Saç Ekimi Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli_

Saç ekimi işlemi nadiren kadınlara da uygulanabilen ancak daha çok erkekler arasında yaygın olarak yapılan işlemlerden biri olma özelliği taşır.

Bunun nedeni erkeklerde saç dökülmesi sorununun özellikle orta yaşlarda kadınlara oranla daha sık rastlanan bir durum olmasıdır.

Hangi nedenden dolayı saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalınmış olunursa olunsun saç ekimi sayesinde kişinin bu sorununa hekimler tarafından kolayca çözüm bulunabilir. Bu işlem sayesinde kişi daha gür ve sağlıklı uzayan saçlara kolayca sahip olabilir.

Saç ekimi yaptıranlar nelere dikkat etmeli, sorusuna vereceğimiz yanıtlara işlem sonrasında kişi ne kadar dikkat ederse yeni saçlarının ömrünü o kadar uzatmış olur.

Saç Ekimi Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

 • İlk olarak işlem sonrasında hangi yöntem kullanıldığına bakılmaksızın kişinin güneş ışınlarına karşı kendini koruması gerektiğinden bahsedelim. Saç ekimi sonrasında güneş ışığına maruz kalan saç telleri ve kafa derisi zarar görebilir.
 • Eğer, özellikle yaz aylarında, kişinin dışarı çıkması gerekiyorsa kişi başına baskı oluşturmayacak şekilde şapka kullanmalıdır.
 • Operasyon sonrası dönemde yaklaşık 15 gün boyunca bu durum geçerlidir ve sonrasında kişi şapka takmak zorunda değildir.
 • Saç ekimi yaptıranlar nelere dikkat etmeli sorusuna verilebilecek bir başka yanıt da hastaların özellikle işlem sonrası 5 gün boyunca alkol tüketmemesi gerektiğidir. Alkolün ödem arttırıcı bir etkisi olması nedeniyle kafa derisinde gereğinden fazla ödem ve saç diplerinde kanama problemi ortaya çıkabilir. Ayrıca ilaç kullanımı söz konusu ise alkol ile ilacın etken maddelerinin kimyasal tepkime sonucu kişiye zarar verme ihtimalinin olduğu da bilinmelidir.
 • Operasyon sonrası dönemde kafa derisi kuru tutulmaya özen gösterilmelidir. Saç içerisinde işlemden kaynaklanan kabuk dökülmesi sorununu gidermek için kesinlikle kafa derisi ıslatılmamalıdır. Ayrıca bu bölgeleri kaşımak ve kavlatmak da doğru bir davranış değildir. Kaşınan bölgelerde yara oluşumu, ekilen saçların zarar görmesi ve yaraların enfeksiyon kapması ihtimali artmış olur. Bu nedenle mümkün olduğunca eller saçlardan uzak tutulmalıdır.
 • Saç ekimi sonrasında gece uyurken saçların ekildiği kısım yastığa koyulmamalıdır. Yastık baş üzerinde basınç oluşturduğundan ekilmiş saçların zarar görme ihtimali artar. İşlemden sonra en az 2 gün boyunca yarı uzanır pozisyonda uyumak daha doğru olacaktır.
 • Saç ekimi sonrasında hekim tarafından önerilen antibiyotik özellikli kremlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Bunların dışında herhangi bir kozmetik ürün veya ilaç uygulaması yapılmamalı ve hekim önerisinin dışına çıkılmamalıdır.
 • Saç ekimi yaptıranlar nelere dikkat etmeli sorusuna verilebilecek bir başka cevap da işlem sonrasında en az 2 gün kafa bölgesi korunarak duş alınması gerektiğidir. Hatta su değmesi ihtimaline karşın 2 gün duş alınmasa daha iyi olur ancak vücudun yıkanmasında herhangi bir problem yoktur.
 • İşlem sonrasında ilk saç yıkaması işlemi bir sağlık çalışanı veya hekim tarafından işlemin üstünden 48 saat geçtikten sonra yapılır. Yıkama yapılırken saçların zedelenmemesine özen gösterilir.
