Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç ekimi sonrası kaşıntı hissi, kişiyi en rahatsız eden şey olmaktadır. Ne yazık ki saç ektiren her birey bu durum ile yüz yüze gelmektedir. Saç ekimi sonrası meydana gelen kaşıntı pek çok farklı nedenden dolayı oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra kaşıntının en yaygın olan saç dibinde oluşan kabuklanmadan kaynaklanandır. Saç ekimi sonrası kabuklanma sebebiyle olan kaşıntı türü genellikle 20 günde kendiliğinden sona ermektedir. Eğer sebebi alerji, büyüme ya da enfeksiyon gibi şeyleri kapsamaktaysa, doktorunuza danışarak kaşıntının gidişatı hakkında en doğru bilgilendirmeye erişebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Sebepleri?

Saç ekim işlemi sonrasında oluşan kaşıntı, pek çok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. Bunun yanı sıra kaşıntının temel sebebi saç derisinin iyileşmesinden dolayı oluşan kabuklanmadan meydana gelmektedir. Saç ekim sonrası kaşıntı oluşmasının bir diğer sebebi ise şampuan, sprey gibi ürünlerin vaktinden önce kullanılarak alerjik reaksiyon göstermesi, saçın deri altından çıkarak uzaması ve saç derisinde açılan minik deliklerin çeşitli nedenlerden dolayı enfeksiyon kapmasıdır.

Saç ekimi sonrası oluşan kaşıntılar genellikle seyrek zamanlarda meydana gelmektedir ve dayanılamayacak kadar çok kaşınmaz. Eğer saç ekimi sonrası sürekli olarak kaşıntı durumu hissediyorsanız, bu büyük ihtimalle enfeksiyon sebepli bir kaşıntıdır. Bu gibi bir durumda doktorunuza danışmayı asla ihmal etmemelisiniz.

Saç ekimi sonrası oluşan kaşıntı durumunda saç dipleri asla kaşınmamalıdır. Eğer kaşırsanız, enfeksiyon gibi daha kötü durumlar ile karşı karşıya kalacağınız gibi aynı zamanda saç dipleri tam olarak iyileşmez ve saç istenildiği gibi uzamaz. Saç ekimi sonrası aşırı kaşıntı durumunda doktorunuz ile görüşün!

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç ekimi sonrası oluşan kaşıntı hissi 2 haftaya kadar azalarak kendi kendine yok olmaktadır. Eğer kaşıntının yok olma durumu yoksa, bu sefer bazı yöntemler kullanarak kaşıntıyı azaltmayı deneyebilir ya da doğrudan doktorunuz ile birebir görüşerek muayene olabilirsiniz. Saç ekimi sonrasında kaşıntı durumu çok yaygın olduğu için ciddi bir durum olduğunu aşırı kaşıntı durumunda anlayabilirsiniz. Eğer dayanılabilecek bir kaşıntı söz konusuysa endişe edilmeye gerek yoktur.

Saç ekimi sonra kaşıntıyı engelleyecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanmaktadır;

Saç derinizi asla kaşımamalısınız. Bu durum çok önemlidir ve asla hafife alınamaz. Kesinlikle saç derinizi kaşımamanız gerekiyor. Eğer dayanamayıp kaşırsanız, saç köklerine zarar verebilirsiniz ve bu da enfeksiyona davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle doktor tavsiyelerine kulak asmalısınız. Saç ekimi sonrasında oluşan kaşıntı genellikle katlanılabilecek boyutta olsa da kimi zaman aşırı bir hal almaktadır. Eğer bu aşırı kaşıntı hali uzun süre devam ediyorsa doktorunuz ile görüşmeden müdahalede bulunmamalı ve asla kaşımamalısınız.

Saç ekimi sonrası oluşan kaşıntılar ile karşı karşıya gelmemek için doktorunuzun tavsiye ettiği zaman aralıklarında saçınızı yıkamalısınız. Saç ekimi sonrası mecburi bir bakım rutini olan saç yıkama saç kaşıntısının en büyük nedeni olan kabuklanmayı yok etmektedir. Bu nedenle saç yıkama işleminizi asla aksatmamalısınız.

Yalnızca doktorunuzun tavsiye ettiği şampuan ve bakım ürünlerini kullanmalısınız. Aksi halde alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği rahatlatıcı şampuan ve saç kremleri ile kaşıntı hissi en az seviyeye inecektir.

Saç ekimi sonra kaşıntı hissi uzun süre devam ederse, kaşıntı hissini azaltan krem ve solüsyonları kullanabilirsiniz. Tabii bu kremleri doktor kontrolünde ve doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Doktorunuza sormadan asla solüsyon alışverişi yapmamalısınız.

Saç ekimi sonrası oluşan kaşıntı eğer solüsyon gibi çareler ile de bitmezse bu sefer ağız yolu ile alınan haplardan kullanabilirsiniz. Kaşıntı önleyici haplara kafanıza göre değil doktor tavsiyesi ile ulaşmalısınız. Aksi halde ciddi yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

Bu tavsiyelerin yanı sıra saç ekimi sonrası oluşan kaşıntı durumu için bazı uyarı ve önlemler yer almaktadır. Bu uyarılara harfi harfine uyarak verimli bir dönem geçirebilirsiniz.

Saç ekimi sonrası kaşıntı için uyarı ve önlemler şöyle sıralanmaktadır;

  • Saç ekim alanını asla kaşımayın.
  • Kaşınan bölgeye dokunmayın. Aksi halde enfeksiyon riski meydana gelecektir.
  • Yıkama işlemi ile kaşıntıyı dindirin.
  • Yanlışlıkla tırnağınız ile saç kökünüzü kaldırırsanız derhal doktora gidin.
  • Bilmediğiniz şampuan ve kremi kafanıza sürmeyin.
  • Isı değişimlerinden olabildiğince uzak durun.

Kaynakça:

https://depts.washington.edu/skinsurg/documents/HairTransplantPostOp.pdf

https://www.researchgate.net/publication/330787593_Complications_in_Hair_Transplantation

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir