Günümüzde kadınlar ve erkeklerin en çok önem verdikleri ve dikkat ettikleri şey saçlarıdır. Saçlar ilk bakışta fark edilen ve estetik bir görünüm için önemli hale gelen bir olgudur. Estetik dışında sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Sağlıklı ve güzel saçlar için öncelikle saç tipinin bilinmesi gerekmektedir. 

Saç Tipleri Nelerdir?

Saç tipleri  iki ana başlık altında toplanabilir. Bunlardan ilki saçın yapısı ile ilgili olan ince ve kalın saç tipidir. Diğer başlık ise saçın durumu ile ilgili olan yağlı, kuru, karma ve normal saç tipidir. 

  • İnce Saç Tipi ve Özellikleri Nedir?

Yaygın olarak görülen ince saç tipi yapısal olarak hassas ve kolay yıpranan saç tipidir. İnce saç tipinin bakımı, kalın saç tipine sahip olan kişilere göre daha zordur. Bu neden ince saç tipine sahip insanlar daha fazla bakım ve ek ürün kullanmak zorunda kalırlar. İnce yapılı saçları şekillendirmek zordur. 

Aynı zamanda ince telli saç tipinde saçlar, kolay kurur ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Kolayca birbirine karışmaz. 

  • Kalın Saç Tipi ve Özellikleri Nedir?

Kalın saç tipinin bakımı, ince saç tipindeki saçlara göre daha kolaydır. Kalın saç tipinde saçlar, kolayca yıpranmazlar ve daha dayanıklılardır. Böylece daha az bakım ile korunabilirler. Dayanıklılığının yanında kalın saçları şekillendirmek daha kolaydır. 

Fakat kalın saç tipinde saçlar daha uzun sürede kurur, dökülme ve elektriklenme gibi problemler daha yaygın görülür. 

  • Yağlı, Kuru, Karma ve Normal Saç Tipleri ve Özellikleri

Bu başlıktaki saç tipleri doğrudan yağ bezlerinin durumu ile ilgili olarak ortaya çıkmaktadır. Yağ bezleri sebum adı verilen bir salgı üretirler. Bu salgıya bağlı olarak saça parlaklık ve güç kazandırılır. Sebum üretimi herkeste aynı miktarda üretilmemektedir.  Bu nedenle ortaya yağlı, kuru, karma ve normal saç tipleri çıkmaktadır. 

  • Yağlı Saç Tipi ve Özellikleri Nedir?

Yağlı saç tipi, yağ bezlerinin fazla çalışması ile ortaya çıkmaktadır. Aşırı şekilde çalışan yağ bezleri, fazlaca sebum üretir ve bu durum saçların güçsüzleşmesine neden olur. Açık renkli saçlar, koyu renkli saçlara göre daha hassas olduğundan yağlanma açık renklerde daha çok ortaya çıkar. 

Yağlı  saç tipine neden olan yağ dokusu doğuştan gelebilir. Bunun yanında özellikle ergenlik dönemi ve menopoz dönemi gibi hormonsal olarak değişimlerin yaşandığı süreçlerle de yağlı saç tipi ortaya çıkabilir. Doğru şampuan kullanımı ile yağlı saç tipi kontrol altına alınabilir. Aynı zamanda düzenli saç temizliği de yağlanmayı önlemede önemlidir. 

Yağlı Saç Tipi İçin Bakım Önerileri

Yağlı saç tipi genel olarak yağlı saç derisine sahip olan kişilerde ortaya çıkar. Aşırı yağlanan saçlar donuk görünür. Saçlar çok hızlı yağlanır ve sosyal ortamlarda bu kişiler zorluk çekerler. Yağlı saç tipine sahip kişilerin yapabileceği ilk şey saçlarıyla oynamamaktır. Saçlara ne kadar dokunulursa saçlar o kadar daha çabuk yağlanır. Fazla yağ kepek oluşumuna ve cilt hastalıklarına neden olacağından saç dökülmesi yaşanabilir.

Bu nedenlerle yağ bezi tarafından üretilen sebumun dengelenmesine yönelik dermotolojik ve kozmetik, kaliteli ürünler kullanmak önemlidir. Saçlarınızı yıkarken son aşamada sirke ve limon karışımlı su ile durulayabilirsiniz. Yağlarla yapılan masajlardan ve yağ içeren bakım ürünlerinden uzak durmalısınız. Saçlarınızı ılık ya da soğuk su ile durulamalısınız. Bu saç tiplerinde ve saçta şok etkisi yaratacak ve yağ dolaşımını düzenlemede yardımcı olacaktır. Saç dibine krem ve benzeri bakım ürünleri uygulamamalı ve bu ürünleri sadece saç uçlarına sürmelisiniz.

  • Kuru Saç Tipi ve Özellikleri Nedir?

Kuru saç tipinde saçlara gereken yeterli sebum üretilmez ve saçlar beslenemez. Beslenmeyen saçlar cansız görünürler ve yıpranmaya karşı aşırı hassastırlar. Kuru saç tipinde saçlar esnekliğini kaybeder ve kolayca kırılabilir. Sağlıklı saçlara göre yarı yarıya esneklik gösterebilirler. Kuru saç tipinde saçlar gerekli miktarda suyu içinde tutamazlar ve bu nedenle güçsüzdürler. 

Yaşam tarzında yapılacak düzenlemeler ve gerekli bakım ürünleri ile saçlara hacim kazandırılabilir. 

Kuru Saç Tipi İçin Bakım Önerileri

Kuru saç tipine sahip olan kişilerin hakiki zeytinyağını, özellikle saç diplerine masaj yaparak tüm saça, hafta bir ya da iki kez uygulaması önerilmektedir. Saça uygulanan yağ ile bir gece bekletilmelidir. Sabahleyin saçlar normal sıcaklıktaki bir su ile temizlenmelidir. Böylece saç derisi ve saçlar canlılık kazanır ve saç dipleri beslenmiş olur. Kuru saçlar tüm saç tipleri arasında en hassas olan saç tipi olduğu için onaylanmış serum ve yağlar da kullanabilirsiniz. 

Bununla birlikte saçlarınızın nemini kaybetmemesi için saçlar aşırı sıcak su ile yıkanmamalıdır. Kuru saçlara özel üretilen ve güvenilir şampuanlar kullanılmalıdır. Kuru saçlar çok güçsüz ve kırılmaya meyilli olduğu için saça sıkça işlem yapılmamalıdır. Kuru saç tipinde saçların esnekliği yeterli olmadığı için saçlar ıslakken taranmalıdır. Çünkü ıslak saçlar kuru saçlara göre daha esnektir. 

  • Karma Saç Tipi ve Özellikleri Nedir?

Karma saç tipinde yağ bezleri fazla çalışır fakat saç derisi sağlıksız ve kötü haldedir. Bu nedenle üretilen yağ, saç derisinde birikir ve saçlara gereken yağ düzgün şekilde dolaşamaz. Saç derisi yağı tekrar emer. Bu durum saç derisinde meydana gelen bazı cilt hastalıklarına neden olur. 

Karma Saç tipinde saçların kökleri aşırı yağlı iken, saç uçları kuru ve kırılmaya meyillidir. Saç derisinde döküntü ve kızarıklık görülebilir. Karma saç tipine sahip olan kişilerin dermatolog tarafından belirlenecek ürünleri kullanması en doğrusudur. Bu ürünlerle birlikte sıkça saç temizliği yapılmalıdır. 

Karma Saç Tipi İçin Bakım Önerileri

En sağlıksız ve en çok dikkat edilmesi gereken saç tipi karma saç tipidir. Bu saç tipine sahip kişiler özel şampuanlar kullanılmalıdır. Bu şampuanların ve bakım ürünlerinin kullanımı için dermatolog desteği ile seçim yapılması en doğrusu olacaktır. Saç derisinde yağ birikimini önlemek için su tüketimine dikkat edilmeli ve sağlıklı beslenilmelidir. 

  • Normal Saç Tipi ve Özellikleri Nedir?

Normal saç tipi en ideal saç tipidir. Bu saç tipi bulunan kişi, sağlıklı ve estetik saçlara sahiptir. Düzenli bakım ve temizlik ile kolayca korunabilen normal saç tipindeki saçların bakımı kolaydır. Saçlar güçlüdür ve dengeli yağ dağılımına sahip, esnek saçlar bu saç tipinde görülür. 

Normal Saç Tipi  İçin Bakım Önerileri

Normal saç tipine sahip kişilerin var olan durumu korumak amacı ile hareket etmesi yeterlidir. Her anlamda sağlıklı olan saçlarınızın korunması için temizlik ve bakımına dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmelisiniz. Kullanacağınız saç temizlik ve bakım ürünlerinin kimyasal içermemesine dikkat etmeli ve saçlarınız için doğal ürünler kullanmalısınız. 

Hangi Saç Tipine Sahip Olunduğu Nasıl Belirlenir?

Saç tipinizi belirlemek için yapılan basit uzman testleri vardır. Fakat siz de evde kendiniz saç tipinizi kolayca belirleyebilirsiniz. Saçınızı yıkayın. Yıkama sonrası ikinci gün bir parça kağıt  mendil ile saç derinize baskı yapın. Eğer mendil üzerinde yağ bulunuyor ise normal saç dokusuna sahipsiniz demektir. Eğer mendile yağ bulaşmamış ise kuru saç tipine sahipsiniz demektir. Eğer saç derinizden mendile yağ bulaştı ve saç telleriniz birbirine yapışık ise yağlı saç deriniz bulunuyor demektir. Eğer saç dibinden mendile yağ geldi ama saç uçları kuru ve saç diplerinde döküntüler, kızarıklık ve benzeri bulunuyor ise karma saç tipine sahipsiniz demektir. 

Saçlarda Kepek Oluşumu Neden Olur?

Sağlıklı saçlarda kepek oluşumu görülmez. Çünkü saçlar yeteri kadar beslenir ve saçlar gerekli neme sahiptir. Sağlıklı saçlar, sağlıklı saç derisinin bir göstergesidir. Sağlıksız bir saç derisi ise ortaya birçok problem çıkartabilir. Bunların başında ise kepek sorunu gelmektedir. 

Kadın ve erkeklerde sıkça görülmeye başlanan bu problemin kesin bir çözümü yoktur. Nemini kaybeden ve kuruyan saç derisi kepek oluşumuna neden olurken, kişiler bu nedenle sosyal hayatta zorluk yaşamaktadır. Kepek oluşumunda öncelikli yapılması gereken yeterli sıvı tüketimi ve dengeli beslenme yanında,  kepek engelleyici şampuanlar kullanmaktır. 

Saç Tiplerinin Oluşumuna Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Saç tiplerinin oluşmasında en önemli etken, saç derisinde bulunan ve saçları beslemekle görevli olan yağ dokusudur. Yağ dokusunun ürettiği sebumun miktarı saç tipi oluşumunda direkt etkilidir. Bu durum genel olarak doğuştan gelse de, zamanla da yağ dokusu üretimi değişiklik gösterebilir. 

Beslenme şekli, duygusal durumlar, kan dolaşımı, yaşlanma, ilaç kullanımı, hormonsal değişiklikler ve temizlik sebum üretimi üzerinde değişikliğe neden olabilir. 

Sağlıklı Saç ve Saç Derisi İçin Yapılabilecekler Nelerdir?

Sağlıklı bir saç ve saç derisine sahip olmak için öncelikle saç tipinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Saç tipinize uygun olarak üretilen birçok ürün bulunmaktadır. Bu dermatolojik ve kozmetik ürünler sayesinde saçlar gerektiği kadar beslenir ve fazla yağlar atılır. 

Sağlıklı Saç Derisi İçin Düzenli Temizlik Önemlidir

Saç tipine uygun olarak yapılacak bakımlar yanında düzenli saç temizliği de önemlidir. Örneğin çok fazla saç yıkamak saç için gerekli yağın atılmasına ve saçların güçsüzleşmesine, kuruluk yaşanmasına neden olabilir. 

Az yıkanan saçlarda ise deride yağ birikimi oluşur ve saç derisi sağlığını kaybeder ve karma saç tipi görülmesine neden olur. Saç tipinize uygun olarak düzenli bir biçimde saçlarınızı yıkamalı ve gerekli temizlik ve bakım ürünleri kullanmalısınız. 

Sağlıklı Saçlar İçin Dengeli Beslenme Önemlidir

Dengeli ve sağlıklı beslenmek vücudumuzun her yeri için önemli olduğu kadar, saçlar için de önemli bir yer tutar. Sağlıklı beslenme, yağ dokusu üzerinde kontrol sağlar. Ödem atıcı yiyecek ve içecekler, saç derisinde bulunan yağ dokusu üzerinde de etkilidir. 

Sağlıklı Saçlar İçin Su Tüketimi Önemlidir 

Saçların hacimli olmasında en önemli etkenlerden biri de sudur. Gün içerisinde alınacak su miktarı, yağ dokusu ve cilt üzerinde etkilidir. Su tüketimi saçların esneklik kazanmasına da yardımcı olur, saçı nemlendirir. 

Saç Tipine Uygun ve Kaliteli Ürünler Kullanmak Önemlidir

Saç tipine uygun ürünler kullanmak yanında, bu ürünlerin kaliteli olması da önemlidir. Kalitesiz ürünler saç ve saç derisi üzerinde sağlık problemleri yaşatabilir. Kalitesiz ürün kullanımı sonucunda sağlıklı bir saç ve saç derisinde de cilt problemlerinin doğmasına sebep olunabilir. Özellikle karma ve yağlı saç tipine sahip kişiler, saç derisinde problem yaşayanlar, kepek problemi olanlar dermatolog önerisi doğrultusunda ürün kullanmalıdır. 

Yağlı saç tipi için satılan kozmetik ürünler, normal saç derisine geçiş yapmak isterken kuru saçlara sahip olmanıza neden olabilir. Bu sebeple kullanılacak kozmetik ürünlerin doktor kontrolünde olması ya da onaylı olan ürünler kullanmak en doğrusudur. 

Kaynakça:

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir