Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme Normal midir

Saç ekimi sonrası sivilce oluşumu ortaya çıkabilecek yan etkilerden birisidir. Sivilce oluşumu, saç ekimi tedavi sonrası ilk 3 ay içerisinde kıl kökü alınan bölgede ya da ekim yapılan alanda oluşabilmektedir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra sivilce çıkma nedenleri aşağıdaki gibidir;

  • Ekilen saçların çıkmaya başlaması.
  • Saç köklerinin tam olarak çıkartılamaması ve derinin içinde kalmaları.

Saç ekimi sonrası donör bölgede sivilce meydana gelmesinin en belirgin nedeni; saç ekme işlemi sırasında mikro motor yardımıyla tek tek çıkarılan saç köklerinin düzgün alınamayıp, kökün kırılarak içeride kalması ve saç batığını oluşmasıdır.

  • Operasyon yapılan bölgenin temiz tutulmaması,

Saç ekim sonrası saçlı deriye temiz bakılmaması, saç kökleri etrafında biriken kir ve tozun, bakteri üretmesine neden olur. Bu toz ve kirler saç köklerinin tıkanmasına neden olabileceği için ekim bölgesinin enfekte olmasına, dolayısıyla kökü iltihabı olarak bilinen folikülitün oluşmasına neden olmaktadır.

  • Kanalların fazla derin açılması

Saç ekimi operasyonunun en önemli basamaklarından birini oluşturan kanal açma işlemi sırasında açılacak kanalın, çıkarılan saç köküne uygun derinliklerde açılmaması da saç ekimi sonrası sivilce oluşmasına neden olur. Özellikle dermoid kisti olarak da bilinen sivilcelerin oluşmasına neden olur.

  • Yüksek sebum üretimi

Sebum cildimizdeki yağ bezleri tarafından salgılanan ve genel olarak tüm memelilerde görülen bir cilt sıvısıdır. Saç ekimi sonrası daha çok yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde sebum fazlalığı nedeniyle sivilce görülme olasılığı daha fazladır. Ancak büyük sivilcelerin çıkması bir enfeksiyon işareti olabileceği için mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Ekim Sonrası Oluşan Sivilceler İçin Tedavi Yöntemleri

Gözlem Aşaması

Saç ekimi sonrası sivilcelenme normal bir süreçtir ancak takip edilmelidir. Sivilcenin büyüklüğü ve ağrılı olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Sıcak su kompresi

Sivilceli oluşan bölgeye uygulanan sıcak su kompresi büyük sivilcelerin küçülmesine yardımcı olmaktadır. Çok fazla baskı uygulanmadan yapılan sıcak su kompresi irinli sivilcelerin tedavisinde kullanılan yöntemdir.

Topikal tedaviler

Saç ekimi sonrası oluşan sivilcelerin tedavisinde doktor tarafından önerilen antibiyotik kremler de kullanılmaktadır. Antibiyotik kremler iltihabın kurutulmasına ve kaşıntı olması halinde bunun hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Oral Antibiyotikler

Çok sık görülmese de sürekli tekrarlayan ve ağrılı olan sivilce tedavilerinde oral antibiyotikler doktor tarafından reçete edilebilir.

İltihabın Doktor Tarafından Boşaltılması

Saç ekimi sonrası oluşan sivilceler giderek büyümüş, şişmiş ve ağrılı olmaya başlamışsa doktor tarafından temiz bir iğne aracılığıyla bulunan irin çıkarılır.

Saç ekimi sonrası sivilceler, ekilen saç köklerinin deri yüzeyine çıkmaya başlamasından yaklaşık 4-5 ay sonra geçer. İyileşme süresi kişinin bünyesine göre değişiklik gösterir ancak kişinin gerekli özeni göstermesi çok önemlidir.

Saç ekimi sonrası oluşan sivilceler büyük, yoğun ve kızarık bir görüntüye sahipse ekim doktoru mutlaka bilgilendirilmelidir.

Kaynakça:

https://www.realself.com/questions/hair-transplant-surgery/pimples

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1473-2165.2012.00617.x

 

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir