Saç Ekimi Sonrası Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı_

Saç ekim tedavisi saç kaybının giderilmesinde kullanılan en etkili tedavi yöntemidir. Saç ekim tedavisini düşünen kişilerin aklında birçok soru işareti bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de tedavi sonrası yatış pozisyonlarıdır. Saç ekim operasyonundan sonraki adım iyileşme sürecidir. En az 1 yıllık zamanı kapsayan iyileşme sürecinin en hassas dönemi ilk 10 gündür. Saç ekim tedavisi sonrasında ekim yapılan bölgeyi her türlü çarpma, darbe ve temastan korumanız son derece önemlidir. Bu nedenle saç ekimi tedavisinden sonra uyuma pozisyonu çok önemlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken tek konu sadece uyuma değil; uzanma, dönme gibi hareketlere de dikkat edilmelidir.

Ekilen köklerin kanallara tutunma süresi en az 10 gündür. Bu nedenle saç ekimi sonrası saç ekilen bölgenin el ve yastık ile temas etmemesi gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası İlk Gece Uyku Pozisyonu

Saç ekiminden sonraki ilk gece çok önemlidir bu nedenle kesinlikle tamamen yatık ve yatakta uyumamak gerekir. Saç ekimi operasyonu sonrasında tamamen yatık vaziyette uyuması halinde, saç ekilen bölgede şişlikler meydana gelebilir. İlk gece 45 derecelik açıyla ve sırtta iki yastık destekli bir şekilde uyumak en sağlıklı uyuma pozisyonudur. Operasyon sonrası komplikasyonlarından en çok rastlanan durumlardan biri kafa bölgesindeki şişme ve ödemdir. Bu nedenle 45 derecelik açıyla uyumak, hem şişliğin ve ödemin hem de operasyon sırasında kullanılan anestezik ilaçların ve kafa derisine enjekte edilen serumunun kafa derisinde durmasının önüne geçmiş olur.

Saç Ekiminden Sonra 1 Haftalık Uyku Pozisyonu

Saç ekimi sadece ön bölgelere yapıldıysa, ilk haftadan sonra sırt üstü yatılabilir. İlk haftadan önce de sırt üstü pozisyonu ancak pozisyonu 45 derecelik bir eğim şeklinde olursa uygun olur. Saç ekiminin sadece tepe bölgesine yapıldığı durumlarda da sırt üstü yatmak ekim bölgesine zarar verebilir. Bu durumlar bir yolcu yastığı kullanılabilir. Böylece ekim bölgesinin teması en aza ineceğinden ekilen saçlar zarar görmeyecektir. Hem ekilen saç köklerinin zarar görmemesi, hem de yüz ve kafa bölgesindeki ödemleri atabilmek için bu porsiyonda yatmak çok önemlidir.

Saç Ekiminden Sonra Yan Yatma

Saç ekimi sonrası yan yatma, kafada veya yüzde şişliğe neden olacağı için önerilmez. Ayrıca saç ekilen bölgede baskı oluşmasına neden olacağından ekilen köklere zarar verebilir. İlk 10 günlük iyileşme sürecinden sonra doktorun onaylaması durumunda yan yatılabilir.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölge

Saç ekimi sonrası donör bölge üzerine yatılması, bölgeye zarar vermez.  Ancak donör bölgesi ense ise saç ekimi sonrası 10 – 14 gün ensenin üzerine yatılması halinde bu bölgede hafif derecede yanma veya ağrıya neden olabilir.

Donör bölgesi ense ise ameliyattan çıktığınız gece burada kan sızıntısı olabilmektedir. Bu nedenle yastığınızın kan olmaması için koruyucu bir materyal kullanmanız gerekmektedir.

 

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir