Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Kalınlaşır?

Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Kalınlaşır? 1

Saç ekimi, tam sonuçların 5-7 ay arası görülebildiği bir süreç olarak düşünülebilir . Hastanın ense kısmına yakın baş bölgesi öncelikle donör bölge olur. Bu donör bölgeden saç greftleri toplanmak üzere hasta hazırdır. Daha sonra bu greftlerin ve saç foliküllerinin canlılıklarını koruması bakımından oldukça dikkat edilerek ekim yapılacak alanda açılan kanallara bu saçlar implant edilir. Ekim süreci pek zor ve ağrılı olmaz. Özellikle yeni teknolojiler ve kullanılan anestezik maddeler ile ağrı ve acı işlem sırasında hiç yoktur. İşlem sonrası ise ağrı ve acı anestezinin etkisinin kalkmasıyla bir miktar gelse de bu da son derece tolere edilebilir düzeyde bulunur. 

Ağrı ve acı hissi genelde oldukça azdır. Çeşitli ağrı kesici ilaçlar yardımıyla toparlanılır. Hiçbir cerrahi işlemin anestezi etkisi ortadan kalktıktan sonra tamamen ağrısız olması beklenmemektedir. Ancak ilaçlar yardımıyla bertaraf edilebilen bu ağrılar özellikle işlemin sonucu düşünüldüğünde hastalar tarafından kolayca tolere edilebilmektedir. İşte bu genel hatlarıyla anlatılan sürecin sonunda saç ekimi işlemi sonrası sürece geçilir. Bu süreç yapılan saç ekimi işleminin sonuçlarının net bir şekilde ve planlanan haliyle alınması bakımından oldukça önemlidir. 

Öncelikle bu süreçte gösterilecek özen işlem sonrası memnuniyet oranını artırmaya yardımcı ve işlem sonucu başarıyı getirici bir rol oynar. Şöyle ki, ekilen saçlar ilk etapta donör bölgeden alınmıştır ve tek tek implant edilmiş bulunur. Bundan sonra ise ekilen saçlar nedeniyle donör bölge ve ekilen bölge kızarık bulunur. Bu kısımda işlem sonrası bir hassasiyet görülmesi son derece doğaldır ve ekilen saçlar henüz dayanıksızdır. Bu nedenle saçların korunması gerekir. Yatarken doğru pozisyonda yatmak, kafayı darbelerden korumak ve daha pek çok alınacak önlem ile bu yeni ekilen saçlar korunur ve ekilen saç greftleri kaybı yaşanmaması amaçlanır.

“Saç ekimi sonrası saçların kalınlaşması normal mi?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman kalınlaşır?” ve “Saç ekiminden sonra yeni çıkan saçlar nasıl korunur?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Kalınlaşır?

Saçlar ilk ekildiğinde bakıldığı zaman tek tek sayılabiliyormuş gibi bir görüntüyü andıracaktır. Bu süreç doğal ve geçicidir. Saçlar ilk etapta oluşan bu görüntünün ardından bir dökülme sürecine girerler. Transfer edilen saçlardan greftler dökülür fakat bunda endişelenecek bir durum yoktur. Saç greftleri dökülse de saç folikülleri ekilen bölgede açılan kanallarda bulunmaktadır. Bu foliküller canlı hücreler olup saç ekimi sonrası iyi bir bakım ve gözetim verildiyse ölmezler. Böylece saç ekim süreci dökülme ile devam eder. Bundan sonrasında ise yeni oluşacak saçların buralardan tekrar çıkmasını beklemek gerekir. Saçların tekrar çıkması sürecinde belli başlı dikkat edilecek hususlarla birlikte saçlar oldukça sağlıklı şekilde uzar ve büyürler. Ancak ilk çıkan saçlar bir miktar tüy gibi ve cansız olurlar. 

Bu durum saç ekimi işleminin başarısızlığa uğradığı gibi düşünülüp endişeye kapılmaya gerek yoktur. İşlemin başarıya ulaşma süreci devam etmektedir. Tüy gibi ve cansız şekilde çıkmakta olan saçlar giderek kalınlaşacaktır. Bu süreç 6-8 ay arasında değişebilir. Kişinin fizyolojisine, kıl yapısına bağlı olarak değişim gösteren bu süreç de normaldir. İlk etapta tüy gibi cansız halde çıkan saç telleri giderek hem kalınlaşır hem de renk bakımından tonları bir miktar koyulaşır. Böylece ekilen saçlar diğer saçlarla bütünleşmeye başlar. Doğal bir görüntü de böylece oluşur. Saç ekiminin sonuçları git gide daha iyi alınmakta ve bu şekilde her geçen gün sonuçtan oluşan memnuniyet de artmaktadır. 

Saç Ekiminden Sonra Yeni Çıkan Saçlar Nasıl Korunur?

Saç ekiminden sonra saçlı deri bir miktar hassasiyet taşır ve özenli davranılması gerekir. Hem ekilen saç greftleri dökülmeden önce ve döküldükten sonra, hem de yeni saçların çıkma aşamasında iyi bir şekilde uzman tavsiyelerine uyarak gösterilecek özen, sürecin sağlıkla ve daha hızlı biçimde tamamlanmasına katkı sağlar. Özellikle saçların uzaması, kalınlaşması ve renklerinin koyulaşması aşamasında uzman tarafından tavsiye edilen takviyelerden kullanmak bir hayli önem taşır. Biotin, çinko gibi içerikleri bulunan ve DHT hormon blokerı olarak da görev yapan bu takviyeler yeni çıkmakta olan saçları besler. Uzama aşamalarına katkı sunar. Böylece saçların sağlıklı bir şekilde ve gür olarak çıkması sağlanır. Bununla birlikte saç ekiminden sonra başlanacak bu takviyeler uzman önerisi olmadan alınmamalıdır. Takviyeler genelde yaklaşık üç ay süreyle kullandırılırlar ve ilk aylarda günde iki doz kadar alınması tavsiye edilebilir. Bu süreçte saç greftleri şok dökülmesini gerçekleştirdikten sonra yeni saçlar patlar ve büyüme aşamasına geçerler. Herkeste bu büyüme farklı hızda gerçekleşebilir, bu durum endişeye sebep vermemelidir.

Saç ekimi işlemi sonrası saçlara gerekli özenin gösterilmesi, saç çıkarma dönemindeki kaliteyi oldukça etkiler. Saçların bakımının hekimin önerdiği şekilde verilmesi, kaçınılması gereken davranışlardan dikkatle kaçınılması, baş bölgesinin darbelerden korunması, yine hekim tarafından önerilen ilaçlar ile takviyelerin dikkatle kullanılması gibi birçok davranış patlayacak saçların kaliteli bir şekilde oluşmasına katkı sağlar. Böylece işlem sonucu başarı ve memnuniyet oranı oldukça yükselmektedir.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://wecure.co.uk/how-to-get-fuller-and-thicker-hair-with-a-hair-transplant

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.