Saç Ekimi Sonrasında Sarı Akıntı Nedir?

Saç Ekimi Sonrasında Sarı Akıntı Nedir? 1

Saç dökülmesi ve kellik şikâyeti olan kişiler için en kalıcı çözün saç ekimi işlemidir. Saç ekimi işlemini cerrahlar yapmaktadır. İşlemi gerçekleştirecek olan cerrah genellikle saçları ense kısmından başın kel kısmın ekmek için alır. Saç ekimi işleminden sonra sonuç, uzman cerrahın performansına ve saç ekimi işlemi sonrasında bakıma bağlıdır. Bazı kişiler saç ekimi işleminden sonra gerekli bakımı yapmadıkları ve talimatlara uymadıklarından enfeksiyon gibi bazı komplikasyonlar oluşmaktadır. Steril olmayan ekipmanlar ve yine steril olmayan ortam ile enfeksiyon kapılabilir. Hekimin vermiş olduğu bakım önerilerine uyulmaması halinde enfeksiyon kapma oranı yine yüksek olacaktır. Kirli ortamlarda bulunmak ve el ile saç ekimi yapılan bölgeye dokunmak da enfeksiyona sebep olabilecek etkenlerdendir. Foliküllerin ölmemesi için ilerlemiş olan enfeksiyona müdahale etmek doğru olmayacaktır Enfeksiyon oluşumunu önlemek için steril ortamlarda saç ekim hizmeti veren kliniklere başvurmanız gerekir. Kafa derinizi kirli havadan korumak için özel bir şapka ile dışarı çıkmalısınız. Yaralarınıza müdahale etmemelisiniz ve doktorunuzun vereceği antibiyotikleri kullanmalısınız. Saç ekimi sonrasında sarı akıntı oluşumu enfeksiyon belirtileri arasında yer almaktadır. 

“Saç ekimi sonrasında sarı akıntı olur mu?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası oluşan komplikasyonlar nelerdir?” ve “Saç ekimi yöntemleri nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Sonrasında Oluşan Komplikasyonlar Nelerdir?

Saç ekimi işleminden sonra kişinin bakım önerilerine uyup uymaması ve işlem sırasında steril bir ortam olup olmamasıyla alakalı olarak bir çok yan etki ve komplikasyonlar gelişebilir. İyi bir şekilde planlanmış ve steril bir ortamda işlem yapmakta olan merkezlerde yapılan işlemlerde oluşacak olumsuzluklar minimuma indirilecektir. Kişinin saç ekimi işleminden sonra doktorunun vermiş olduğu bilgiler ile bakımını yapması da işlemin olumlu sonuçlanmasını büyük oranda etkilemektedir. Saç ekimi sonrasında saç alanında minik kanamalar görülebilir. Saç ekimi öncesinde hastanın kullandığı antidepresan, aspirin gibi ilaçlar bu kanama riskini arttırmaya sebep olmaktadır. Saç ekimi işleminden sonra ödem 3 ila 4 gün arasında sürebilmektedir. Oluşan bu ödem hastaların %10’luk bir kısmında görülmektedir. Geçici kızarıklık oluşumu da saç ekiminden sonra görülebilir. İyi bakım yapılmamış ve işlem sırasında sorunlar oluşan saç ekimlerinde enfeksiyon görülebilmektedir. Saç ekimi sonrasında deride kesi yapılan alanda bulunan saçlarda seyrekleşme ve dökülmek görülebilmektedir. 3 ya da 4 aylık süreç içerisinde bu dökülmelerin kendiliğinden düzelmesi beklenmektedir. Tüm bu komplikasyonları yaşamamak için cerrahi saç ekim işlemini yapan doktorun tavsiyelerine uyarak saç ekim sürecini atlatabilirsiniz. Saç ekim işleminden sonra dikkat etmeniz gereken noktaları atlamadan eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğinizden mutlaka emin olmalısınız. Aksi bir durum söz konusu olduğu zaman yapılan işlem ve emekler boşa gidecek saç ekim işlemi olumsuz sonuçlanacaktır. Bu sebeple size verilen tüm tavsiyelere uymanız gerekmektedir. 

Saç Ekimi Yapılacak Hasta Nasıl Değerlendirilir?

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin ilk değerlendirmesi hastanın baş ve yüz şekline bakılarak yapılmaktadır. Değerlendirmenin yapılmasındaki amaç baş, yüz ve alının genetik özelliklerini incelemektir. Baş bölgesinin şekli ve özellikle en tepe kısmının genişliği saç ekimi planlaması yapılırken en önemli noktadır. Saç ön çizgisinin belirlenmesi için tepe kısmının genişliği oldukça önemlidir. Yuvarlak bir kafa yapısına sahip bir kişi ile uzun bir kafa yapısına sahip kişinin saç ön çizgisi aynı olmayacağından bu değerlendirmeler oldukça önemlidir. Doğal bir görünüm elde etmek için bu detaylara dikkat etmek gerekmektedir. Yuvarlak kafa şekline sahip kişilerin saç ön çizgisi daha yuvarlak olurken v tipi kafa şekline sahip kişilerde yine v tipi saç ön çizgisi uygulanması doğal bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır. Kadınlar için saç ön çizgisi daha yuvarlak olurken erkeklerde v şeklinde ve köşeli saç çizgisi uygulanmaktadır. 

Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

Kişinin yüz hatlarına uygun olarak ekim alanı belirlendiğinde saç ekim işlemine başlanabilir. Farklı çeşitlerde saç ekim işlemleri bulunmaktadır. Saç ekim işlemi yaptıracak hasta için en uygun saç ekim çeşidini seçmek uzman doktorun işidir. Saç ekimi yöntemleri arasında FUT ve FUE saç ekim yöntemleri hekimler tarafından kullanılmaktadır. Son zamanlarda bir çok avantaj sağlayan FUE yöntemi hekimlerce tercih edilmektedir. FUT ve FUE yöntemlerinden saç köklerinin alandan alınması farklı olacaktır. Oldukça sık kullanılan FUE yönteminde saçlı deri ameliyat yolu ile alınmaktadır. Alınacak deri boyutunun hesaplanması ile saç ekim işlemi gerçekleştirilmektedir. Alınacak deri boyutunun genişliği 1,2 cm’den fazla olması durumunda iz skar gelişebilmektedir. Bu sebeple yapılacak olan işlemlerin mutlaka uzman hekimler tarafından yapılması gerekmektedir. Saç ekim işlemlerini merdiven altı mekânlarda yapılmaması gerekir. Aksi takdirde hem sağlık problemi hem de estetik açıdan hiç hoş görünmeyen görüntülere neden olabilecek komplikasyonlar oluşabilir. Saç ekimi işlemi yaptırılacak olan mekânı mutlaka iyi araştırmak gerekir. İşlemi gerçekleştirecek olan hekim ve yardımcılarının eğitim ve sertifikalarını görmek daha öncesinde burada işlem yaptırmış kişilerin fotoğraflarını görmek isteyebilirsiniz. Saç ekim işlemi cerrahi bir operasyon olduğundan öncesinde güven sağlayacak bilgiler edinmeli daha sonrasında çalışmak istediğiniz kliniği seçebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8719980

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.