Saç Ekimi Sonrası Kafada Sertlik Neden Oluşur?

Saç Ekimi Sonrası Kafada Sertlik Neden Oluşur? 1

Saç ekimi, güçlü kıl köklerini barındıran dönor bölgelerden alınan kıl köklerinin saçın seyrek bulunduğu veya hiç bulunmadığı bir bölgeye nakledilme işlemini kapsayan yaygın bir cerrahi müdahaledir. Bu güçlü ve nakledilmeye uygun saç köklerine greft denir. Greftlerin, saç ekimi yapılması istenen bölgeye nakli ile cerrahi işlem aşamalı olarak tamamlanmaktadır. Bu sayede çeşitli doğal ve yapay nedenlerle saçlarını kaybeden kişilerin yaşam kaliteleri tekrardan normale döndürülmektedir.

Saç ekimi aşamalı olarak yapılan ve birçok farklı türü bulunan bir cerrahi müdahaledir. Saç ekimi yapılmadan önce kişiye birçok sağlık ve uygunluk testi yapılmaktadır. Bu testler sayesinde kişinin bu cerrahi operasyona uygun olup olmadığı tespit edilmekte ve olası tehlikelerin önüne geçilmektedir. Bu yazımızda saç ekimi sonrası kafada oluşan sertlik ve gerginlik sorunlarını ele alacağız.

“Saç ekimi sonrası kafada sertlik oluşur mu?” sorusu saç ekimi yaptırmış kişiler tarafından en fazla yöneltilen sorulardan biridir. Dr. Yetkin Bayer, “Saç ekimi sonrası kafada neden sertlik oluşur?” ve “Saç ekimi sonrası kafada oluşan sertlik ne kadar sürer?” gibi soruları sizler için yanıtlıyor.

Saç Ekimi Sonrası Kafada Sertlik ve Gerginlik Neden Oluşur?

Saç ekimi işlemi sonrası genellikle sertlik ve gerginlik şikayetleri ilk gece ortaya çıkabilmektedir. Her geçen gün gelişen tıbbi tekniklerle bu yan etkiler ve olumsuzluklar en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Tıbbi gelişmelere ve yöntemlerin çeşitlendirilmesine rağmen saç ekiminin ciddi ve uzmanlık gerektiren bir cerrahi müdahale olması nedeniyle yan etkiler ve geçici olumsuz durumlar görülmesi kaçınılmazdır. Saç ekimi sonra kafada sertlik ve kafada gerginlik şikayetleri büyük oranda ilk gece olmaktadır. Bu şikayetler genellikle greftlerine ekildiği bölgede ve greftlerin alındığı bölgelerde görülmektedir. Bu şikayetler rahatsız edici olsa da yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. 

Saç ekimi sonrası kafada sertlik şikayetlerinin altında yatan birçok neden olabilmektedir. Bunların en başında saç ekimi yapılacak olan bölgenin lokal anestezi ile uyuşturulması gerekliliğidir. Lokal anestezi uygulanan ekim bölgesinde sinirler hissizleştirildiği için bu yan etki ortaya çıkabilmektedir. Cerrahi müdahalelerde olmazsa olmaz işlemlerden biri olan anestezi işleminin yan etkileri, kişinin anesteziye vereceği muhtemelen fizyolojik tepkilerin önceden tespit edilmesi ile azaltılabilir. Saç ekimi sonrası kafada sertlik ve gerginlik şikayetlerinin genel olarak saç ekimi yapılan bölgede görülmesinin nedeni de anestezinin bu bölgelere uygulanmasıdır.

Anestezi etkisinin yanı sıra kişinin deri yapısı ve fizyolojik özellikleri de oldukça etkili olmaktadır. Saç ekiminin rahat yapılabilmesi için uygulanan serumlar ve cerrahi müdahaleler de geçici sertlik ve gerginlik sorunları ortaya çıkarabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Kafada Sertlik ve Gerginlik Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi sonrası kafada sertlik ve gerginlik şikayetlerinin birkaç gün boyunca devam edebildiğini sonrasında yavaş yavaş kaybolmaya başladığını söyleyebiliriz. Öncelikle saç ekiminin cerrahi bir müdahale olması nedeniyle bu tür etkilerin ortaya çıkabileceğini ve bu durumun normal kabul edildiğini bilmeniz gerekmektedir. Yazımızın önceki bölümünde de aktardığımız üzere anestezi durumu ve müdahale içerisinde kullanılan ve saç ekimini kolaylaştıran serumlar da bu durumda etkili olabilmektedir.

Saç ekimi operasyonlarının ardından kafada sertlik, uyuşukluk ve gerginlik şikayetlerinin azalması ve sonrasında tamamen ortadan kalkma süresi kullanılan saç ekim tekniğine göre de değişkenlik göstermektedir. Bazı tekniklerde bu yan etkilerin birkaç gün içerisinde azalmaya başlandığı görülse de sertlik ve ağrı problemlerinin ne kadar sürede geçeceğini tahmin etmek oldukça zordur. Bu tip durumlarda öncelikle sakin olunmalı ve telaş yapılmamalıdır. Saç ekimi operasyonlarının ardından bu tür komplikasyonların gelişebileceği ve bunun normal bir durum olduğu bilinmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Kafada Sertlik ve Gerginlik Şikayetleri Nasıl Geçer?

Saç ekimi yaptırmayı tercih eden kişiler oluşan yan etkilerin ne zaman ve nasıl geçeceğini doğal olarak merak etmektedirler. Saç ekimi sonrası sertlik, gerginlik ve uyuşukluk şikayetlerinin ne zaman ve nasıl geçeceğini kestirebilmek oldukça zordur. Buna rağmen saç ekimi yaptıracak kişilere operasyon öncesinde ve sonrasında önerilen bazı kritik tavsiyeler bulunmaktadır. Bu tavsiyelere uyulmasının şikayetlerin en aza indirilmesi ve kolay atlatılabilmesine katkı sağladığı düşünülmektedir. Saç ekimi sonrası dinlenmek en çok önerilen tavsiyelerden biridir. Kişinin saç ekimi operasyonu sonra mümkünse 2-3 gün kadar istirahat etmesi önerilmektedir. Cerrahi müdahale sonrası ekim bölgesinde ve kafada şişlikler meydana gelebilir. Bu şişlikleri müdahale sonrası oluşan ödemler oluşturuyor olabilir. Bu durumda kişinin kafasındaki şişlikler geçene kadar mümkün olduğunca kafasını öne eğmemesi önerilir. Bu tavsiye ile de ödemin yüz bölgesine geçişi söz konusu olabileceğinden bu engellenmeye çalışılmaktadır.

Bu tavsiyeler dışında hayatımızın kaynağı olan suyu da unutmamak gerekir. Bu şikayetlerden mustarip kişilerin bol bol sıvı alması ve vücutlarını susuz bırakmaması önerilmektedir. Vücutta saç ekim operasyonu sonrası biriken ödemin idrar yoluyla atılacağı bilinmelidir. Bunların yanı sıra kişinin saç ekimi yapılan bölgeyi mümkün olduğunca koruması gereklidir. Anestezik etkinin bir süre devam edebileceği düşünüldüğünde kişi bölgeye darbe aldığında hissedemeyebilmektedir. Bu önlemleri doğru alan kişiler yan etkilerden en kısa sürede kurtulacaklardır. Sonuç olarak saç ekimi sonrası oluşabilecek komplikasyonların farkında olmalı ve doktorunuzun size verdiği normal süreler içerisindeki yan etkilerde telaş yapmamalısınız. Beklenmeyen bir sorun oluştuğunda da doktorunuza başvurmalısınız. 

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Kaynakça:

https://www.hairsure.in/8-things-to-avoid-after-hair-transplant-procedure

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.