakallıyken daha karizmatik ve olgun hisseden erkek sayısı da oldukça fazladır. Bu nedenle sakal ekimi oldukça popülerdir. Peki, sakal ekimi sonrası ilk tıraş için ne kadar beklemelisiniz?

Erkekler için oldukça önemli olan sakal, bazı sebeplerden dolayı dökülebilir ve bu oldukça can sıkıcı olabilir. Genetik sebepler, geçirilen kazalar ve hastalıklar, stres, çevresel faktörler, yanlış ilaç kullanımı gibi birçok nedenden dolayı sakal kaybı yaşanabilir. Yıllar önce bu soruna çözüm bulmak pek de kolay değildi ancak günümüzde gelişen teknolojinin de etkisiyle bu sorunu hızlıca çözen çok sayıda yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden en çok bilineni ve tercih edileni sakal ekimidir. Uzman doktorlar tarafından yapılması gereken bu işlem çok sayıda erkek tarafından tercih edilmektedir.

“Sakal ekimi sonrası ilk tıraş ne zaman olunur?” sorusu sakal ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Sakal ekimi sonrası ilk tıraş için kaç beklemelisiniz?” ve “Sakal ekimi sonrası ilk tıraş ne zaman yapılır?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Sakal Ekimi Nedir?

Sakal ekimi, saç ekimine benzeyen bir işlemdir. Yüz bölgesine sakal eklenecek yere karar verildikten sonra, iki kulak arasında bulunan ense bölgesinden kıl kökleri alınır ve daha sonra yüz bölgesine aktarılır. Günümüzde çok kişi tarafından tercih edilen bir uygulamadır.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi işlemi yapılmadan önce sakal çıkması istenilen bölge belirlenir. Daha sonrasında bu bölgeye kaç kıl kökü kullanılacağı doktor tarafından belirlenir. Bu noktada doktorunuza ilerde saç ekimi yaptırmak isteyip istemediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Saç ekimi için kullanılan kıl kökleri aynı zamanda sakal ekimi için kullanıldığından doktorunuz buna göre karar verecektir. Çok fazla kıl kökü kullanılması durumunda ilerde saç ekimi yaptırmak istediğinizde ense bölgenizde yeterli kıl kökü bulunmadığından sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sakal ekimi yapılırken genellikle çene bölgesi için 600 – 700, favori bölgesi için 200-250, yanak bölgesi için 600-700 ve bıyık bölgesi için de 350-500 civarında kıl kökü kullanılmaktadır.

Ekim işlemini yaptırırken alanında uzman bir doktorla çalışmanız cildinizde herhangi bir problem yaşamamanız için önemlidir.

Sakal Ekimi Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok sayıda insanın tercih ettiği sakal ekiminde uygulama yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Her şeyden önce doktorunuzun verdiği tavsiyeleri ve uyarıları dinlemeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

Sakal ekimi uygulamasından sonra hemen evinize dönebilirsiniz ancak 4-5 gün boyunca yüzünüze işlem yaptırdığınız belli olacaktır. Planlarınızı bu durumu gözünde bulundurarak yapmalısınız.

Bu işlemden sonra uymanız gereken en önemli kural 3-4 hafta boyunca tıraş olmama kuralıdır. Yüzünüzün tahrip olmaması ve işlemin başarılı sonuç vermesi açısından bu oldukça önemlidir. 3-4 hafta geçtikten sonra da doktorunuza danışmadan tıraş olmamanız daha doğru olacaktır. Bu dönemde yüzünüzde kızarıklıklar ve döküntüler oluşması gayet normaldir ve bunlar kısa süre içerisinde geçecektir. Doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uyduğunuz ve önerilen şekilde cilt bakımınızı yaptığınız sürece iyileşme süreniz kısalacaktır.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/beard-implants#:~:text=Tiny%20crusts%20may%20form%20around,after%202%20or%203%20weeks.

https://www.realself.com/question/texas-tx-time-needed-shaving-after-beard-transplantation

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.