Saç Ekiminde Başarı Oranı Ne Kadardır?

Saç Ekiminde Başarı Oranı Ne Kadardır_

Saç ekimi operasyonu yaptırmayı düşünen bireyler genellikle başarı oranının ne kadar olduğu hakkında araştırma yapmak istemektedir. Bu konuda birçok birey saç ekimi sonrasında başarının %100 mü yoksa daha az seviyede mi olduğu konusunda merak içerisindedir. Saç ekimi başarı oranı konusunda %100 bir başarı elde edilmek çok kolay bir durum değildir. Ancak günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve gelişmiş cihazların kullanımı ile birlikte saç ekimlerinde başarı oranı ortalama olarak %90 ile 95 aralığında olmaktadır. 

Saç ekimi operasyonu sonrasında ekilmiş olan her saç kökünün tutunma ihtimali bulunmamakla birlikte ekilmiş olan yüz saç kökünden ortalama olarak 7 ile 8 tanesinin canlılığının yitirmesi sebebiyle çıkmadığı gözlemlenmektedir. Fakat uzman bir doktor bu durumu göz önüne alarak fazladan ekim yaptığı için istenilen başarı da kaçınılmaz olmaktadır.

“Saç ekiminde başarı oranı ne kadardır?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi başarısız olur mu?” ve “Başarılı bir saç ekimi nasıl anlaşılır?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Başarısız Olur Mu?

Günümüzde saç ekimi başarı oranının 90 ile 95 aralığında olduğu bilinmektedir. Ancak bu başarı oranları her saç ekimi yapan doktor için aynı değildir. Günümüzde teknolojinin gelişmesine rağmen ekim yaptırıp da hayal kırıklığına uğrayan birçok hasta bulunmaktadır. Bu nedenle saç ekimi yaptırmayı düşünen bireylerin öncelikle doktor ve cihazlar konusunda genel bir araştırma yapması gerekmektedir.

Bir saç ekimi operasyonunu başarısız olmasındaki en büyük sebep ekim yapan uzmanın tecrübesinin olmamasıdır. Aynı zamanda saç ekimi estetik bir görüntüye sahip olunacağı için el ve göz becerisi gerçekten yüksek olan bireylerin yapabileceği bir işlemdir. Bu nedenle her doktor ve saç ekim uzmanı bu iş için uygun olmayabilir.

Saç Ekiminde Başarılı Sonuçlar

Saç ekimi yaptırmak isteyen bireyler öncelikle bu konuda iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. İyi bir araştırma da başarının sonuçları kaçınılmaz kılacaktır. Bu konuda saç ekim merkezi veya saç ekim uzmanı konusunda detaylı bir inceleme ve araştırma yapılmalı, ardından kullanılan tekniklerin ve tıbbi cihazların özelliklerinin incelenmesi gerekmektedir.

Bu doğrultuda da başarılı bir saç ekimi sonucu ile karşılaşmak mümkündür. Türkiye’nin en başarılı saç ekim uzmanları olarak bilinen isimlerin araştırması yapılarak gerçek anlamda saç ekiminde başarılı sonuçlar elde etmek oldukça kolaydır. Hem kullanılan teknikler hem de uzmanların gösterdikleri özen ve deneyimleri ardından başarılı sonuçları getirmektedir.

Saç Ekiminde Başarısız Sonuçlar

Günümüzde ülkemizde ve dünya genelinde saç ekimleri genellikle FUE yöntemi ile yapılmakta ve başarılı olmaktadır. Ancak başarısız sonuçlar olduğu da görülmektedir. Başarısız saç ekimleri konusunda tecrübesiz doktorlar ve yanlış saç ekimi ameliyatları bu sonuçları doğurmaktadır.

Başarılı Bir Saç Ekimi Nasıl Anlaşılır?

Saç ekiminde başarı oranını artırabilmek için saç ekimi sırasında bazı özelliklere dikkat etmek önemlidir. Bu kapsamda ekilmiş olan saçların en az %90’ının tuttuğunun görülmesi ve sonrasını sağlıklı bir şekilde çıkmaya başlaması ardından ömür boyu dökülmemesi başarılı bir saç ekimini en belirgin olarak gösteren durumdur.

Bunun yanı sıra belirlenen ön saç çizgisi çok geride ya da fazla önde olmamalı çünkü fazla geride durması kel bir görünüme neden olurken çok önde olması ilerleyen yaşlarda doğal görünümü engellemektedir.

Ekim bölgesinin seyrek bırakılmaması, sıklığın elde edilmesi, ekim bölgeleri arasında orantılı bir sıklığın elde edilmesi, estetik açıdan oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra donör bölgenin aşırı seyreltilmemesi gerekmekte, bu bölgede kalıcı izler olmaması, doğal bir görünüm elde edilmesi, belli bir düzene ve orantıya sahip olması oldukça önemlidir.

Bahsedildiği gibi bir saç ekiminin başarılı bir şekilde gözükmesi konusunda birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerin yanı sıra ön saç çizgisinin girintili çıkıntılı bir yapıda olması, doğal görünümünü elde etmesi açısından oldukça önemli olmakla birlikte ekim açısının güzel bir şekilde ayarlanması da en önemli etkenlerden bazılarıdır.

Başarısız Saç Ekimi Düzeltilebilir Mi?

Saç ekimi yaptırmadan önce hastaların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de başarısız bir saç ekiminin sonradan düzeltip düzeltemeyeceğidir. Başarısız bir saç ekimi yaşayan hastaların saç ekimi konusunda uzman bir doktor ile anlaşarak yanlış saç ekimini düzelttirebilmektedir.

Bu konuda kullanılan FUT yöntemi ile yıllar önce bile olsa saç ektiren bir hastanın yanlış ve doğal olmayan saçlarını FUE teknolojisi ile düzeltmek mümkün olmaktadır. Ancak bu konuda bilinmesi gereken en önemli nokta ilk defa yapılan bir saç ekiminin düzeltilecek olan saç ekimine nazaran daha başarılı olduğudur.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/does-hair-transplant-work#efficacy

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327229

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.