Saç Ekimi Sonrası Şapka Kullanımı

SAÇ EKİMİ SONRASI ŞAPKA KULLANIMI

Saç ekimi işlemi insanlar açısından basit bir işlem olarak görülür. Saç ekimi yapıldıktan sonra her şeyin biteceği düşünülür ama durum öyle değildir. İşlem sonrası dikkat edilecekler, işlem sırasında göze alınandan daha uzun bir sürece sahiptir. Saç ekim işlemi cerrahi bir işlemdir ve sonrası da birçok şeye dikkat etmekle geçmektedir. Beslenmeden spora, kötü alışkanlıklardan uzak durmaya, fiziksel olarak korunmaya ve temasa kadar bir çok dikkat edilmesi gereken nokta vardır. Bunlardan akla takılan bir soru ise şapka takmanın mümkün olup olmadığıdır.

“Saç ekimi sonrası şapka kullanımı nasıl olur?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası iyileşme süreci nasıldır?” ve “Saç ekimi sonrasında ne zaman şapka takılır?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekimi uygulamasından sonra greftlerin yerlerinde yerleşmesi için en az bir hafta beklemek gereklidir. Greftlerin yerlerine oturması için çok özenli davranılmalıdır. Saç ekimi yapılan bölgeye herhangi bir temasın gerçekleşmemesi gerekir. Bu bölgeye yapılacak baskı greftleri sıkıştırabilir, yerlerini kaydırabilir ve en kötüsü, kökü yerinden çıkarabilir ve kök kaybına sebep olabilir. Bu etkilere neden olabilecek şapkayı, işlem sonrası takmak çok tehlikelidir. Saç ekimi sonrası şapka kullanmak, operasyonu sekteye uğratabilir.

Özellikle ilk kırk sekiz saat işlem yapılan bölgeye herhangi bir temasın olmaması gerekmektedir. Saç ekilen bölgeyi korumak amaçlı, bölgeye değmeyen ve doktorunuzun bilgisi ve onayı dahilinde şapkalar takabilirsiniz. Üstü sert, eğilip ekim alanına değmeyecek şekilde şapkalar takılabilir. Unutmayın, şapka ve ekim alanı arasında boşluk olmalı ve şapka ekim alanına kesinlikle değmemelidir. Golf ve safari şapkaları takılabilecek şapkalara örnek verilebilir.

Saç ekimi yapılan bazı merkezlerde bu işleme uygun şapkalar tasarlanmıştır. Bu şapkalar sayesinde saç ekimi yaptırmış ve ortaya çıkan görüntüden çekinen kişiler kolaylıkla sosyal hayatlarına devam edebilirler. Aynı zamanda bu alan için özel imal edilmiş bu şapkalar sayesinde, özellikle yazın uygulanan saç ekimleri, güneş ışınları ve aşırı sıcaktan korunmuş olur.

Saç Ekimi Sonrasında Ne Zaman Şapka Takmak Uygun Olur?

Saç ekimi sonrası greftler saç derisine oturduğunda ve kökler sabitlendiğinde şapka takmanızda herhangi bir sorun olmaz. Bir hafta ila on gün arasında bu işlem tamamlanır ve rahatça şapka kullanabilirsiniz. Bir kısım cerrah bu süre için, şapka kullanılmadan önce üç hafta kadar beklemek gerektiğini söylemektedir. Bu sebeple siz doktorunuzun önerisine göre hareket etmelisiniz. Saç ekim tedavisinin olumlu sonuçlar vermesinin temel şartı doktorunuzun dediklerine harfiyen uymanızdır.

Cerrahınızın işlem sırasında ve sonrasında öneri ve uyarılarına uymanız, saç ekim tedavisinin olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bilmelisiniz ki, dikkat edilmeyen uyarılar, birkaç gün sonra fark edilebilir boyutta olur. Doktorunuzun muayenesi sonucunda da eksik bırakılan noktalar kolayca anlaşılır.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Şapka Takılır?

Çoğu hastanın sahip olduğu en yaygın sorulardan biri, saç ekiminden sonra ne kadar kısa sürede şapka takabilecekleridir. Saç ekiminin ardından saçlı deri şişebilir ve ilk birkaç gün biraz kanama ve kabuklanma yaşayabilirsiniz. Bu süre zarfında saç ekimini gizlemek için kafa derinizi örtmeniz rahat olabilir. Bununla birlikte, cerrahlar, greftler kalıcı olarak sabitlenene kadar kafa derisine herhangi bir şey takmadan önce 7 ila 10 gün beklemenizi önerir. Şapka takmak greftlerin sıkışması, hasar görmesi veya yerinden çıkması riskini artırabilir. Greftlere zarar vermek kafa derisinde boş yamalar oluşturabilir ve tüm saç ekiminin iyileşme sürecini tehlikeye atabilir. 7-10 gün sonra, greftler kalıcı olarak tutturulduktan sonra şapka takmak güvenli kabul edilir. Saç ekimi yapıldıktan soran oluşabilecek görünüm çoğu zaman rahatsız edici olabilir. Bu sebeple hastaların çoğu saç ekiminden sonra saç derisini gizlemenin başka yollarını ararlar. Cerrahınız şapka veya diğer baş aksesuarlarını takmaya başlamadan önce en az 10 gün beklemenizi önerecektir. Bununla birlikte, yine de kafa derinizi örtmek istiyorsanız, cerrahınız gevşek, kolayca ayarlanabilen bir başlık veya şapka takmanızı tavsiye eder. Doktorunuz size en uygun şapka çeşidi konusunda rehberlik edecektir. Giysilerinizi de buna göre seçmek akıllıca olacaktır. Giyilmesi veya çıkarılması için başınızın üzerinden geçmenizi gerektiren giysiler giymekten kaçının. Bunun yerine, önde fermuarlı veya düğmeli üstler giymeyi tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Neden Şapka Takmak İstenmektedir?

Saç ekimi yaptıran birçok insan bu işlemi gizlemek ister. Saç ekimi sırasında saç derisi tıraşlanır ve ekim sonrası kızarık bir alan ortaya çıkar. İnsanlar bu alanın görünmesini istemezler. Son dönemlerde kullanılmaya başlayan bazı saç ekim yöntemlerinde, saç derisi tıraş edilmeden bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Böylece şapka kullanmak gerekmez ve dışarıdan bakıldığında rahatsız edici bir görüntüyle karşılaşılmaz. Saç derisine kanal açılmadığı için kızarıklar da meydana gelmez.

Kıl Kökü Alınan Bölgede İz Kalır Mı?

Günümüzde modern teknoloji kullanılarak yapılan alıcı işlemleri, bölgede yara izi bırakmaz. Açılan alanlar ve köklerin konulduğu alanlar mikroskobiktir. Böylece yara izi veya kalıcı bir iz bırakmazlar. Saç ekme işlemi yapıldıktan itibaren on gün içerisinde, yara kabuklarında iyileşme gözlenir. Bu iyileşmeyi geciktirici bazı etkiler bulunur. Bunlar; ekim alanının tahrişi, darbe alınması, güneşe maruz kalmadır.

Kaynakça:

https://sites.udel.edu/mansip/2020/08/25/wearing-a-hat-after-hair-transplant/

https://www.realself.com/question/wearing-hat-work-after-hair-transplant-effect-growth

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.