Saçlar dökülmeden ekim yapılabilir mi?

Saçlar dökülmeden ekim yapılabilir mi? 1

Saçlar tamamen dökülmeden yani tam kellik oluşmadan önce saç ekimi veya saç dökülmesi önleminin alınması çok önemlidir. Ailede saçı dökülen herkes mutlaka önlem almalı ve tamamen dökülmesini beklemeden saçlarına bakım yapmalıdır. Saç dökülmesi sorunu yaşayan birçok kişi için saç ekimi son çaredir ve saç ekimi kesin çözümdür. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Saç yapısı ekim işlemine uygun ise saçların tamamen dökülmesi beklenmeden saç ekimine karar verilebilir.

Saç ekimi tamamen kel bir bölgeye yapılabileceği gibi ince, yani daha az tüylü deriye de yapılabilir. Aslında saçlar tamamen dökülmeden gerdirme dediğimiz işlemle daha iyi sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Saçlar tamamen dökülmeden önce zayıflamış saçları kurtarmak için PRP çekimleri ve mezoterapi çekimleri yapılmalıdır. Mevcut saçlar varsa, boşluklara girilerek o kısımlara saç ekimi yapılmalıdır. Bu nedenle boşlukları tespit etmek için kanalların açılması süreci büyük önem taşımaktadır. Tabii ki kel bölgeyi işlemek daha kolaydır ama saçlı bölgede başarı oranı daha yüksektir. Bu nedenle saç ekimi için saçların tamamen dökülmesini beklemek gerekli değildir. Mevcut saç ekimi teknikleri ile DHI yöntemi, saçları seyrelmiş veya saçlarını tamamen kaybetmemiş kişiler için saç ekimini kolaylaştıran bir saç ekimi yöntemidir.

“Saç dökülmeden ekim yapılabilir mi?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Seyrek saça nasıl saç ekimi yapılır?” ve “Seyrek saçta kullanılan saç ekimi teknikleri nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Seyrek Saça Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç seyrelmesi için saç ekimi tamamen dökülmemiş ancak seyrelmiş saçlara uygulanır. Kadınlar ve erkekler için saç ekimi işlemleri birbirinden farklıdır. Erkeklerde başın yanlarında ve arkasında bulunan saçlar dökülmeye karşı dirençlidir ve seyrelen saç bölgesi için donör bölge görevi görür. Kadınlarda donör bölgede yeterli sayıda saç kökü olması tedaviye uygun olup olmadığını belirler. Saç derisinden gerekli saç kökü alınması mümkün değilse vücudun diğer bölgelerinden saç kökleri alınabilir. İnce saçlara saç ekimi yapmak için greftlerin saç köklerinin tek tek alınması ve işlem yapılacak alana ekilmesi gerekir; bu daha sağlıklı ve pratik bir yöntem olacaktır. Yani FUE  tekniği uygulanır.

Seyrek saçta kullanılan saç ekimi teknikleri nelerdir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan saç ekimi teknikleri arasında FUE ve alt grubu teknikleri ve DHI gibi teknikler oldukça fazla tercih edilmektedir. Modern tekniklerin kullanıldığı saç ekiminde, ekilen greftler donör bölgeden tek tek çıkarılarak saç dökülmesi sorunu olan bölgelere nakledilir. Bu işlem sırasında donör tarafa ve implant bölgesine lokal anestezi uygulanır. Bu, hastanın operasyon sırasında kendini iyi hissetmemesine yardımcı olur. Ekilen greft sayısına bağlı olarak operasyon birkaç saat içerisinde tamamlanacaktır.

Seyrek saçta İyileşme süreci farklı mıdır?

Modern saç ekimi operasyonlarında tüm saçın zımparalanması gerekmediği için donör bölgede herhangi bir belirti görülmedi. Saç ekimi yapılan bölgelerde kesik veya kanal açılması gerekmediğinden bu bölgelerde iz kalmaz. Aşırı ısıyı önlemek ve kendinizi birkaç hafta güneşten korumak için önlemler alınabilir. Ayrıca saç ekim uzmanınızın sunduğu bakım ürünlerini kullanmanız ve gerekli talimatları uygulamanız yeterlidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi ciddi bir tıbbi işlemdir. Güvenli ve sağlıklı bir saç ekimi işlemi için uygulayan kişinin alanında deneyim ve başarıya sahip olması şarttır. Bu nedenle saç ekimi hastane ortamında iyi ve yetkin doktorlar tarafından yapılmalıdır. FUE veya DHI saç ekimi, ciddiyet ve sabır isteyen bir işlemdir. Saç kökleri tek tek alınıp gerekli bölgeye yerleştirildiğinde bu süreç sağlıksız ve kötü görünecek, tedavi gören kişinin özgüvenini zedeleyecek ve başka sağlık sorunlarına yol açabilecektir. Diğer dokulardan alınan saç köklerinin de tedavi edilecek bölgeye doğru bir şekilde ekilmesi çok önemlidir. Bu işlemler doğru ve titiz bir şekilde yapılırsa, seyrelmiş saçlar üzerine saç ekimi zararsızdır ve kolaylıkla uygulanabilir.

Saç Ekimi Saç Dökülmesini Durdurabilir mi?

Saç ekimi, mevcut saç çizgisinden memnun olmayan ve saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler için en konforlu çözümlerden biridir. Genetik faktörler, stres, çevresel etkiler, bazı iç hastalıkları ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, estetik nedenlerle oluşan saç dökülmelerini ortadan kaldırmak için en etkili yöntemlerden biri olan saç ekimi, Kendinize olan güveninizi geri kazanmanın yanı sıra istediğiniz saç modeline kavuşmanızı da sağlar. Kadın erkek ayrımı yapmadan birçok insanın ortak sorunu olan saç dökülmesi ve saç dökülmesi, yaşadığımız coğrafya dahil birçok faktöre bağlı olarak oluşabilmektedir. Günde 100 saç teline kadar saç dökülmesi normal kabul edilse de daha fazlası için bir uzmana başvurulması gerektiği vurgulanıyor. Çünkü erken tedavi edilmeyen saç dökülmesi, kalıcı uzun süreli saç dökülmesine neden olabilir. İşte burada saç ekimi devreye giriyor. Çünkü saç dökülmesini en rahat şekilde telafi edebilir.

Saç dökülmesi saç ekimi ile engellenebilir mi?

Özellikle erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedeni, DHT olarak kısaltılan dihidrotestosteron hormonudur. Testosteron hormonunun aktif bir versiyonu olarak kabul edilen DHT hormonu aşırı ve hızlı salgılandığında genellikle saç köklerinde birikir. Saç köklerinin beslenmesini engeller, bunun sonucunda hasar görürler ve dolayısıyla yeni saç kökü üretemezler. Kadınlarda 20 yaşından sonra baskın hale gelir ve erkeklerde saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesini tamamen durdurmak mümkün olmasa da yavaş yavaş yapılabilir. PRP, saç tedavisi, ozonlu saç bakımı ve oksijenli saç bakımı gibi çeşitli tedaviler ile saç dökülmesi azaltılabilir. Çok geç kalındığı durumlarda; Cerrahi bir işlem olan saç ekimi uygulanmaktadır.

Yeni ekilen saç köklerinin büyüme süreci nasıldır?

Kabuklanma ve şok işleminden sonra saçlarınız 1 ila 2 ay içerisinde uzamaya başlayacaktır. Olağanüstü büyüme 6 ay içinde gelir. 1 yıl içerisinde saçlarınız normal döngüsüne girecek. Doğal saçlarınız gibi keserek istediğiniz şekli verebilirsiniz. Özellikle başın arkasından alınan saç köklerinin dökülme riski olmadığı için ekilen saçlarınız kalıcı hale gelecektir. Mevcut saçlarınızın dökülmesi gelecekte de devam edecektir. Gerekirse bu işlem sırasında küçük tüyleri çıkarmanız gerekebilir.

Kaynakça:

https://www.hairsure.in/how-much-time-does-it-take-for-hair-to-develop-after-hair-transplant

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.