sakal ekimi iyileşme süreci (1)

Sakal ekimi yapıldıktan sonraki iyileşme dönemi çok eziyetli değildir. Ekim yapılmasını takiben iğnenin battığı yerde kan pıhtısı oluşarak, bir kızarma görülebilir. Bu kızarıklık, ilk yıkamada temizlenir ve geçer.

Sakal ekimi yapılan kıl köklerinde görülen kızarıklık, sakal ekimi işlemini takip eden 1 -2 hafta sonra tamamen geçer. Sakal ekiminden 2 hafta geçtikten sonra ani bir sakal dökülmesi görülebilir. Bu duruma Şok Dökülme denir. Şok dökülme olarak adlandırılan geçici sakal dökülmesinin üzerinden 4 ila 8 ay geçtikten sonra kalıcı sakallar çıkar ve iyileşme süreci tamamlanır.

Sakal Ekimi Ağrılı Mıdır?

Sakal ekimi çabuk uygulanan, kolay ve ağrı hissedilmeyen bir operasyon türüdür. Sakal ekiminden çok kısa bir süre sonra hasta günlük yaşamına dönebilir.

Sakal Ekiminin Yan Etkileri Var Mı?

Sakal ekimi güvenli bir müdahaledir. Fakat sonuçta anestezi kullanılan bir operasyon olduğu için ameliyat nedeni ile anestezi alerjisi vb. olması muhtemeldir.

Sakal Ekimi Sonrası Görülen Yan Etkiler Nelerdir?

Sakal ekimi sonrası sıkça rastlanan etkiler şunlardır:

 • Sakal ekimi yapılan bölgede kaşıntı ve/veya tahriş oluşumu,
 • Yüzde ve kafada ağrı hissi,
 • Yüzde ve kafada kızarıklık,
 • Kafa derisinde ya da yüz derisinde uyuşma hissi,
 • Geçici olarak ekim yapılan yerde kabuklanma görülebilir. Bu kabuklar koparılmamalıdır. Doğal iyileşme sürecinde kendiliğinden düşmesi beklenmelidir.

Sakal ekiminden bir hafta sonra bu yan etkilerde belirgin bir düzelme görülür ve iyileşme günden güne hızlanır.

Sakal Ekiminden Ne kadar Zaman Sonra Sakal Çıkmaya Başlar?

Sakal ekimi prosedüründen on beş gün sonra öncelikle sakallarda dökülme olur. Bu telaşlanılacak bir durum olmayıp tamamen normaldir. Sakal ekimi yapılmasının üzerinden bir ay geçtikten sonra yeni sakallar çıkmaya başlar.

Sakal Ekimi Prosedüründe Başarı Yüzdesi Nedir?

Sakal ekimi yapıldıktan sonra başarı % 100’dür denilemez. Sakal ekimin başarılı oma şansı % 60 ila % 80 arasındadır. Bazı durumlarda tam etkinin sağlanabilmesi için ikinci bir nakil operasyonu gerekebiliyor.

Sakal Ekiminden Sonra Sakal Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sakal ekimi sonrası sakal bakımı için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Sakal ekimi yapılmasını takip eden ilk 6 ay sakalın tıraş bıçağı ile tıraş edilmesi istenmez.
 • Sakal bakımı için kimyasal içeren bakım ürünlerinden uzak durulmalıdır. Aşırı kimyasal içeren ürünler sakalınızda olumsuz etki yaratabilir.
 • Saçlara iyi gelen bütün vitaminler ve mineraller sakallar için de yararlıdır. Genel olarak sağlığınıza dikkat etmek, vitamin takviyeleri kullanmak, düzenli ve sağlıklı beslenmek, alkol ve sigaradan uzak durmak sakal ekimi sonrası sakalların daha sağlıklı ve hızlı çıkmasına yol açar.
 • Yüzünüzü yıkarken çok basınçlı su kullanmayın.
 • Yüzünüzü yıkamak için kullandığınız su ılık olmalıdır.
 • Yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulama sırasında yüzünüzü sertçe ovalamayın. Kurulamak için kullandığınız havlunun yumuşak olmasına dikkat edin.
0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir