Saç ekimi yöntemlerinden hangisinin kullanılacağına neye göre karar verilir?

Saç ekimi yöntemlerinden hangisinin kullanılacağına neye göre karar verilir_

Son zamanlarda daha fazla saçlarınız dökülüyor ve bu konu hakkında türlü araştırmalar mı yapıyorsunuz? Kafa deriniz görünüyor ve lokal dökülmeler yerini büyük kelliklere bırakmaya mı başladı? Sorunu aşama bilmek amacıyla türlü yöntemler denediniz ve başarı sağlayamadınız değil mi? Sizler için harika bir haberimiz var! İşte o zaman son umudunuza burada! O da saç ekimi yaptırmak. Bu karar için ne kadar heyecanlı olsanız da, belirsizlik de sizi derin bir şekilde etkileyebilir. Çeşitli saç ekim yöntemlerini arasından seçim yapabilmek, saç ekim yöntemlerinin hangisinin neye göre karar verildiğini bilme sizin düşüncelerinizin evrimleşmesinde kararınızı oldukça zorlayabilir.

“Saç ekimi yöntemlerinden hangisinin kullanılacağına neye göre karar verilir?” sorusu saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “FUT ve FUE saç ekimi yöntemleri nedir?” ve “FUT ve FUE saç ekimi yöntemleri arasındaki farklar nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Burada kararınızda size yardımcı olmak için tüm saç ekim yöntemlerinin bir özetini sunacağız ve farklılıklarını açıklayacağız. Ayrıca yöntemler özelinde hangisinin kullanılabileceğine dair sizlere ışık saçan bilgiler aktaracağız.

FUT ve FUE saç ekimi yöntemleri

Saç ekim yöntemleri ana açıdan iki farklı yöntemler uygulanmaktadır.

İlk yöntemimiz, ‘foliküler ünite nakli’ anlamına gelen FUT tedavisidir. Bu durumda, donör bölgeden saçlı bir deri şeridi çıkarılır ve saçın bulunmadığı ya da daha seyrek durumlara yer aldığı bölgeye aktarılır.  Diğer tip ise Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) veya tek saç ekimi olarak bilinir. Burada saç kökleriyle birlikte tek tek saçlar donör bölgeden alınır, bir besleyici solüsyonda işlenir ve ardından ekilecek alana nakledilerek tedavi sonuçlandırılır.

Hangi ekim yöntemi kullanıcılacağına neye göre karar veriliyor?

İki prosedür arasında daha ince farklılıklar var. Saç ekimi ile hastanın kendi saç ekimini birbirinden ayırmak da önemli. İlki, yapay saçın kel bölgelere yerleştirilmesini ifade eder. Yapay saç kullanımı estetik tıp uygulamalarında çok popülerdir, özellikle de doğal saç gerçekten çok ince ve başın tamamına dağılmışsa. Bu yöntem aynı zamanda operasyon öncesi saçlarını kestirmek istemeyen uzun saçlı kadın ve erkeklerin de tercih ettiği bir yöntemdir.  Eğer saç kestirmek istemiyorsanız bu yöntem tercih edilebilir. Kişinin kendisine saç ekilmesi durumunda adından da anlaşılacağı gibi hastanın doğal saçları daha yoğun saç hacmine sahip bölgelerden alınır ve seyrek veya hiç saçsız bölgelere aktarılır.

FUT ve FUE benzer mi yöntemler mi?

Her bir saç ekim yönteminde daha derinlere inmeden önce, ortak yönleri olan özelliklere odaklanmak gereklidir. Saç ekimi için ülkemizde fiyatlar önemli ölçüde düşük olduğu için Birleşik Krallık’lar tarafından bu işlem için Ülkemize yapılan göç gittikçe daha popüler hale geliyor ve cerrahların ekipmanı ve profesyonelliği en üst seviyede. Ameliyat, tüm ekibin özellikle saç ekiminde uzmanlaştığı özel bir saç kliniğinde gerçekleşir. İşlemden önce local anastezi veriler acı çekmeniz engellenir bu nedenle de ağrıdan korkmanıza gerek yok.

FUT saç ekimi

FUT, Follicular Unit Transplantation’ın kısaltmasıdır. Saç derisinin ince bir şeridinin saçla birlikte çıkarılmasını gerektirdiğinden, şerit çizgisi olarak da bilinir. Genellikle saçı eken uzman çekeceği çizgiyi başın arkas kısmından alır. Kesim normalde bir kulaktan diğerine yapılır. Daha sonra cerrahi ekip, saç derisinin bu çıkarılan yamasından tek tek saç birimlerini (greftleri) alır. Bu sırada ortaya çıkan yara tedavi edilir ve dikilir. Tüm greftler çıkarıldıktan sonra, cerrahlar alıcı alanı bunlarla doldurur. Buradaki tehlike saç köklerinin zarar görmesi ve saçların daha sonra tekrar dökülme riskidir.

Ek olarak, bir hasta kesiden bir yara izi alacaktır. Yine de saçınız tarafından kaplanacağı için endişelenmenize gerek yok. Ancak bu prosedürde enfeksiyon kapma riski FUE’ye göre daha yüksektir. O yüzden bir takım risklerin bilincinde olmanız gerekiyor. FUT, yaygın olarak uygulanan ilk saç ekim yöntemidir. Daha sofistike ve daha az invaziv saç ekimi teknikleri geliştirildiği için şimdi biraz modası geçmiş olarak kabul ediliyor. Buna rağmen, FUT’un nihai sonuçları oldukça etkileyici.

FUE saç ekimi

FUT yönteminden geliştirilen Foliküler Ünite Ekstraksiyonu. Burada saç kökleriniz de yoğun bir şekilde saçla kaplı bölgeden alınır. Ancak bu, herhangi bir deri alınmadan yapılır. Ekimi yapacak olan uzman, her bir saç kökünü ince, içi boş bir iğne yardımıyla tek tek çıkarır. Çok küçük boyutlarda yaralanmalar oluşur, ancak bunlar çıplak gözle görülemez.  Dolayısıyla FUE ile enfeksiyon riski FUT’a göre çok daha düşüktür. Donör bölgeden gerekli sayıda greft çıkarıldıktan sonra ekilecek bölüme alana tek tek aktarılır. Bir FUE seansı başına yaklaşık 4000 greft ekilebilir. Pek çok hasta için bu sayı saçlarının tamamını geri kazanmaları için yeterlidir. Bu saç ekimi yöntemi artık büyük ölçüde FUT’un yerini almıştır.

Hangi saç ekim yöntemi en iyisidir, FUT veya FUE? Hastanın güvenliği ve operasyon sonrası iyileşme söz konusu olduğunda, ikincisi kesinlikle daha iyi bir seçenektir. FUE daha yüksek bir başarı oranına sahiptir ve şu anda saç ekimi alanında en popüler yöntemdir. Tüm bu yöntemler uygulanırken hastanın aktarım yapılacak saç bölgesindeki oranın çokluğu ya da azlığı, bunun dışında uygulanacak ilaç tedavisinde herhangi bir alerjik reaksiyonun bulunup bulunmadığınız dışında; hastanın ekim işleminden sonra traş olup olmadığı gibi farklı değişkenler hasta ve ekim yapacak uzman tarafınca değerlendirilerek nihayi karar verilecektir. Yöntem için kişisel yorumlarınızdan ziyada saçı ekecek uzmanın görüşlerini değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Onlar, farklı parametreleri değerlendirerek ekim işlemi için en ideal sonucu ortaya çıkarıp ona göre bilgi aktarıyor. Bizde onun tavsiyelerine harfiyen uyarak bu işlemden en sağlıklı sonucu elde edebiliriz.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/fut-hair-transplant

https://www.fortunejournals.com/articles/follicular-unit-extraction-fue-hair-transplantation-in-combination-with-platelet-rich-plasma-for-the-treatment-of-scarring-alopeci.html

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.