Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer? 1

Saç ekimi sonrası kafa bölgesinde uyuşukluk gözlenmesinin nedeni tedavi sırasında uygulanan ilaçlardır. Bu ilaçlar tedavi sırasında en az acı hissedilmesi ve kökün deriye en iyi şekilde nüfuz etmesi için uygulanmaktadır. Uyuşukluk tedaviden sonraki 2-3 aylık süreç içerisinde geçecektir. Kafa derinizde uyuşukluk hissetmeniz durumunda doktorunuzu bu durumdan mutlaka haberdar ediniz.

“Saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası kafada hissizlik neden olur?” ve “Saç ekimi sonrası uyuşukluk nasıl geçer?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Sonrası Kafada Hissizlik Neden Olur?

Herhangi bir ameliyat gibi saç ekim ameliyatı da bazı riskler taşır. Olası yan etkiler arasında bazı sinir hasarı olasılığı da vardır. Ancak hastaların büyük çoğunluğu ameliyattan herhangi bir komplikasyon yaşamadan çıkar ve günlük hayatına devam eder. Ancak, işlemden sonra kafa derinizin uyuşması ve karıncalanması normaldir. Bu sadece cerrahi travmadan sonra sinirlerinizin iyileşmesinin kısa vadeli bir yan etkisidir. Çok nadir olsa da bazı hastalarda bu uyuşukluk hissi geçmez ve devam eder. Saç ekimi ameliyatınızdan sonra saç deriniz kırmızı ve şişmiş görünebilir. Ayrıca muhtemelen nakil yerinde kabuklanma da olacaktır. Bununla birlikte, rahatsızlığın hafif olduğunu unutmayın.

İki ila üç gün içinde tüm yan etkiler geçmiş olacaktır. Saçlı deri kabukları da işlemden yaklaşık 10 gün sonra iyileşir. Kafa derisi tipik olarak ameliyattan yaklaşık iki hafta sonra normal renkte görünür. Saç derinizdeki sinirler, tıpkı vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi birçok daldan oluşan bir ağ oluşturur. Dallar, kafa derisinin yüzeyine çok yakın durur ve bu sebeple kaşınma hissi uyandırır. Saç restorasyon ameliyatı sırasında, cerrah kafa derisinde bazen bu sinirlere zarar veren veya kesen küçük kesikler açar. Ağ iletişim hatları kırıldığında, sinirler artık beyninize dokunma sinyalleri göndermez. Sonuç olarak, bu bölgelerde uyuşma yaşarsınız. Bu hasarın meydana gelebileceği alanlar, saç derinizdeki donör bölgesini ve alıcı bölgesini içerir.

Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk Nasıl Geçer?

Saç ekimi işleminde anesteziye bağlı olarak oluşan uyuşukluk belirli bir süre rahatsız edici olabilir. Saç ekimi sonrası uyuşukluk durumunun zaman içinde geçeceğini belirtmek gerekir. Genel olarak incelenirse saç ekimi sonrası uyuşukluk ilk 24 saatte ortadan kalkar.  Nadir de olsa bazı kişilerde daha uzun süre devam ettiği de gözlemlenebilir. Uzun süren durumlarda tedaviyi yapan hekim tarafından belirtilen önerilere uyulmalıdır.  24 saat sonrasındaki süre için doğrudan uzmanlardan bilgi alınması gerekir.

Saç ekimi sonrası ekim yapılan bölgede ve donör bölgede uyuşukluk sürekli olarak takipte kalınmalıdır. Genellikle hastalar saç ekimi sonrası uyuşukluk nasıl geçer diye merak ediyor. Saç ekimi sonrası uyuşukluk ilk olarak operasyondan 10 saat kadar geçtiğinde azalmaya başlar. Operasyon yapılan bölge birkaç gün sonra iyileşmeye başlar. Bu süreçte birkaç hafta içerisinde ise uyuşukluk hissi yavaştan geçer ve sonrasında tamamen ortadan kalkar.

Ancak saç ekimi sonrası uyuşukluk süreci daha da uzun olabilir. Bazı hastalarda uyuşukluk süreci 1 ay kadar sürerken uyuşukluk hissi bazı kişilerde ameliyatın üstünden 8 – 9 ay kadar daha devam eder. Böyle uzun süreli uyuşukluk olması durumunda telaşlanmak çok olasıdır. Ancak bu durum da gayet normal olur. Operasyon sonrası donör bölgede 1 yıl kadar uyuşukluk hissi olabilir. Uyuşukluğun ne kadar süre devam edeceği tamamen hastaya ve kullanılan tekniğe göre farklı olur.

Saç ekiminin yapıldığı birkaç gün içinde ekim ve donör bölgedeki hissizleşmeye bağlı uyuşukluk anlaşılmayabilir. Zaman içerisinde bölgedeki uyuşukluklar geçer. Bu süreçte hekim tarafından verilen önerilere uymak gerekir. Özellikle hastaların bu süreçte bölgenin iyileşme sürecine dikkat etmesi gerekiyor. Uyuşukluk hissi boyunca doktor ile koordineli bir şekilde süreç takip edilmelidir.

Kaynakça:

https://depts.washington.edu/skinsurg/documents/HairTransplantPostOp.pdf

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.