Saç Ekiminde Ölüm Riski var mıdır?

Saç Ekiminde Ölüm Riski var mıdır? 1

Saç ekimi riskleri arasında ölüm gibi ciddi bir riskin de olma olasılığı, işlem öncesi hastanın detaylı bir testler ve fizik muayeneden geçmemesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Ancak bu, uygun bir operasyon alanına sahip olmayan ve olumsuz koşullarda gerçekleştirilen operasyonlar için de geçerlidir. Bu tür işlemler sonucunda hasta enfekte olur ve enfeksiyon ileri seviyelere de ulaşabilir. Bu durumda septik vaka olasılığı ortaya çıkabilir.

“Saç ekiminde ölüm riski var mıdır?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekiminin yan etkileri ve komplikasyonları nelerdir?” ve “Kimler saç ekimi için uygundur?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Septik vakalar ise saç ekimi ameliyatı sonrası ölüm riski taşımaktadır. Bununla birlikte, bulaşıcı bir hastalığı (hepatit B, C veya HIV gibi) olan bir hastanın varlığı ölümcül sonuçlara yol açabilir. Tüm bunları önlemek için işlem öncesi hastanın detaylı bir taramadan geçmesi ve uygun olmayan durumların tespit edilmesi oldukça önemli hususlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda operasyonda kullanılan tüm ekipmanların her türlü mikroptan arındırılmış olması çok önemlidir. Bununla birlikte, kronik bir hastalığınız olup olmadığını da sormak ve tahlil ve testlerin tekrar yapılması önemlidir. Hakkında bilgi verilmeden yapılan işlemler sırasında kalp krizi veya beyin hasarı gibi oldukça tehlike barındıran riskler oluşma olasılığı vardır. Bir saç ekim merkezine gittiğinizde, işlem için tüm adımların yapıldığından emin olmanız ve aklınıza sorulan soruları sormanız gerekmektedir.

Saç Ekiminin Yan Etkileri ve Komplikasyonları nelerdir ?

Saç ekimi işlemlerinden sonra bazı yan etkiler ve komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Saç ekiminin yaygın olduğu bilinen komplikasyonları ve yan etkileri şu şekilde adlandırabiliriz.

 

Kanama

Saç ekiminden sonra donör kanaması ve saç ekimi gerçekleşebilir. Hastanın nakil öncesi kullandığı aspirin, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, E vitamini, alkol, anabolik steroidler ve diğer kan sulandırıcılar kanama riskini bir hayli artırabilir. FUT kanaması, FUT yöntemiyle daha sık görüldüğü söylenebilir.

 

Ödem

Saç ekimi, donör ve alın bölgesinde 3 ila 4 gün sürebilen ödem oluşabilir. Alın ödemi yerçekimi ile göz çevresinde ödeme neden olur ve bu ödem 1ila 2 gün içinde geçtiği gözlemlenmiştir. Bu yan etki ağrılı değildir, ciddi bir yan etki değildir ancak hastaların yüzde on’unda görülebilmektedir. 3 ila 4 gün içinde kendi kendine kaybolur. Alın ödemi, ekim yapılan bölgeye uygulanan anestezik miktarı ve ekim yapılan bölgedeki aşırı kıl hareketlerinden dolayı alın kan akışını etkilemesinden de kaynaklanmaktadır. Şişlik olduğunda başı kırk beş derece yatar vaziyette tutmak, az tuzlu beslenmek ve soğuk kompres uygulamak sizin için etkili olabilir. Ayrıca alına kaşlardan yukarıya ve merkezden alın kenarlarına doğru masaj yapmanın etkili bir yoludur.

 

Duyusal değişiklikler

Bu genellikle FUT saç ekimlerin de görülür. Donör alandaki kesik sırasında ve iyileşme aşamasında sinirler kesildiğinde, donör alandaki saçlı deride hislerde artış ve bölgesel aşırı duyarlılık olur. Bazı durumlarda donör hassasiyetini kaybedebilir. Zamanla daha iyi olur ve eski haline geri dönebilmektedir.

 

Enfeksiyon

Saç ekimleri steril koşullarda yapıldığından enfeksiyon riski çok çok düşüktür. Lokal enfeksiyonlar genellikle donör ve saç ekimi alanlarında meydana gelir. Saç ekimi sonrası kabuklanma enfeksiyon gelişimi için bir risk taşımaktadır. Ekimden sonra bu kabuk özel bir şampuanla bölgeden olduğu kadar hızlı bir şekilde uzaklaştırılmalıdır. Antibiyotikli kremler günde 3ila 4 kez kullanılmalıdır. Enfeksiyon gelişimi fark edilir edilmez sistematik antibiyotik başlanmalıdır. Saç köklerinden başlayan enfeksiyonlar genellikle bulaşma bölgesinde gelişim gösterir.

Ayrıca saç ekiminden kısa bir süre sonra şok dökülme meydana gelir. Bu şok rahatlama, iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır ve tamamen normaldir. Şokun çıkması genellikle üç ayı bulur ve ardından yeni saç köklerinde yerini bırakır. Tam iyileşme ve gözle görülür sonuçlar yaklaşık bir yıl sürer. Saç ekimi işlem normal olduktan hemen sonra iki ila üç hafta kabuklanma oluşur. Bu ilerlemenin en doğal işaretidir. Sadece kabuklu bölgelerde kaşıntı gibi durumlar ciddi şekilde yaşanır. Bu durumda avuç içlerinin kaşınan bölgesine hafif baskı uygulayarak şikayetinizi hafifletebilirsiniz. Ayrıca kabuğun kendi kendine iyileşmesini beklemeniz önerilir. Çıkarılması kanama ve enfeksiyon riskini artıracak ve iyileşme sürecini uzatacaktır.

Kimler saç ekimi için uygundur?

Bu işlem için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Bunu 18 yaşın üzerindeki tüm erkek ve kadınlara yapmakta yanlış bir şey yoktur. Ancak saç dökülmesi 30 yaşına kadar devam ettiği için tüm veda evrelerinin tamamlanmasının beklenmesi önerilir. Bu nedenle uzmanlar saç ekimi için en uygun yaşın yetişkinlik olduğunu iddia etmektedir. Ancak bu işlem için belirli bir yaş sınırı yoktur.

Saç ekimi zararlı mıdır ?

Bir uzman tarafından yapılan saç ekimi de zararlı değildir. Bu işlem yaklaşık 4 ila 6 saat sürse de hastaya zarar verme ihtimali yoktur. Ancak işlemin nasıl yapıldığına, profesyonelin tecrübesine ve hastanın genel sağlığına bağlı olarak değişen riskler ve yan etkiler vardır. Yine de, uygun koşullarda, usulüne uygun olarak yapılan işlemlerin hastalara zarar vermediğini söylemek mümkündür.

Saç ekimi sonrası sinirlere zarar verir mi?

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, saç ekimi sırasında sinirlerin hafif hasar görmesi mümkündür. İşlemden kısa bir süre sonra duygular hissedebilirsiniz. Ancak, bu olasılığın farkındalık düzeyi çok düşüktür. Sadece sürekli saç ekimden sonra kafa derisinde karıncalanma ve hafif uyuşma hissedilebilir. Bu belirtiler sürecin doğal bir parçasıdır. Bunu kısa bir süre için hissetmeniz tamamen normaldir.

Saç ekimi sağlıklı saçlara zarar verir mi?

Saç ekimlerinin genç yaşta yanlış uygulanması sağlıklı saçlara zarar verebilir. Ancak bu riski ortadan kaldırmak için deneyimli bir hekime ihtiyaç vardır.

Kaynakça:

https://www.dru.com/hair-transplant-deaths-can-you-die-from-a-hair-restoration-surgery

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.