 • Saç ekimi işlemi sonrasında hekim tarafından hastaya bir kontrol tarihi verilir. Kişinin bu tarihe özen göstererek kontrole gitmesi işlemin seyri ve başarı oranı bakımından oldukça önemlidir.
 • İşlemden birkaç gün sonra gerçekleştirilen hekim kontrolünde hastanın bandajı varsa çıkarılır ve saçların iyileşme durumu gözlemlenir.
 • İşlem sonrasında belirli bir süre boyunca hekimin önerdiği şampuanlar kullanılmalıdır. Bu şampuanların kullanımının ne zaman sona ereceği konusunda hekim muayenesi sonrası karar verilebilir.
 •  Saç ekimi yaptıran bir bireyin saçlarını yıkadıktan sonra saç kurutma makinesi kullanmaması gerekir. Saç derisine ısı ve basınç uygulamak saçların ve kafa derisinin zarar görmesine neden olabilir.
 • Saç ekimi işlemi yapıldıktan sonra hastanın 15 gün boyunca saçlarını kestirmemesi gerekir. Daha iyi bir sonuç için saça herhangi bir işlem uygulamadan önce 45 gün beklenilmesi önerilir. Bu dönemde de perma uygulaması gibi işlemler yapılacaksa hekime danışarak, fikrini almak da fayda vardır. Çünkü saça uygulanacak olan kimyasal maddenin zararının dokunması ihtimali vardır.
 • Saç ekimi sonrasında kişinin kendini terletebilecek ortamlardan ve aktivitelerden kaçınması gerekir. Terleme bu dönemde kafa derisinin enfeksiyon kapması için uygun bir ortam yaratabilir. Kişinin bu dönemde sauna, hamam ve buhar olan yerlerden kaçınması ve eğer yaz aylarının çok sıcak geçtiği bir bölgede yaşıyorsa işlemi kış aylarında yaptırması önerilir.
 • İşlem sonrasında kafa derisinin temiz ve kuru tutulması dokuların toparlanması ve enfeksiyon kapmaması adına önemlidir. 
 • İşlemden sonra ekim yapılan bölgede kaşınma duyulursa hekime danışılmalı ve kesinlikle kaşınmamalıdır. Hekiminiz kaşıntıyı gidermek adına ilaç önerisinde bulunacaktır.
 • Saç ekimi işlemi sonrasında ilk zamanlar kan sulandırıcı özelliği olan aspirin ve türevlerinden uzak durmak gerekir. Bunun yanı sıra ginseng, ginko bloba ile E vitamini takviyesi gibi kan sulandırıcı özelliği bulunan meyve – sebze tüketiminden de kaçınılmalıdır. Bu dönemde kanı sulandırmak olası bir kanamanın miktarını arttırabilir ve kanamanın durdurulmasını geciktirebilir.

Saç ekimi operasyonu yapıldıktan sonra kişinin dikkat etmesi gereken durumlara gerekli özeni göstermesi oldukça önemlidir. Aksi halde istenmeyen bir durumun yaşanması ve işlemin başarısız olması kaçınılmaz hale gelebilir.

Hasta doktorunun tavsiyelerinin dışına çıkmamalı ve kendisi de elinden geldiğince kurallara uymalıdır. Kurallara sadık kalındığı takdirde işlemden hem mümkün olan en yüksek verim alınır hem de daha rahat bir süreç geçirilir.

Süreç atlatıldıktan sonra kişi kendine gerekli özeni gösterdiği için yeni saçlarını uzun süre zarar görmeden kullanabilir.

Ekilmiş saçların ömür boyu kalıcı olması mümkündür; ancak bu kadar süre bu saçların kalıcı olabilmesi için gerekli özenin gösterilmiş olması önemlidir.

Kaynakça:

https://socialifestylemag.com/2020/10/things-to-consider-before-getting-hair-transplants/

https://idealmagazine.co.uk/4-ideal-things-to-consider-before-undergoing-a-hair-transplant/

 

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir