Saç Ekimi Sonrası Kısa Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Sonrası Kısa Saç Bakımı Nasıl Yapılır? 1

Saç ekimi, saçlarında seyrelme olduğunu düşünen kişiler tarafından uygulanan bir cerrahi uygulamasıdır. Saç ekimi, saçlarının bir bölümünü çeşitli nedenlerden dolayı kaybetmiş kişilerin tercih ettiği estetik bir uygulamadır. Saç ekimi sonrası kısa saç gerekli midir? Gibi sorular ise yaygın biçimde sorulur. Bu noktada bir kesinlik söz konusu olmasa da, kısa saçların daha güçlü olacağı yorumundan hareketle, bunun faydalı olabileceği de söylenebilir.

Esas itibariyle kısa saç, saç ekimi yapılsa da yapılmasa da saç kök ve tellerinin daha sağlıklı olmasına sebep olabilir. Bu nedenle saç dökülmesi başlayan kişiler öncelikle saçlarını kısaltırlar. Hatta tamamen tıraş etmenin saçları güçlendirdiği yönünde bir düşünce de vardır ancak bu tam olarak bilimsel bir yargı değildir.

Saç ekiminden sonra belli bir süre kısa saçlı kalmak, saç köklerinin daha kolay yerleşmesine yarımcı olabilir. Ayrıca uzun saçın, travmalara daha açık olduğunu da unutmamak gerekir. Örneğin, uzun saçları uyku halinde korumak oldukça zor iken, kısa saçların sürtünme ve çekilme durumları daha sınırlı olacaktır.

Yani bir kesinlik arz etmiyor olsa da, saç ekimi sonrasında kısa saçın faydalı olabileceği söylenebilir. Ancak saç ekimi sonrası saçların tıraş edilmesinin de belli kuralları olduğunu unutmamak gerekir.

“Saç ekimi sonrası kısa saç kullanılır mı?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası kısa saç daha sağlıklı mıdır?” ve “Saç ekimi sonrası saç uzatılır mı?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Kısa Saç Daha Sağlıklı mıdır?

Kısa saç, bakım kolaylığı ve saç telinin kısa olmasından ötürü, kökün saçı besleme gereksinimin daha az olması sebebi ile uzun saçlardan daha kolay sağlıklı hale gelebilir. Tabii saç bir estetik unsur olduğundan, saç ekiminden sonra saçların kısa olması kimilerimizin hoşuna gitmeyebilir.

Saç ekiminden sonra saçların kısa olması yönünde kesin bir ifadeden söz edemiyoruz. Ancak bir tavsiye veya genel yargı olarak, kısa kestirmenin daha güçlü saçlara sahip olma sonucunu doğurabileceğini söyleyebiliyoruz.

Saç Ekimi Neden Yapılır?

Saç dökülmesi,  derideki saç köklerinin güçsüz olması sebebiyle dökülmeye başlayan ve git gide daha fazla dökülerek kelliğe sebep olan ya da belirli sağlık sorunları yüzünden vücudunda saç hücresi oluşturamayan kişileri olumsuz etkileyen ve dış görüntülerini etkilemesi sebebiyle kişilerin psikolojilerine de olumsuz etki eden bir durumdur. Bu sebeple tıp alanında yapılan gelişmeler sayesinde saç dökülmesi ile oluşan kelliğe de çözüm olarak saç ekimi uygulaması yapılmaya başlanmıştır. Belirli nedenlerden dolayı saç derisinde saç bulunmayan bölgelere saç ektirmek isteyen kişiler sağlık kuruluşlarına başvurarak saç ekimi uygulaması yapmak istemektedirler. Saç ekimi yapmak isteyen kişiler bu uygulama sonucu oluşabilecek olumsuz durumların sorumluluğunu almış olurlar. Saç ekimi yaptırmak amacıyla sağlık kuruluşlarına başvuru yapan kişiler burada uzman doktorlar eşliğinde yapılacak olan uygulama için gerekli olan şartları konuşurlar ve yapılması gereken testler yapıldıktan sonra saç ekimi uygulamasına başlanır. 

Saç ekimi, saç derisinde aktif olmayan saç kökleri sebebiyle dökülmeye başlayan saçlarım bulunduğu ve bu saçların zamanla git gide daha fazla dökülerek kelliğe sebep olduğu kişiler, dış görünüşlerine olumlu yönde etki etmesi için saç ekimi uygulamasını tercih etmektedirler. Saç ekimi, kişilerin aktif saç köklerinin alınarak aktif saç kökü bulunmaması sebebiyle seyrek saçların bulunduğu ve kelliğin oluştuğu bölgelere aktarılması ile oluşur . Kişilerin aktif saçlarını aktif saç olmayan bölgelere aktaran bu sağlık uygulaması kişilerin saç derilerinde saçsız alan bulunmamasını sağlamak için uygulanır ve uzman kişiler tarafından yapılması gerekli olan bir cerrahi yöntemidir. 

Saçlarında bulunan seyrek bölgeleri kapatmak amacıyla saç ekimi yaptıran kişiler, saç ekimi sonrası olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için doktorlar tarafından verilen tavsiyelere uyarlar. Saç ekimi uygulaması sonrası saç derisinde herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması ve saç derisinin temiz tutulmasını kolaylaştırması amacıyla saç uzunluğunun kısa tutulması, saç ekimi sonrası doktorlar tarafından yapılan önerilerden sadece bir tanesidir. Saçların kısa olmasını, saç derisini temizlemenin daha kolay olmasını sağlaması amacıyla hastalarına öneren doktorlar, hava almaması sonucu saç ekimi uygulaması ile deride oluşan yaraların iyileşmesini engelleyen, cilde zarar veren ve kepek oluşumuna neden olan uzun saçı tercih etmemeleri gerektiğini hastalarına söylemektedirler. Saç ekimi sonrası herhangi bir olumsuz durum yaşayan hastalar, doktorlarına başvurmalı ve sağlık kuruluşlarından gerekli olan bilgileri almalıdırlar.

Saç Ekimi Sonrası Saç Uzatmak

Saç ekimi yaptıran ve saç ekimi uygulaması sonucu saçlarını uzatmak isteyen kişiler güçsüz olan saç kökleri bulunması sebebiyle saçlarının tekrar dökülerek yeniden saç derisinde seyrek bölgelerin oluşmasına sebep olabilmektedirler. Saç ekimi yaptıran kişiler saçlarının tekrardan dökülmesini istememekte ve bunun için çabalamaktadırlar. Saç dökülmesine neden olan bakımsızlık gibi etkilerden uzak durmak isteyen kişiler saçlarına bakım yapmakta ve bakım olanaklarını kolaylaştıran kısa saçı daha sık tercih etmektedirler. Bu sebeple saç ekimi yaptıran kişiler kısa saçı tercih ederek kolay bakım yapılması ve saç derisinin hava alması gibi olanaklardan faydalanmak isterler. Saçları uzun olan kişilerin saç derileri yeterince hava alamayacağı ve kısa saça oranla daha az temizlenecek olmasından dolayı kepek oluşumu da daha fazla olmaktadır. Saç derisinde oluşan ölü hücrelerin bir araya gelmesi ile gözle görülen hale gelen kepek, saç ekimi sonrası saçlarını uzatmak isteyen kişilerde daha sık görülmektedir. 

Saç ekimi sonrasında saçlarını uzatan kişiler bir takım cilt hastalıkları yaşayabilirler. Saç ekimi sonrası cilt hastalıkları yaşayan kişiler doktorlarına başvurmalı ve kullanılması gereken ilaçları kullanmalıdırlar. Saç ekimi sonrası saçlarının uzunluğunu kısa olarak kullanan kişiler ise saçlarının hava alma imkanını daha iyi değerlendirdikleri için daha sağlıklı saç derilerine ve daha sağlıklı saç köklerine sahip olurlar. Daha sağlıklı saç köklerine sahip olan kişiler tekrardan saç kaybı yaşamadan kalıcı olarak saç ekimi uygulamalarından faydalanabilirler. Saç ekimi sonrası saçlarını uzatmak isteyen kişiler ise saç derilerini daha iyi temizlemeli ve oluşabilecek cilt hastalıklarını engellemek amacıyla sağlık kuruluşlarına başvurmalıdırlar. 

Saç ekimi yaptıran ve doktorları tarafından kısa saç kullanılmasının daha sağlıklı olacağı önerisini alan kişiler, saçlarının yeniden dökülmesine engel olmak için doktor önerilerini dinlemekte ve saçlarına ihtiyacı olduğu bakımı yapmaktadırlar. Kısa saçı da bakım yapmanın daha kolay olması sebebiyle tercih eden bu kişiler saçlarına iyi bakmaya özen göstermektedirler. 

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://californiahairsurgeon.com/case-study/fue-wear-your-hair-short-after-hair-transplant

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.