Sakal Ekimi Ne Kadar Sürer?

Erkeklerin en önemli aksesuarları saç, sakal ve bıyıktır. Çok sayıda erkek kendini sakallıyken daha karizmatik hisseder. Birçok erkek sakal konusunda çok dikkatli ve özenlidir.

Sakallarda birçok sebepten dolayı dökülme görülebilir. Genetik faktörler, kazalar, hastalıklar, yanıklar, çevresel faktörler ve ilaç kullanımı sakal dökülmesinin sebeplerinden bazılarıdır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber sakal konusunda problem yaşayan insanlar için yeni yöntemler üretilmiştir. Bu yöntemlerden en çok bilineni ve tercih edileni ise sakal ekimidir. Sakal ekimi, sadece sakalların döküldüğü yerlere değil aynı zamanda yara olan yerlere de uygulanabilmektedir. Günümüzde pek çok erkeğin tercih ettiği bu yöntem oldukça popüler olmakla beraber birçok avantajı da içinde barındırır. Aynı zamanda ciltte alerjik bir etki gözlemlenmemesi açısından sakal ekimi yaptırmadan önce bir doktora danışılması tavsiye edilir. Aksi takdirde alerjik durumlarla karşılaşılabilir.

Sakal Ekimi Ne Kadar Sürer?

Sakal ekimi, saç ekimi ile benzerlik göstermektedir. İki kulak arasında bulunan ense üstü bölgesinden saç kökleri alınır ve doktorunuz kontrolünde sakal çıkması istenen yerlere aktarılır. Bu işlem çene, yanaklar, favori bölgesi ve bıyık bölgesi için uygulanabilir. Hiç kıl olmayan bölgelere sakal ekimi yapıldığı gibi sakalın sıklaşması istenen bölgelere de bu işlem uygulanabilmektedir. Ekim için kullanılacak olan kök sayısı bölgeye göre değişiklik gösterecektir. Genel olarak bıyık için 350-500, çene bölgesinde 600-700, favorilerde 200-250 , yanak bölgesi için ise 300-700 civarında kök kullanılmaktadır.

Sakal ekimi uygulaması genellikle 2-5 saat aralığında sürer. Bu işlem için lokal anestezi ve sedasyon uygulaması yapılmaktadır. Ekim yapılacak alan kuru tutulmalıdır ve ellenmemesi gerekir.

Aynı zamanda ileride saç ekimi yaptırmak istiyorsanız; sakal ekimi için de ense bölgesinden kök alındığını unutmamalısınız. Bu bölgedeki köklerin sayısının azalması saç ekimini zorlaştırabilir.

Sakal Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sakal ekimi uygulaması yaptırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Öncelikle, sakal ekimi sonrasında uymanız gereken ilk kural 10 gün traş olmama kuralıdır. Bu, işlemin başarılı olması ve cildinizin zarar görmemesi için önemlidir. İş durumunuzu ve sosyal faaliyetlerinizi buna göre ayarlamanız gerekiyor. İşlem sonrasında ciddi bir sorun olmazsa evinize gitmenize ve günlük aktivitelerinizi yapmanıza izin verilir ancak 4-5 gün boyunca yüzünüze bir işlem yapıldığı belli olacaktır. Sakal ekiminden sonra, kökleri ucundaki kıllar dökülmeye başlarlar ve 3 ay sonra tekrar uzayarak normal sakalınızla birebir olurlar, dökülme durumunda panik yapmanıza gerek yoktur.

Sakal ekimi sonrasında cilt bakımınızı özenli bir şekilde yapmanız önem arz etmektedir. İşlemi yaptırdıktan sonra doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız çok önemlidir. Tavsiyelere uyduğunuz takdirde işlem başarılı sonuç verecek ve bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Eğer işlemden sonra yüzünüzde kaşıntı veya herhangi bir sorun farkederseniz doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir