Saç ekiminden ne kadar sonra saç boyanabilir?

Cerrahi bir operasyon olmayan, kozmetik ve estetik bir işlem olan saç ekimi işlemi sonrasında çok hızlı cevap vermesiyle bilinir. İyileşme süreci kişiden kişiye değişse de ortalama 3-4haftadan oluşmaktadır. Bu da demek oluyor ki yaklaşık 20-25 gün gibi bir süreci geride bıraktığınızda saçlarınızı dilediğiniz yeni renge boyayabilirsiniz.

Boyama işlemi yapılabilmesi için yeni ve farklı bir işleme gerek yoktur. Fakat saç boyaması ekim işlemine saçın uzaması ve köklerin güçlenmesi anlamında ilk haftalarda önerilmeyen bir konudur.

Saç ekimi işlemini yaptıran kişilerin çoğu öncesinde saçlarını düzenli boyadığı saptanmıştır. Uzmanlar, saçlarını düzenli aralıklarla boyayanlara, saç ekiminden en az birkaç gün önce bunu yapmaları gerektiğini belirtmektedir. Bunun nedeni, saç boyasının saçla birlikte kafa derisini de renk vermesi ve temas etmesidir. Kafa derisi de renk alacağından ve nerede kesi yapılacağını belirlemek zor olacağından önlem alınır. İşlem sırasında daha dikkatli olmaları gerekir.

Saç ekimi yaptırdıysanız, ya da yaptırmayı düşünüyorsanız; herhangi bir sorun yaşamayı engellemek adına işlem sonrasında saçlarınızı boyatmak için ortalama 3 ay kadar beklemeniz en sağlıklı süre olarak tavsiye edilmektedir. Saçlar tam olarak 6. Aydan itibaren uzamaya başladığından dolayı, ekimi gerçekleştirilen yeni saçlarınızın da önceki aylara göre daha hızlı uzadığını fark edeceksiniz. Ayrıca, saç ekiminin iyi etkilerinin, saçlarını düzenli boyayan kişilerde azalabileceğini de unutmayın. Bununla birlikte, transfer edilen yeni saçlar diğerlerine göre daha güçlüdür ve boyama işleminden daha az etkilenir. Altı aya kadar yapılan boyamalarda saç rengi farklılıkları meydana gelebilir. Bu nedenle, saç ekimi yaptırdıktan sonra saçlarınızı boyamak için en az üç ay beklemeniz daha uygun olacaktır.

Saçlarınızın yeni köklerinin gelişip gelişmeyeceği ve saç foliküllerinin uzamasının ne kadar süreceğiyle alakalı bir konudur. Sağlıksal anlamda 2 hafta sonra yapılabilir denilse de, yapılan işlemin faydalı olabilmesi ve köklerin gelişimini etkileyeceğinden acele edilmemesi gerekir.

Öncelikle, saç ekimi sonrası transfer edilen saç kökleri oldukça hassas olduğundan; saç açıcılar ya da boya gibi kimyasal ürünlere maruz bırakılması zararlı olabilir. Sabırlı davranmanız en önemli olduğu bir süreç bu kısım. Kimyasala başvurmadan önce en az 4 hafta kadar beklemenizi önermektedir. Çünkü, kimyasal maddeler ve boya, ekilen saç köklerine zarar verebilir. Yeni güzel saçlarınızı güzel renklerle kullanabilmeniz için biraz sabretmeniz daha iyi olacaktır.

Saç Ekiminden Ne Kadar Süre Sonra Saç Boyanır?

Saç ekimi sonrası saçları boyamak mümkünken yeni ekilen saç kökleri hassas olduğu için birkaç hafta beklemek önemlidir. Sert boyalar, iyileşme sırasında büyümelerine müdahale edebilir. Hastaların saçlarını boyamadan önce en az dört ila altı hafta veya kafa derisi tamamen iyileşene kadar beklemeleri önerilir. Saç derisinin tamamen iyileşmesini beklemek, yeni implante edilen foliküllerin hasar görmesini veya yaralanmasını önleyerek optimum saç büyüme sonuçlarının gelişmesini sağlar. Bununla birlikte, yeni ekilen saç köklerinin tamamen uzaması birkaç ayı bulabilir. Bazıları, yeni ekilen foliküller gözle görülür bir uzunluğa ulaşana kadar saçlarını boyamanın gerekli olmadığını görebilir. Ekilen saçlar, saçın geri kalanı gibi uzar ve saç derisi tamamen iyileştikten sonra aynı şekilde tedavi edilebilir. Saçlarını tedaviden önce boyayanlar veya tedaviden sonra boyamaya başlamak isteyenler, önerilen iyileşme süresinden sonra bunu yapmakta serbesttirler. Evde kullanılan boyalar kullanılabilir ancak saç ekiminden sonra saçları ilk kez boyarken bir salonda eğitimli bir renk uzmanına görünmek önemlidir.

 

 

Kaynakça:

https://depts.washington.edu/skinsurg/documents/HairTransplantPostOp.pdf

https://www.realself.com/question/nyc-fue-hair-transplanted-coloring

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir