Saç Ekimi Sonrası Kafaya Darbe Almamak Neden Önemli?

Saç Ekimi Sonrası Kafaya Darbe Almamak Neden Önemli? 1

Saç ekimi işlemi titizlik gerektiren bir işlemdir. İşlem sonrası bakımda dikkat ve titizlik gerektirmektedir. İşlem sonrasında hastanın bu görevi üstlenmesi gerekmektedir. Saç ekimi işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biride saç ekimi sonrası kafaya darbedir. Saç ekimi işlemi sonrasında kafaya darbe almak işlemin başarısını doğrudan etkilemektedir. 

“Saç ekimi sonrası kafaya darbe almak ekimi etkiler mi?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası kafaya neden darbe almamalıyız?” ve “Saç ekimi sonrası kafaya alınan darbenin olumsuz etkileri nelerdir?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi İşlemi Sonrasında Neden Kafaya Darbe Almamak Gerekir?

Saç ekimi işlemi sonrası en hassas dönem diye adlandıracağımız zaman dilimi ilk 10-15 gündür. Bu zaman diliminde hasta greftlere zarar verecek ve yerinden oynatacak her durumdan kaçınmalıdır. Yeni ekilmiş saç köklerine içerden ve dışarıdan baskı uygulanmamalı ve her türlü darbeden kaçınılmalıdır. Bunun sebebi yeni yerleştirilen greftlerin yerleştirildikleri yerde serbest olmasıdır. Deformasyonlara açık bir şekilde hücrelerin tutunmasını beklerken dış faktörlerden de etkilenebilmektedir. Bu yüzden bu hassas süreçte greftleri her türlü baskıdan korumalısınız. Saç ekimi işlemi sonrasında kafaya alınan her türlü darbe greftlerin yerinden oynamasına hatta yerinden çıkmasına bile sebep olmaktadır. Bu da işlemi doğrudan etkilemektedir. Nakledilen saç kökleri nakil edilirken ve kanallara yerleştirilirken canlı olmaktadır. Canlı hücreler, kanallara tutunabilirlerse canlı kalabilmektedirler. Kafaya alınacak her türlü darbe bu tutunmayı engelleyecektir. Kafaya darbe gelir ise canlı hücreler ölür ve ölü hücrelerden saç çıkması beklenemez.

Saç Ekimi İşlemi Sonrasında Kafaya Alınan Darbe ile Oluşan Negatif Etkiler Ne Zaman Görülür?

Saç ekimi işlemi sonrasında kafada kızarıklar ve kabuklanmalar olur. Oluşan bu kızarıklığın ve kabuklanmanın sebebi vücudun bu bölgenin hızlı bir şekilde iyileşmesi için daha fazla kan göndermesidir. Sonrasında mevcut olan saçlarda ve yaraların iyileşme süreci boyunca çıkan saçlarda ani bir dökülme meydana gelir. Bu süreçten bir süre sonra saçlar tekrar çıkmaya başlar. Her greftin saç çıkarma ve uzama süresi farklılaşabilir. Bu sebeple tüm saçların çıkması 6 ayı bulabilmektedir. Kafaya darbe alınır ise bu süreç tamamlanana kadar bir negatiflik gözlenmez. İyileşme süreci tamamlandığında saçlar tamamen görüldüğü zaman zarar görmüş greftleri saptamamız mümkün olacaktır. Bu sebeple saç ekimi işlemi sonrasında kafaya darbe alındığı işlemin başarısını etkileyip etkilemediğini hemen görmeniz mümkün olmayacaktır. Aldığınız darbenin sonuçlarını fark etmeniz için saç ekim işleminden 5-6 geçmesi gerekir.

Saç Ekimi İşlemi Sonrasında Kafaya Darbe Almamak İçin Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Saç ekimi işlemi sonrasında kafaya darbe almamak için dikkat edilmesi gereken süreçte yapılmaması gereken bazı aktiviteler bulunmaktadır. Bunlar spor ve cinsel ilişki gibi aktivitelerdir. Spor aktivitelerinde kafaya darbe almak olağan bir durumdur. Özellikle topla oynanan sporlarda ve kafaya darbe alınabilecek sporlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu sporlar; futbol, boks, güreş, tekvando, kick box gibi darbe alınabilecek sporlardır. Bu sebeple spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır. Cinsel ilişki sırasında ise kişi kafasına baskı alabilir, kafasını bir yere sürtebilir ve hareketlerini kontrol etmekte zorlanabilir. Saç ekimi işlemi sonrasında kafaya alınabilecek darbeler için uzmanlar tarafından şapka kullanımı önerilmektedir. Ancak bu şapkalar saç ekimi işlemi yaptıran kişiye uygun olmalıdır. 

Saç Ekimi İşlemi Sonrasında Kafaya Alınan Darbe ve Kanama

Saç ekimi işlemi sonrasında hastalar kafalarına darbe alabilirler veya kafalarını çarpabilirler. Bu durumda hemen akıllarına saç ekimi işlemim olumsuz etkilenecek mi diye sorular gelir ve tedirginlik yaşarlar. Kanama olmadığı sürece kafaya darbe almanın veya çarpmanın büyük ve olumsuz etkileri olmaz. Küçük çaplı kafa çarpması ve kafa darbelerinde bu durum hastayı pek etkilememektedir. Ancak kanama oluşturan darbeler işlemin başarısını doğrudan etkiler. Saç ekimi işlemi sonrasında kafaya alınan darbe kanamalıysa saç köklerinin çıkmasına ve gevşemesine sebebiyet verebilir. Bu durumda saç ekilen bölgeyi doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple saç ekimi işlemi sonrasında kafaya darbe alınmaması işlemin olumlu sonuçlanması için en önemli noktalardandır ve hasta kafasına darbe almamaya dikkat etmelidir.

Saç Ekimi İşlemi Sonrasında Kafaya Alınan Darbe ve Ağrı 

Saç ekimi sonrasında kafaya darbe alınması ve kafayı bir yere çarpmak büyük bir acıya sebebiyet verebilir. Saç ekimi yapıldıktan hemen sonrasında veya yakın bir süreçte bu durumu yaşadıysanız saç ekimi uzmanınız veya doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmaya devam edebilirsiniz. Alınan ağrı kesiciler kafa çarpması ve kafaya darbe alınması sonucunda yaşadığınız ağrıları dindirecektir. Saç ekimi sonrasında kafaya darbe aldığınız takdirde doktorunuza ve saç ekimi uzmanınıza danışabilirsiniz. 

Saç Ekimi İşlemi Sonrasında Kafaya Alınan Darbe Hangi Olumsuz Sonuçları Ortaya Çıkartır?

Greftlerin çıkış yönlerinde sorunlar oluşabilir.

Canlı köklerin ölmesine sebebiyet verebilir.

Saç ekimi işlemi sonrasında kafaya alınan darbe greftlerin yerinden oynamasına hatta çıkmasına sebep olabilir. 

Kafaya alınan darbeyle birlikte köklerde bulunan hücreler ölebilir. Bu sebeple işlem başarısız olabilmektedir.

Saç ekimi yapılan bölgeyi işlemin hemen sonrası ve işlem sonrası takiben iki gün kaşımamak gereklidir. Kaşınma hissi var ise ufak dokunuşlarla kaşıma yapılmalıdır. Kaşıma işleminin sert yapılması işlemi olumsuz etkilemektedir. 

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6371733

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.