Saç ekimi sonrası ilk yıkama işlemi ne zaman yapılabilir?

İlk üç gün bandajlı olan donör kısımları ve asla su değmemesi gereken yeni dikilen saç kökleri, 3. günü de geriye bıraktığında yıkama işlemi için hazır hale gelmeyi başarmıştır. İlk yıkama işleminin daha çok uzmanlar veya bilir kişi tarafından yapılması önerilir. Daha sonra yeni saçlarınızı siz de yıkayabilirsiniz.

İlk işlem için özel krem ve şampuanlar kullanılır. Rutin saç yıkama işlemlerinde yapılan köpürtme, sürtme ve kaşıma gibi işlemler ilk yıkama için kaçınılması gereken hatalardandır. Genelde saç ekim operasyonları için özel üretilen, köpürmeyen, özel losyonların kullanımı tercih edilir. Bilir kişiler tarafından yapılması öneriliyor çünkü, bölgenin temizliği için ve zarar görmemesi adına kullanılan losyonların güzel ve etkili bir şekilde arındırılması, bölge de kalmaması, daha sonradan mikrop oluşturma riski barındırmaması hedeflenir.

Diğer yıkama işlemlerinde saçı yıkayıp kurutmamalı, kendi kendine kuruması beklenir. Özellikle havluyla herhangi bir sürtünme ya da güç uygulamadan ıslaklık yumuşak dokunuşlarla alınmalıdır. Oluşan kirliliğin gitmesi için önce saç yıkanır, sonrasında vücut yıkama işlemine geçilmelidir. Böylece vücudu yıkarken öncesinde yıkamış olduğumuz saç yumuşama gösterir ve vücudun ardından tekrar saç yıkanır. Yumuşama gösteren dokular bu şekilde daha pratik bir şekilde temizlenebilir.

Ekim sonrası kafada pıhtılar meydana gelir aslında bunlar koruyucu görevi sağlamaktadır. Saçın geç yıkanması, kökleri yerinden oynatma ya da çıkarma ihtimalini aza indirdiğinden daha da yarar sağlamaktadır. Burada ki tek problem pıhtıların altında meydana gelen mikropların iltihap yapması ve köklerin zarar görmesine sebep olabilmesidir. Ekim sonrasında yıkama yapağınız zamanlar da, sadece saç ekimi için geliştirilen ürünleri kullanmayı tercih edin lütfen. Sıradan cilt nemlendiricilerin tek amacı isminden de belli olacağı gibi cildin nemlenmesini sağlamaktır. Bu işlemde özel olarak saç kökleri nemlendiricisi gerekir. Şampuan kullanımında köklere zarar verebilir bu yüzden saç ekimi yapıldıktan üç gün sonra saçınızı yıkayan cerrahınızdan ürün önerileri alıp diğer yıkama işlemlerini, kabuklar ve kızarıklıklar geçene kadar yani iyileşme süreci tamamlanana kadar bu şekilde devam etmelisiniz.

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir