Saç Ekimi Sonrası Nekrozu Nasıl Anlaşılır?

Saç Ekimi Sonrası Nekrozu Nasıl Anlaşılır? 1

Saç nakli son zamanlarda sık uygulanan estetik cerrahi işlemlerden biri olmuştur. Saç naklinde diğer estetik cerrahi işlemlere göre komplikasyon oranı daha düşüktür. Ancak dikkat edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Saç nakli sonrası en sık görülen postoperatif komplikasyonlar arasında ağrı, ödem, asimetri, kanama, skatris oluşumu, folikülit, krutlanma, hıçkırık, graftlerin yerinden çıkması, eflivium, kaşıntı ve hipoestezi yer alır. Diğer nadir görülen komplikasyonlar ise hipertrofik skar ve keloid, arteriovenöz fistül oluşumu, infeksiyon, kaldırım taşı görünümü, senkop, pigment değişimi, nekroz, granulamatöz reaksiyon ve Kaposi’nin variselliform erüpsiyonudur. Saç ekimi sonrası görülen en önemli komplikasyon ise nekrozdur.

“Saç ekimi sonrası nekroz nedir?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası nekroz nasıl anlaşılır?” ve “Saç derisi nekrozunun nedenleri nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç ekimi sonrası nekroz nedir?

Saç ekimi, kaybedilen saçların yerine yine kişinin kendi saçlarının yerleştirilmesi ile uygulanan kalıcı ve en güvenilir bir yollardan biridir. Ameliyatsız, kesiksiz, neşter kullanılmadan yapıldığı için işlem sonrasında herhangi bir iz kalma ihtimali olmaz. Ayrıca saç ekiminde kişinin kendi doğal saçları kullanıldığı için yeni saçlar diğerlerinden farklı olmayan, doğal bir görünüme sahip olmaları sağlanır.

Nekroz, (Doku ölümü) bir veya daha fazla sayıda hücrenin, dokunun ya da organın geri dönüşemez şekilde hasar görmesi sonucu görülen patolojik ölümdür. Hücre ölümünün oluşmasındaki en temel ilke, hücrenin uyum sağlayamayacağı ya da basit bir dejenerasyonla geçiştiremediği düzeydeki streslerin sonucunda yaşamsal işlevlerini ve bütünlüğünü yitirmesidir.

Ölmekte olan bir hücre mikroskopla incelendiğinde, hücrenin çekirdek ve sitoplazma bölümlerinde belirgin değişimler saptanır: çekirdek ya büzüşür ya da parçacıklara ayrılır ve sonunda eriyerek silinir. Sitoplazma köpüklenir, organellerin bir bölümü kireçlenir, kalanlarıysa erimeye başlar.

Saç ekimi komplikasyonları arasında en nadir görülen ancak en riskli olan komplikasyondur. Bir veya daha fazla hücrenin geri dönülemez şekilde hasar görmesi durumudur. Nekroza uğrayan doku patolojik ölüm yaşayarak cansız dokuya dönüşür. Donör alanda ya da ekim alanında yoğun kanama meydana geldiğinde, kan damarlarının büzüşmesini sağlamak ve dolayısıyla kan akışını azaltıp rahat kanal açmak amacı ile bölgeye adrenalin enjekte edebilmektedir. Adrenalin, izotonikle karıştırılmadan enjekte edilirse veya izotonikle karıştırılsa da yoğun miktarda kullanılırsa deride kan akışı engellendiği için dokuları öldürüp nekroza neden olabilirler. Saç ekiminde uzman olmayan kişilerce başvurulan bu hata hasta için oldukça riskli sonuçlar doğurur.

Saç ekimi sonrası nekroz nasıl anlaşılır?

Saç ekimi sonrası nekrozu, saç ekimi sonrası yaşanabilecek durumlardan bir tanesidir. Bu durumun nedenleri ve nasıl anlaşılacağı hakkında bilgilere sahip olmanız, zamanında müdahale için faydalı olacaktır. Saç ekimi dışarıdan basit bir cerrahi müdahale gibi görünse de aslında hayli zor ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Operasyon sonrası bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. Tıpkı Nekroz sorunsalı gibi. Nekroz, saç ekimi işlemi sonrası en nadir görülen fakat en riskli komplikasyondur. Bu komplikasyonda bir ya da daha fazla hücre geri dönülemez şekilde hasar görmektedir. Kafa derisinde nekroza uğrayan alan, cansız bir dokuya dönüşmektedir. Nekroz ciddi bir sağlık problemidir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında tedavi süreci hayli zordur. Bu nedenle ekim yapacak uzman baştan iyi seçilmelidir. Eğer hatalı bir tedavi yöntemi uygulanırsa sorun telafisi olmayan sonuçlar doğurabilmektedir.

Saç derisi nekrozunun nedenleri nelerdir? Nelere dikkat edilmelidir?

Kişinin saç derisine yetersiz kan gitmesi sonucu doku ölümü meydana gelir. Saç ekimi operasyonunda en kötü komplikasyon saç dersi nekrozudur. Nekroz yara izi ve cilt ülseri ile sonuçlanabilir. Saç derisinde nekroz çok yaygın bir sıkıntı değildir. Pek çok etkenden kaynaklanabilmektedir. Bu komplikasyonu yaşamamak için işinde uzman ve deneyimli bir cerrahın yanında saç ekimi işlemi yapmak çok önemlidir. 

Kafa derisi nekrozuna, kişide önceden var olan özellikler ve alışkanlıklar sebep olabilir: Sigara içmek kafa derisi nekrozuna neden olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyesine uyarak, saç ektirmeden önce sigaraya ara vermeniz doğru olacaktır. Aynı zamanda da tedavi sürecinde sigara tüketimine kesinlikle başvurmamalısınız. 

Bir kişi şeker hastası ise bu komplikasyon meydana gelebilir. Çünkü şeker hastalarında vücutta beliren yaraların iyileşme süreci, diğer sağlıklı bireylere oranla çok yavaştır. Şeker hastaları ekim işleminden önce mutlaka uzmanları bilgilendirmesi gerekir. Foto-hasar nedeniyle kollejen ve vaskülatür değiştirir.

 Kişi uzun süre kellik problemini yaşıyorsa nekroz meydana gelebilir. Ayrıca kötü ve hatalı uygulanan cerrahi teknikler de kafa derisi nekrozunun meydana gelmesine neden olabilir. 

Saç ekimi işlemi sırasında alıcı kısmın yanlış kullanılması nekroza neden olabilir. Cerrahi işlem sırasında greftler çok yakın şekilde yerleştirilirse kafa dersi nekrozu meydana gelebilir. 

Operasyon sırasında tek seferde çok fazla greft ekilirse sıkıntı oluşabilir. Bu, uzman olmayan kişilerin ekim sırasında en sık yaptığı hatalardan birisi olarak öne çıkmaktadır. 

Prosedürde çok fazla epinefrin kullanımı nekroza neden olabilmektedir.

Saç ekimi ve diğer tıbbi konularda bilgi almak ve dilerseniz saç ekimi yaptırmak için doktorunuzdan randevu alınız. Bu konuda yetkili merci, sağlık kuruluşları ve hekimlerdir.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://www.hairtransplantdubai.com/blog/hair-transplant/how-common-is-scalp-necrosis-after-hair-transplant

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.